Нелегално одвожење загађене земље из "Инцела" у БЛ
Центар за животну средину поднио је Окружном јавном тужилаштву у Бањалуци кривичну пријаву у вези са потенцијално илегалним развожењем земље загађене пираленом из "Инцела" у околна насеља у Бањалуци.
Република Српска 13.12.2023 | 20:12
Сматрају да постоји могућност да се ради о кривичном дјелу загађивање животне средине отпадним материјама.
"Четири године након пожара у кругу 'Инцела', који је изазвао контаминацију једном од најтоксичнијих супстанци на свијету, те након низа афера и споре реакције надлежних, грађани су поново забринути због наводног развожења контаминиране земље, те кршења наредби надлежног инспектората", наводи се у саопштењу.
Додају да се Центру за животну средину јавило више забринутих грађана из насеља Бистрица, Чокорска поља, Зелени вир и Лауш. Они су изразили забринутост због депоновања земље у њиховим насељима, за коју су из незваничних извора добили наводе да се ради о земљи из круга "Инцела", са локалитета погођеног пожаром у којем је дошло до загађења пираленом.
"Због свих наведених чињеница, а понајприје због енормне токсичности пиралена, те због веома спорог, вишегодишњег, процеса његовог збрињавања, у Центру за животну средину су се одлучили да поднесу кривичну пријаву против НН лица", наводи се у саопштењу.
Игор Калаба из Центра за животну средину казао је да су упознати с тим, да је цијели овај дио "Инцела" био запечаћен од стране инспекције, а одвоз земље и њен третман би морао бити обављен тек након завршеног тендера за одабир извођача.
"Поред тога, засигурно би био предвиђен другачији начин превоза, возилом опремљеним за одвоз земље загађене токсичном материјом. У случају који смо видјели земљу одвози обични камион, а товар није покривен ни најобичнијом церадом, док се јасно виде трагови точкова по зонама које су окарактерисане као веома контаминиране у Деконтином документу који прописује мјере ремедијације", додао је Калаба.
Подсјећамо, како су "Независне новине" писале годинама уназад, афера око пиралена у Пословној зони "Инцел" почела је 2019. године, када је избио пожар због кога је плануло и отровно уље пирален.
Тада су надлежни започели низ активности на узимању узорака ради утврђивања степена контаминације земљишта, а све то у оквиру пројекта "Еколошки прихватљиво управљање постојаним органским загађујућим материјама у индустријском сектору управљања отпадом - пројекат ремедијације и рекултивације на локацији 'Инцел'", уз финансијску подршку УНДП-а.
(БН) Фото:Уступљена фотографија
Коментари / 6
Оставите коментарОвако
13.12.2023 20:22Из ове перспективе изгледа као да се нека катастрофа еколоска десила тамо..
ОДГОВОРИТЕБранци
13.12.2023 20:28Вјероватно почињу градити зграде у м. З. Пирален. Елитно бањалучко насеље.
ОДГОВОРИТЕМирко
13.12.2023 20:34Трујте сељаке кад гласају за снсд а то је њихов човјек;( са Мањаче) гдје се тај пирарен просуо и сад га разбацују по селима око БЛ!
ОДГОВОРИТЕПриједорчанин М.
13.12.2023 21:52Гдје је сада Станивуковић,док није постао град.начелник био велики букач због пиралена,данас га то не интересује,дијете тајкуна,ŝтаћеŝ.
Искрено
13.12.2023 21:05Зар је ово стварно могуће???? Зар људи, ско се могу тако назвати, немају бар мало емпатије према људском здрављу???? Гдје је бајни градоначелник???
ОДГОВОРИТЕМурија
13.12.2023 21:41Милион тузби у РС а никад нико осудјен!
ОДГОВОРИТЕ