Одговорно рударење пут ка “друштвеној дозволи” у БиХ

У Варешу је у току пионирски приступ рударењу, у чијем средишту су тежње заједнице, еколошка одговорност и транспарентност.

Босна и Херцеговина 19.10.2023 | 14:46
Одговорно рударење пут ка “друштвеној дозволи” у БиХ

За компанију Адриатиц Металс, која је одлучна да остави трајни утицај у регији, пут је обиљежен опсежним истраживањима биодиверзитета, ригорозним испитивањима воде, процјенама квалитета зрака и евалуацијама здравствених евиденција и система опорезивања - све то у настојању да се идентифицирају извори финансирања за локалне заједнице.

Инвестиција од 8 милиона фунти наглашава њихову посвећеност одрживим и друштвено одговорним праксама рударења. 

- Дизајнирали смо наш пројект не према ономе што је заједница била, већ према ономе што жели бити - објашњава Паул Цронин, генерални директор компаније Адриатиц Металс. Он истиче потребу за постепеним, систематским дизајном пројекта усклађеним с тежњама заједнице уз истовремено осигурање економске одрживости. Међутим, кључна питања остају - како се добива "друштвена дозвола"? Како рударска компанија стиче повјерење становника малих градова и села?

Цронин тврди да је то питање времена, интегритета и транспарентности. - Бити отворен и пријемчив за критику од суштинског је значаја за развијање међусобно корисних и одрживих дугорочних односа са заједницама – додао је Цронин.

Цронин је ова промишљања подијелио током интервјуа с Инвестмент Репорт, медијем познатим по својим искусним аналитичарима с искуством рада на шест континената. Као пружатељ садржаја за Неwсwеек, Инвестмент Репорт је поуздан извор кад је ријеч о дубинској анализи индустрија и експертским мишљењима.

Упитан за разлоге због којих би потенцијални инвеститор требао бити ентузијастичан у вези рударских подухвата у овој регији, Цронин истиче огроман потенцијал. Босанска регија пружа јединствену прилику да снабдијева цијело европско тржиште нискоугљичним примарним материјалима попут сребра, цинка и других.

С напретком брзог пуњења електричних возила, потражња за сребром у Европи ће расти. Сребро, познато као један од најпроводљивијих и високо савитљивих метала, кључ је транзиције у процесу електрификације. Међутим, Цронин је истакао да је потребна еволуција регулативе како би се постигла већа усклађеност у рјешавању еколошких и друштвених утјецаја на Балкану.

Што се тиче регулаторних и законодавних услова за рударење, Цронин је примијетио позитиван тренд који се удаљава од пуке екстракције и транспорта материјала ка нагласку на разумијевању еколошких, друштвених и здравствених утјецаја рударења. Истакао је важност законодавства које обухвата регулације о транспарентности.

На крају, успостављање једнаких увјета у рударској индустрији захтијева глобалну стандардизацију и сарадњу с владама. Међутим, указао је да фактори данашњег времена доприносе протекционистичком ставу влада, попут тренда деглобализације током времена Трумпове администрације, поремећаја ланаца опскрбе у јеку пандемије Цовид-19 и поновног буђења геополитичких сукоба који утјечу на ове ланце.

Цронин је истакао значај Закона о критичним сировинама Европске уније, описујући га као изванредан закон. Овај закон поставља захтјев за државе чланице да производе одређени постотак критичних сировина унутар блока или у политички усклађеним земљама.

Цронин је истакао разлику у односу на своју домовину, Аустралију, гдје би такав захтјев наишао на значајан отпор. У Европи, владе одржавају строге еколошке стандарде којима држе своју индустрију одговорном.

Предана одговорном рударењу, компанија Адриатиц Металс пионирски корача путем који би могао служити као модел за индустрију, како у БиХ, тако и изван ње. Њихов приступ, вођен тежњама заједнице и бригом за околиш, истиче растући значај транспарентности, одрживости и сарадње у рударском сектору.

(ПР/ Адриатиц Металс БиХ)