Чикаго: Основано Српско драмско позориште

Српско драмско позориште, које већ броји више од 50 глумаца, аматера, основано је у Чикагу при Цркви Светог Николе, у оквиру новог Спортско-културног центра "Никола Тесла".

Свијет 10.08.2023 | 20:00
Чикаго: Основано Српско драмско позориште

Најмлађи чланови тог театра за јесен припремају представе "Како су постале ружне речи" Душка Радовића и једну специјално за њих написану - "Ко се задњи смеје".

Управник позоришта Игор Обрадовић напомиње да је оснивање Српског драмског позоришта сјајна вест за заједницу коју представља. 

"Верујемо да наша заједница у Чикагу и САД, стварањем Српског драмског позоришта није добила само још једно позориште већ институцију која ће промовисати српску културу, чувати традицију, језик и радити на повезивању наших организација из матице и расејања", навео је за Тањуг Обрадовић који је изразио уверење да ће Чикаго захваљујући имању које је српска црква купила у Лајонсу, имати савремену сцену на којој ће се изводити представе за памћење.

Обрадовић је главни глумац у кракометражном филму "Сладолед", приказаном на више од 20 фестивала у САД и Европи. Премијера тог остварења у Србији биће на Карловци филм фестивалу 12. августа.

Он каже да су желели да покрену позориште које ће тинејџере подстаћи да уче српски, јер је приметно да им ниво знања опада када крену у школу и почну више да говоре енглески.

"Посебно ме радује што многи од њих распуст користе да вежбајући текст уче српски и што су ми послали снимке како се припремају за представу 'Ко се задњи смеје'  чак и током обиласка стадиона у Мајамију на којем Новак побеђује, али и са вожње квадова у Србији", навео је он и додао да им је жеља и да сарађују са позориштима из Чикага и Канаде и да заједнички организују Дане српског позоришта где би се сваки театар представио бар са једном представом.

Наглашава да позориште нису основали само као нови вид 'забаве' већ да уз озбиљан рад направе резултате.

Намера им је, каже, да представе које припреме покажу и деци широм САД, Србије, Републике Српске али и да буду домаћини позориштима из Србије, нашег региона и из шире дијаспоре.

"Постављањем позоришних комада децу желимо да на другачији начин инспиришемо да побољшају знање и да то што науче пренесу на вршњаке", навео је Обрадовић и подсетио на значај неговања српског индентитета, али и на чињеницу да је и председник Србије и недавно апеловао на децу из региона да негују српски и уче "ћирилично писмо".

Додао је да га радује што су објединили дечје и позориште за одрасле, и што су се и наши људи и из околине Чикага, а има их из свих крајева Србије, од Војдводине до Косова и Метохије, Републике Српске, Црне Горе, активно укључили у све активности Спортско-културног центра Никола Тесла, које су бесплатне, и где је свако ко жели добродошао.

"Важно нам је и то што већ имамо и наш комад 'Ко се задњи смеје' који је специјално за наше позориште написала Силвија Оташевић из Мајамија, добитиница прве награде Матице исељеника за дечју књижевност Растко Петровић, установљене поводом седам деценија рада те веома важне институције. Оташевић је добитница и два Доситејева пера, о којем одлучују београдски ђаци који су две њене књиге "Олимпијски сан" и "Плуркини мускетари" порогласили за најбоље", навео је Обрадовић и додао да је она добитиница и Златне значке културно просветне заједнице Србије.

Представа "Ко се задњи смеје" проткана је српском традицијом али и најсјајнијим чињеницама српско-америчке историје.

Обрадовић наглашава да ће представа публику насмејати и на тренутке емотивно дирнути, и показати им да праве вредности увек побеђују.

"Представа ће бити извођена уз моралну подршку Управе за сардању са дијаспором и Србима у региону", казао је Обрадовић. 

Важна ствар коју припремају је, како каже и комедија "Дупљаци" по тексту Драгише Кашиковића, једног од најзначајнијих стваралаца у дијаспори.

Како каже, радиће и на тексту оснивача Теслине научне фондације Николе Лончара, како би причу о једном од њавећих изумитеља које је свет икада имао, пријатељима широм САД испирчали на посебан начин.

"Додатна лепота нашег позоришта је у томе што деца и родитељи имају шансу да се нађу у истој представи, као што је био случај у филму 'Сладолед', где сам кадар делио са ћерком Анђелином" каже Обрадовић и подсећа да је "Сладолед" уз  филм "Бановић Страхиња" отворио и Дане српске дијаспоре које је организовала Амбасада Србије у Вашингтону.

Додао је да у циљу њихове заједничке мисије очувања и промоције ћирилице Силвија Оташевић управо завршава и "Вукову ћириличну барку".

"Оташевић је покренула бесплатни сајт 'Цака за ђака' - креативну пречицу за очајне мале писце, како им срце никада виссе не би задрхтало пред празним папиром, а која ће их у четири једноставна корака научити како да напишу састав када затаји примена општих правила као што су увод, разрада и закључак", рекао је он и додао да тај модел најмладје води до циља кроз речи и приче о свакодневним породичним заврзламама, а које је обогатила асоцијацијама на највеће поморце, прву жену која је прелетела Атлантик и друге велике подвиге који деци показују да је све могуће ако се жели", каже Обрадовић. 

(БН) 

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

ДД

10.08.2023 22:27

Почело је..са'ће прогласит САО Илиноис.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

11.08.2023 09:53

Баја Мали Книдżа предшедник