Нови закон легализује стару праксу сукоба интереса

Нацрт Закона о допуни Закона о спречавању сукоба интереса у органима власти Републике Српске легалализује све оно што је годинама уназад била пракса. Носиоци јавних функција, савјетници и други изабрани представници могу да буду на челу удружења која се финансирају из буџета РС уколико се одрекну једне плате. Из невладиног сектора поручују да се причом о плати сукоб интереса банализује.

Република Српска 24.06.2023 | 20:59
Нови закон легализује стару праксу сукоба интереса

Један функционер – једна плата. Али дозвољене су двије или више фотеља. Тако би се укратко могле објаснити Измјене Закона о спрјечавању сукоба интереса Српске које дозвољавају савјетницима и изабраним званичницима да управљају и неким Удружењем које се финансира из буџета. Сукоб интереса званично не постоји, ако се функционери одрекну плате у удружењу.

„Свођење на примање двије плате је у приниципу банализација сукоба интереса. Будући да сви функционери могу да намичу, својим утицајем, средства из буџета удружењима на чијем су челу. Значи плата није ни битна толико колико износи које они обезбјеђују и тиме се долази до сукоба интереса“, каже Дамјан Ожеговић из Транспаренсија. 

Циљ Закона о спрјечавању сукоба интереса би требало да буде да спријечи функционере да новац из буџета дијеле сопственим удружењима и приватним предузећима, упозоравају из Транспаренсија. Оно што је потпуни апсурд јесте да су измјене овог закона експресно упућене у процедуру када се бивши предсједник ВСТС-а и савјетник Предсједника Републике Српске, Милан Тегелтија, нашао у сукобу интереса, јер је недавно именован на чело Фудбалског клуба Борац Бањалука, који је само ове године од Владе РС добио 2 милиона марака.

 „Примају милионске износе из буџета Српске, и он као савјетник може да намиче средства ФК Борац. То и јесте, према садашњем Закону сукоб интереса“, поручује Ожеговић.

Тренутни Закон о спрјечавању сукоба интереса у Српској забрањује јавним функционерима и њиховим савјетницима да буду на челу било којег удружења која се финансира из буџета са више од 100.000 марака.

„Не смије се концентрација моћи вршити на једну или више особа, зато и постоји сукоб интереса. Не само да не би добијали плату, јер једна особа не може радити двије три четири функције, не може у потпуности да буде на њима, поготово када је у питању пуно радно вријеме. Једна особа не може бити пуно радно вријеме на два мјеста. И моћ се мора подијелити на више особа да се не би злоупотребаљавала“, каже политички аналитичар Ивана Марић.

„Када је мањкав Закон о сукобу интереса, народнски речено, ви полажете сами себи рачуне. Некада није ни битна та финансијска страна, већ успоставити систем надзора и контроле“, поручује Хасан Камењаковић из Центара цивилних иницијатива. 

У Парламенту Српске усвојен је Нацрт Закона о допуни Закона о спречавању сукоба интереса у органима власти Републике Српске, након чега слиједи форма Приједлога која би требало да буде упућена у парламентарну процедуру. Занимљиво је да у предложеним измјенама нема ни ријечи о томе како стати у крај дуплим функцијама када су у питању директори јавних предузећа и институција који су истовремено и народни посланици, што је очигледан сукоб интереса.

(БН) Фото: Илустрација СХУТТЕРСТОЦК

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

СТАТИСТИЦАР

24.06.2023 22:02

САМО СЕ МОГУ ПОМЈЕРИТИ КАД ИМ ИСТЕКНЕ БИОЛОСКИ САТ.НИКАКО ДРУГАЦИЈЕ.ДОЛАXИЦЕ НА ПОСАО АКО ТРЕБА И СА ПЕЛЕНАМА.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Доситеј

25.06.2023 15:05

Па да омогуце да им и супруге и дјеца могу радит на пет радних мјеста. А неки у куци имају троје сколованих а не могу добити посао. И онда их Додик понизава како одлазе а тако лијепо у реп српској. Ето он никад неце отици. Не иде му се несто. Па нигдје не мозе неометано пљацкат и бити шеф потцињеног народа.

ОДГОВОРИТЕ