У Европу стижу најсмртоноснији вируси на свијету
Посебно је опасно што би почетне инфекције могле проц́и испод радара лекара који нису упознати са страним патогенима.
Свијет 15.06.2023 | 19:26
Зика, денга и хеморагична грозница Кримског Конга (ЦЦХФ) с временом ц́е се проширити британским тлом, тврде стручњаци. Научним истраживањем су открили да ове болести прете Великој Британији због климатских промена и пораста температура, што је резултирало вец́им бројем комараца и крпеља који преносе ове болести, пише Дејли мејл.
Једна од њихових највец́их брига је грозница долине Рифт – болест са стопом смртности од скоро 40 процената. Посебно је опасно што би почетне инфекције могле да прођу испод радара лекара који нису упознати са страним патогенима.
Светска организација (СЗО) навела је ЦЦХФ као једну од својих приоритетних болести, која је вец́ стигла у Француску. Џејмс Вуд, шеф ветеринарске медицине на Универзитету у Кембриџу, рекао је посланицима у Комитету за науку, иновације и технологију да ц́е ЦЦХФ врло вероватно стиц́и у Уједињено Краљевство у будуц́ности.
"Неке инфекције које се преносе крпељима, као што је кримско-конгоска хеморагична грозница, врло је вероватно да ц́е се у неком тренутку проширити широм Уједињеног Краљевства. Постоје инфекције које преносе комарци, као што је грозница долине Рифт, која би се могла проширити следец́е године", рекао је Вуд.
Грозница долине Рифт (РВФ) може убити чак половину заражених пацијената.
"Рано откривање болести биц́е изазов, јер наши лекари нису обучени за откривање ових болести", додао је он.
"Вируси који се преносе зглавкарима, као што су вирус денга и вирус зика, могли би да постану устаљени у Великој Британији", каже професор Брајан Чарлстон, директор Пирбрајт института, који проучава заразне болести код животиња.
Климатске промене мењају области у којима се могу нац́и неки вируси. Денга грозница је класична болест Јужне Америке и југоисточне Азије, а сада се појавила и на Медитерану. СЗО је означила ЦЦХФ, РВФ и зика као болести које би могле изазвати пандемију у будуц́ности.
Пре свега, ЦЦХФ се добија од заражених крпеља, али се такође може ширити између људи путем телесних течности. На почетку инфекције јављају се симптоми слични еболи – болови у мишиц́има, стомаку, грлу и поврац́ање. Остали симптоми вируса, који се појављују изненада, укључују грозницу, вртоглавицу, бол и укоченост у врату, бол у леђима, главобољу, бол у очима и осетљивост на светлост.
РВФ је вирусна болест која се најчешц́е јавља код домац́их животиња у подсахарској Африци, укључујуц́и говеда, бизоне, овце, козе и камиле. Људи се могу заразити убодом зараженог комарца, контактом са крвљу, телесним течностима или ткивима заражених животиња. Вец́ина оболелих нема симптоме или има благе симптоме сличне прехлади који укључују слабост, грозницу, бол у леђима и вртоглавицу.
Има укупну стопу морталитета од око један проценат, али око један од десет људи развије озбиљне симптоме који захтевају болничку негу. Најсмртоноснији облик болести изазива хеморагијску грозницу, која узрокује да пацијенти поврац́ају крв и крваре из разних отвора, овај облик убија 50 одсто пацијената.
Зика, за разлику од других патогена, није позната по стопи смртности, вец́ по здравственим последицама на нерођену децу. Узрочник се на човека преноси уједом заражених женки комараца, а у ређим случајевима може се пренети и полним односом. Код вец́ине људи инфекција пролази без вец́их проблема, али је опасна за труднице.
Вирус који преносе комарци изазвао је глобалну пандемију 2016. године када су се милиони заразили, а велики број деце је рођен са урођеним манама као што је микроцефалија – мањи обим главе. До 2016. године, више од 80 земаља суочило се са епидемијом зика. Уобичајени симптоми укључују високу температуру, главобољу, болове у зглобовима и мишиц́има, црвене очи и отечене зглобове.
Денга грозница је још једна вирусна инфекција коју преносе комарци која је раније била ограничена на тропску и суптропску климу. Вец́ина случајева пролази са симптомима сличним грипу, али неке инфекције могу бити фаталне. До 1700. денга грозница се звала грозница сломљених костију због јаког бола који изазива у мишиц́има и зглобовима.
(Б92) Фото: Схуттерстоцк/ нецхаевкон

Коментари / 22
Оставите коментарНебојса
15.06.2023 19:31Да би народ у европи био послусан , мора опет да се упласи болестима и да се затвара у станове и да носи маске и да робује глобалистима који воде ратове за свој интерес.
ОДГОВОРИТЕ...
15.06.2023 23:48У Србији су вршили запрашивање прије мјесец и по дана, а јос тек нас недавно!
ре небојса
16.06.2023 09:52е мој Небојса, ти си цисти диказ да еволуција из мајмуна у цовјека јос није заврсена
Ре
17.06.2023 12:14Гледам творницу комараца Била Гејтса и све ми је јасно. Већ их пласира у 11земаља Америке. Хоће да смање популацију, јасно као дан. Глобалистички пројекти.
Хм
15.06.2023 19:42Значи културно нам најављују нову пандемију.....
ОДГОВОРИТЕИсточно Сарајево
15.06.2023 22:02Од СНСД-а нема смртоноснијег вируса
Све је то
15.06.2023 22:34Из лабораторије и засипају, нису то обицни комарци итд....
Раде
15.06.2023 21:16Опет поцињу са „ВИРУСИМА“
ОДГОВОРИТЕРеално
15.06.2023 21:45Тешко пелцованима.
ОДГОВОРИТЕТони
15.06.2023 21:47Само појацати вакцине за дебиле и бице све ок.
ОДГОВОРИТЕхахаха
16.06.2023 09:53дебили мозда и презиве, а будале као ти неце сигурно
Грађанин
15.06.2023 22:09Свјетски тровалчи у акцији смањивања популације!
ОДГОВОРИТЕпророк
15.06.2023 22:36А ко направи тог комарца сад ће нас поново боцати.
ОДГОВОРИТЕМеНАГЕР
15.06.2023 23:25Има ли каква превентивна застита Бар у виду вакцине или несто слицно Ако има у којем временском размаку се смије примити послије ове 12 дозе против короне
ОДГОВОРИТЕТребор
15.06.2023 23:29Нек вирус једе говна нек смо ми живи и здрави🤣
ОДГОВОРИТЕВиола
16.06.2023 01:0940 % смртност. Сада ће и ови имунолози из кафића и антиваксери у ред за вакцину, ха ха ха ха. Од ње или комарца, од нечег се умирати мора.
ОДГОВОРИТЕ555
16.06.2023 07:01Јели и он из СНДС тешко нам се пише.
ОДГОВОРИТЕyyy
16.06.2023 09:12масала саце нова вакцина
ОДГОВОРИТЕМарко
16.06.2023 09:23Да оце политицаре да убоду
ОДГОВОРИТЕ055
16.06.2023 11:49То каже СЗО...Понестало пара...а још треба да се огласи онај комјутерист Бил Гејдс и све је комлетно,сотоне...
ОДГОВОРИТЕПањик
16.06.2023 13:56Да богда их све побило ТОСУ ЕВРО ЛОПОВИ ЛАЗОВИ ПЉАЦКАСИ КЛОЗЕТИ ИСТА СТВАР КАО ЦОВИД.19 ДОБРО ОСМИСЉЕНА ПЉАЦКА
ОДГОВОРИТЕХм
17.06.2023 20:07Па то они и хоце нову вјестацку пландемију у енглеској
ОДГОВОРИТЕ