Правосудна сага у вези са изградњом ХЕ "Бук Бијела"
Један од саговорника "Гласа Српске", упућен у дешавања, раније је истицао да укључивање Тужилаштва не може да заустави радове на терену, али и да је суштина да је комисија извршила одлуку, односно дала мишљење суду да према важећим законима о концесијама у БиХ ту нема никаквог спора, али да због недостатка кворума није могла гласати и донијети такву одлуку.
Република Српска 15.06.2023 | 07:19
Уставни суд БиХ је, наиме, крајем јануара разматрао предмет који се тиче изградње те хидроелектране, за коју су камен темељац положили премијери Српске и Србије још у мају 2021. године, а два мјесеца касније 24 посланика, махом из реда Бошњака у Представничком дому Парламента БиХ, упутили су захтјев суду за рјешавање спора између БиХ и Српске, тражећи забрану градње јер сматрају да концесију може дати само БиХ.
По налогу суда тада је формирана Заједничка комисија за концесије у којој се нашло седам чланова и то из Комисије за концесије БиХ и Републичке комисије за те послове. Међутим, због проблема, односно одсуствовања због болести једног члана комисије са територије Српске, а из реда Бошњака, који је и раније негодовао због рјешења о именовању у Заједничку комисију за концесије, није било могуће донијети одлуку јер су према правилима о раду за то потребни гласови свих чланова.
С обзиром на то да је исти епилог поновљен и након што су добили додатни рок за доношење одлуке, судије су почетком ове године донијеле рјешење у којем су утврдиле да комисија није извршила дјелимичну одлуку Уставног суда БиХ од 16. јула 2021. године.
То је поновила у уторак предсједница Уставног суда БиХ Валерија Галић која је додала да је предмет "Бук Бијела" у надлежности Комисије за концесије, али и да је са аспекта суда на чијем је челу тај предмет још отворен.
- Ми смо доставили рјешење о неизвршењу Тужилаштву. Уставни суд сматра да није надлежан за рјешавање спора јер је изричито законом о концесијама прописано да је то питање у надлежности Комисије за концесије, а која се не састаје - поручила је Галићева.
До закључења овог броја "Гласа" није стигао одговор из Тужилаштва БиХ на питање да ли су и какве кораке до сада предузели на основу тог рјешења Уставног суда. С друге стране, предсједавајући Заједничке комисије Миломир Амовић за "<стронг>Гласстронг>а>" каже да нису разговарали са тужиоцима, него су им дата документа прије неких мјесец.
- Ради се о актима и Уставног суда, влада и комисије. Све им је достављено - истакао је Амовић, који каже да заједничка комисија није још расформирана, али и да не засједају.
Чекају, додао је, мјесецима став Суда БиХ по другој пријави једног од чланова који је и раније негодовао због именовања у поменуту заједничку комисију.
- У овом моменту не знамо ни да ли ћемо наставити да радимо. Чекамо став надлежних - рекао је Амовић, који не зна колико може потрајати све ово што је покренуто још половином 2021. године.
Један од саговорника "Гласа Српске", упућен у дешавања, раније је истицао да укључивање Тужилаштва не може да заустави радове на терену, али и да је суштина да је комисија извршила одлуку, односно дала мишљење суду да према важећим законима о концесијама у БиХ ту нема никаквог спора, али да због недостатка кворума није могла гласати и донијети такву одлуку.
Имагинарна слика
Стручњаци су раније за "Глас" истицали да је кривац за све политика јер је створена имагинарна слика да се ради о неком међудржавном споразуму у овом пројекту. Ријеч је, тврде упућени, о класичном комерцијалном уговору.
- То што је у јавности представљено да владе Српске и Србије заједнички граде ХЕ, то је политичка прича и нема везе са реалношћу. Владе имају изјаву да ће подржати предузећа. Могло се десити да умјесто предузећа из Србије буде неко из Њемачке или Италије - рекао је недавно један саговорник "Гласа".
(Глас Српске) Фото: Илустрација
Коментари / 15
Оставите коментарНије
15.06.2023 07:38нико из Њемацке и из Италије него је из Србије посто је пљацка дрзаве БиХ
ОДГОВОРИТЕВасилије 1
15.06.2023 12:03Правосуђе БиХ ради само на штету српског народа, бораца ВРС и Републике Српске.
Ре
15.06.2023 14:11Василије, а да се ви ипак оно по српски отцепите, а?
Милан
15.06.2023 07:40Па кад стручњаци све знају што се онда конкретно укључе и конкретним потезима не помогну да се ријеши овај проблем!?
ОДГОВОРИТЕЗа није,
15.06.2023 08:44А, на који начин пљачка, шта је то држава Бих учинила за Републику Српску, не млати празну сламу.
ОДГОВОРИТЕРе
15.06.2023 14:14А ста би требала уцинити са РС која је по дефиницији све супротно од Босне и Херцеговине? И ста уцинити са структуром насталом у крви невиних цивила? Са структуром која је у свијету постала синоним за мрзњу и све зло и наопако сто мозе задесити једно друство? Признајте, болан, да сте се зајебали!
Пишта
15.06.2023 09:14Треба наставити са радом а комисија нек то обави након заврсетка изградње. Па да се наздрави. То је за добробит свих да се не зависи од увоза који је скупљи
ОДГОВОРИТЕЛеле
15.06.2023 09:2518 "Бук Бијелу" на подручју општине Фоча праве. Па докле више то? Ви само у/лажете у ту Фочу.
ОДГОВОРИТЕмиле
15.06.2023 09:33то је у власниству републике српске , немојте се нагињати да отимате ту имовину .хоцете тудје немојте да губите своје ... давно је било време окупација...српска це добити способну власт да ово разреси брзо...
ОДГОВОРИТЕБосанац
15.06.2023 12:46Усран си миле до гусе бицете смјестени гдје и заслузујете
Јаско
15.06.2023 09:49А засто није могло бити да пројекат финанцира Босна и Херцеговина ?? Доста је висе крадје у комшијске и сусједске дзепове.
ОДГОВОРИТЕДрито
15.06.2023 10:00Како мислите "правосудна сага". Мени висе лици да је криминална
ОДГОВОРИТЕХУКИ
15.06.2023 10:35Србија и Хрватска не мирује на пљачки биХ имовине и ресурса , Криминалне аждаје наруцито у РС огромно богате док већина народа зјева ко птичици . Овјдје није питање које које вјере овдје је криминал у сyстему.
ОДГОВОРИТЕЛијепо нам је
15.06.2023 15:18Рекао "Милосевиц"ста се монтира у ста нас цека јос деведесетих....
Алан Форд
15.06.2023 10:38Ријесити и лову од ХЕ у Зворнику
ОДГОВОРИТЕ