Pravosudna saga u vezi sa izgradnjom HE "Buk Bijela"
Jedan od sagovornika "Glasa Srpske", upućen u dešavanja, ranije je isticao da uključivanje Tužilaštva ne može da zaustavi radove na terenu, ali i da je suština da je komisija izvršila odluku, odnosno dala mišljenje sudu da prema važećim zakonima o koncesijama u BiH tu nema nikakvog spora, ali da zbog nedostatka kvoruma nije mogla glasati i donijeti takvu odluku.
Republika Srpska 15.06.2023 | 07:19
Ustavni sud BiH je, naime, krajem januara razmatrao predmet koji se tiče izgradnje te hidroelektrane, za koju su kamen temeljac položili premijeri Srpske i Srbije još u maju 2021. godine, a dva mjeseca kasnije 24 poslanika, mahom iz reda Bošnjaka u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, uputili su zahtjev sudu za rješavanje spora između BiH i Srpske, tražeći zabranu gradnje jer smatraju da koncesiju može dati samo BiH.
Po nalogu suda tada je formirana Zajednička komisija za koncesije u kojoj se našlo sedam članova i to iz Komisije za koncesije BiH i Republičke komisije za te poslove. Međutim, zbog problema, odnosno odsustvovanja zbog bolesti jednog člana komisije sa teritorije Srpske, a iz reda Bošnjaka, koji je i ranije negodovao zbog rješenja o imenovanju u Zajedničku komisiju za koncesije, nije bilo moguće donijeti odluku jer su prema pravilima o radu za to potrebni glasovi svih članova.
S obzirom na to da je isti epilog ponovljen i nakon što su dobili dodatni rok za donošenje odluke, sudije su početkom ove godine donijele rješenje u kojem su utvrdile da komisija nije izvršila djelimičnu odluku Ustavnog suda BiH od 16. jula 2021. godine.
To je ponovila u utorak predsjednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić koja je dodala da je predmet "Buk Bijela" u nadležnosti Komisije za koncesije, ali i da je sa aspekta suda na čijem je čelu taj predmet još otvoren.
- Mi smo dostavili rješenje o neizvršenju Tužilaštvu. Ustavni sud smatra da nije nadležan za rješavanje spora jer je izričito zakonom o koncesijama propisano da je to pitanje u nadležnosti Komisije za koncesije, a koja se ne sastaje - poručila je Galićeva.
Do zaključenja ovog broja "Glasa" nije stigao odgovor iz Tužilaštva BiH na pitanje da li su i kakve korake do sada preduzeli na osnovu tog rješenja Ustavnog suda. S druge strane, predsjedavajući Zajedničke komisije Milomir Amović za "Glas" kaže da nisu razgovarali sa tužiocima, nego su im data dokumenta prije nekih mjesec.
- Radi se o aktima i Ustavnog suda, vlada i komisije. Sve im je dostavljeno - istakao je Amović, koji kaže da zajednička komisija nije još rasformirana, ali i da ne zasjedaju.
Čekaju, dodao je, mjesecima stav Suda BiH po drugoj prijavi jednog od članova koji je i ranije negodovao zbog imenovanja u pomenutu zajedničku komisiju.
- U ovom momentu ne znamo ni da li ćemo nastaviti da radimo. Čekamo stav nadležnih - rekao je Amović, koji ne zna koliko može potrajati sve ovo što je pokrenuto još polovinom 2021. godine.
Jedan od sagovornika "Glasa Srpske", upućen u dešavanja, ranije je isticao da uključivanje Tužilaštva ne može da zaustavi radove na terenu, ali i da je suština da je komisija izvršila odluku, odnosno dala mišljenje sudu da prema važećim zakonima o koncesijama u BiH tu nema nikakvog spora, ali da zbog nedostatka kvoruma nije mogla glasati i donijeti takvu odluku.
Imaginarna slika
Stručnjaci su ranije za "Glas" isticali da je krivac za sve politika jer je stvorena imaginarna slika da se radi o nekom međudržavnom sporazumu u ovom projektu. Riječ je, tvrde upućeni, o klasičnom komercijalnom ugovoru.
- To što je u javnosti predstavljeno da vlade Srpske i Srbije zajednički grade HE, to je politička priča i nema veze sa realnošću. Vlade imaju izjavu da će podržati preduzeća. Moglo se desiti da umjesto preduzeća iz Srbije bude neko iz Njemačke ili Italije - rekao je nedavno jedan sagovornik "Glasa".
(Glas Srpske) Foto: Ilustracija
Komentari / 15
Ostavite komentarNije
15.06.2023 07:38niko iz Njemacke i iz Italije nego je iz Srbije posto je pljacka drzave BiH
ODGOVORITEВасилије 1
15.06.2023 12:03Правосуђе БиХ ради само на штету српског народа, бораца ВРС и Републике Српске.
Re
15.06.2023 14:11Vasilije, a da se vi ipak ono po srpski otcepite, a?
Milan
15.06.2023 07:40Pa kad stručnjaci sve znaju što se onda konkretno uključe i konkretnim potezima ne pomognu da se riješi ovaj problem!?
ODGOVORITEZa nije,
15.06.2023 08:44A, na koji način pljačka, šta je to država Bih učinila za Republiku Srpsku, ne mlati praznu slamu.
ODGOVORITERe
15.06.2023 14:14A sta bi trebala uciniti sa RS koja je po definiciji sve suprotno od Bosne i Hercegovine? I sta uciniti sa strukturom nastalom u krvi nevinih civila? Sa strukturom koja je u svijetu postala sinonim za mrznju i sve zlo i naopako sto moze zadesiti jedno drustvo? Priznajte, bolan, da ste se zajebali!
Pišta
15.06.2023 09:14Treba nastaviti sa radom a komisija nek to obavi nakon zavrsetka izgradnje. Pa da se nazdravi. To je za dobrobit svih da se ne zavisi od uvoza koji je skuplji
ODGOVORITEЛеле
15.06.2023 09:2518 "Бук Бијелу" на подручју општине Фоча праве. Па докле више то? Ви само у/лажете у ту Фочу.
ODGOVORITEmile
15.06.2023 09:33to je u vlasnistvu republike srpske , nemojte se naginjati da otimate tu imovinu .hocete tudje nemojte da gubite svoje ... davno je bilo vreme okupacija...srpska ce dobiti sposobnu vlast da ovo razresi brzo...
ODGOVORITEBosanac
15.06.2023 12:46Usran si mile do guse bicete smjesteni gdje i zasluzujete
Jasko
15.06.2023 09:49A zasto nije moglo biti da projekat financira Bosna i Hercegovina ?? Dosta je vise kradje u komšijske i susjedske dzepove.
ODGOVORITEDrito
15.06.2023 10:00Kako mislite "pravosudna saga". Meni vise lici da je kriminalna
ODGOVORITEHUKI
15.06.2023 10:35Srbija i Hrvatska ne miruje na pljački biH imovine i resursa , Kriminalne aždaje narucito u RS ogromno bogate dok većina naroda zjeva ko ptičici . Ovjdje nije pitanje koje koje vjere ovdje je kriminal u systemu.
ODGOVORITELijepo nam je
15.06.2023 15:18Rekao "Milosevic"sta se montira u sta nas ceka jos devedesetih....
Alan Ford
15.06.2023 10:38Rijesiti i lovu od HE u Zvorniku
ODGOVORITE