Ово је најопаснији музички инструмент на свету, а зове се стаклена хармоника!
Да, постоји и то, најопаснији музички инструмент на свету који се зове “Стаклена хармоника”! Сви знамо Бенџамина Френклина као, писца, научника и филозофа, као и проналазача громобрана, бифокала и Френклинове пец́и.
Занимљивости 07.06.2023 | 15:27Као човек многих талената, свирао је и разне инструменте, укључујуц́и гитару, харфу, виолу да гамбу, и свој сопствени музички изум, једну стаклену хармонику.
Године 1761. Френклин је присуствовао концерту у Лондону где је водец́и музичар “свирао“ сет чаша за вино наштимано с водом. Док је Френклин мислио да је то јединствен, прелеп звук, пало му је на памет да сам инструмент није толико функционалан.
Одлучио је да преузме ствари у своје руке и створи још једну, напреднију верзију овог инструмента под називом “стаклена хармоника” – назив који потиче од грчке речи за хармонију.
Како то ради “Стаклена хармоника”
Стаклена армоника је била гвоздена шипка са ротирајуц́им стакленим чинијама, које су се уклапале једна у другу, причвршц́ене плутом. Различите величине чинија омогуц́иле су им да вибрирају на различитим висинама које се користе у западној скали. Франклин је означио сваку посуду бојама да представља различите ноте, што омогуц́ава да се превазиђе једноставне ноте и да се уграде и различити акорди и мелодије.
Штап је био причвршц́ен за точак, који се ручно окретао ножном педалом. Музичар би умочио своје прсте у воду и додиривао ивицу сваке чиније док би се она окретала да би добио звук сличан звуку чаша за певање.

Овај проналазак је брзо изазвао таласе, и пре него што је он то схватио, Франклинов изум су професионално користиле у оно време легенде индустрије попут Бетовена и Моцарта.Френклинова армоника је постајала права икона у музичком свету… све док није почела да изазива “поремећаје” у умовима и телима извођача и њихове публике.
Френклинова намера са хармоником је била да пружи умирујуц́у, прелепу музику која опонаша ону из чаша за воду. Али, нажалост, ствари су кренуле како не треба…
У складу са својим данашњим надимком, “најсмртоноснији инструмент на свету“, Френклинова стаклена хармоника је наводно почела да убија људе. Сложеност хармонике је превише стимулисала мозак, што је на крају изазвало вртоглавицу, нервозу, халуцинације и грчеве међу извођачима.
Године 1808. умрла је немачка свирачица стаклене хармонике Маријана Кирхгеснер, а многи су њену смрт приписали сабласним тоновима Френклинове хармонике. То није постало проблем само за музичаре, вец́ и за слушаоце. Такође једно мало дете у Немачкој је умрло током извођења стаклене хармонике, што је довело до тога да су неки градови заувек забранили инструмент.
А што се тиче свирача хармонике, такође се веровало да су музичари, због сталног додиривања боје којом се означавала боја сваке чиније, веома разболели од тровања оловом.
Осим физичког датка који је инструмент наводно узео на свираче и слушаоце, неки су такође веровали да високи звук призива духове мртвих – да хармоника има магичне моц́и и да у неким случајевима, излуђује појединце. Пријављено је да је чак и навело неке слушаоце овог најопасниејг инструмента на свету да почине самоубиство преноси <а хреф="хттпс://летхбридгенеwсноw.цом/2021/08/12/бен-франклинс-киллер-инструмент-тхе-гласс-армоница/">портал летхбридгенеwсноwа>
Где су нестале све хармонике?
Срец́ом, ниједна од ових бизарних тврдњи о убици хармоници никада није доказана истинита. У ствари, Бенџамин Френклин је одлучио да игнорише вец́ину њих и наставио да свира стаклену хармонику све док није умро 1790. године
Тада је изграђено око 5.000 стаклених хармоника. Френклин никада није прикупљао средства од свог проналаска, нити је патентирао идеју. Иако још увек постоји, до 1830-их година стаклена армоника је постала ствар прошлости.
Постоји неколико музичара који данас свирају инструмент, као што је Деннис Јамес. Ако сте довољно храбри, послушајте Џејмса док свира једну од Моцартових композиција за стаклену хармонику!
<ифраме титле="YоуТубе видео плаyер" срц="хттпс://www.yоутубе.цом/ембед/QкТУЛ7ДјТоw" wидтх="560" хеигхт="315" фрамебордер="0" аллоwфуллсцреен="аллоwфуллсцреен" дата-оригwидтх="560" дата-оригхеигхт="315" дата-мце-фрагмент="1">ифраме>
(занимљивостидана.цом)
Коментари / 0
Оставите коментар