Кина објавила документ за политичко решавање украјинске кризе
Министарство спољних послова Кине објавило је у петак документ у којем се наводи став о политичком решавању украјинске кризе.
Свијет 25.02.2023 | 11:28
1. Поштовање суверенитета свихземаља. Неопходно је стриктно поштовати општепризнато међународно право, укључујући начела ипринципе Повеље УН, као и практично гарантовати суверенитет, независност и територијални интегритет свихземаља. Једнаке су све земље, без обзира да ли сувелике или мале, јаке или слабе, богате или сиромашне. Неопходно је да све стране заједнички очувају основне норме које уређују међународне односе и да бране међународну једнакост и правду. Међународно право би требало да буде на једнаки и јединствени начин примењено, и не би требало да се примењује двоструки критеријум.
2. Одбацивање хладноратовског менталитета. Безбедност једне земље се не може постићи на уштрб безбедности других држава, регионална сигурност се не може гарантовати јачањем и чак експанзијом војних блокова. Рационални безбедносни интереси и бриге свих земаља заслужују велику пажњу и целисходно решавање. Не постоји једноставно решење за компликовано питање. Неопходно је инсистирати на заједничком, свеобухватном, кооперативном и одрживом погледу на безбедност, фокусирати се на дуготрајни мир света, унапредити изградњу уравнотеженог, ефикасног и одрживог европског безбедносног оквира, као и противити се понашању да се безбедност своје земље оствари на темељу несигурности других земаља, спречити формирање блоковских конфронтација. Потребно је заједничким напорима очувати мир и стабилност евроазијског континента.
3. Прекид ватре. У сукобима и ратовима немапобедника. Све стране треба да покажу разум иуздржаност, да не сипају уље на ватру, не интензивирају сукоб, како би се спречилопогоршавање кризе у Украјини и да се она отима контроли. Све стране би требало да подржавају да се Русија и Украјина нађу на пола пута, што раније обнове директни дијалог, постепено унапређујуублажавање ситуације, како би на крају постигле свеобухватно примирје.
4. Обнова мировних преговора. Дијалог ипреговори представљају једини излаз из украјинске кризе. Сви напори који користе мирном решењу кризе заслужују охрабривање и подршку. Међународна заједница треба да инсистира на правцу смиривања ситуације и омогућавања преговора, треба да помогне сукобљеним странама да што пре отвореврата за политичко решење кризе, да створе услове и обезбеде платформу за обнову преговора. Кина је спремна да ради тога настави да игра конструктивну улогу.
5. Решавање хуманитарне кризе. Све мере које користе ублажавању хуманитарне кризе заслужују охрабривање и подршку. Хуманитарна акција мора да буде у складу са принципима неутралности иправичности, како не би дошло до политизације хуманитарног питања. Потребно је практично заштитити сигурност цивила и успоставити хуманитарни коридор за повлачење цивила из зараћених подручја. Треба повећати хуманитарну помоћ релевантним подручјима, побољшати хуманитарно стање, обезбедити брз, безбедан и неометан приступ хуманитарне помоћи, спречити хуманитарну кризувећег обима. Треба подржавати
(БН)
Коментари / 12
Оставите коментарКао прво
25.02.2023 10:581. Поштовање суверенитета свих земаља. Значи, Украјина је суверена земља, Русија то не поштује. Треба се вратити у 2012, кад је Путин прекршио правило и опет постао владар Русије, сад би још до 2036 да влада. Е то је проблем. Видите колико је зла направио. Замисли још да влада до 36-те.
ОДГОВОРИТЕРе
25.02.2023 12:09Русија само нацисте унистава.
Ре као прво
25.02.2023 12:47Кинези су направили коректан предлог , а то је да се мора поштовати суверенитет и територија свих , па и оних мали као што је Србија . Шта је са Косовом и оно је окупирано и отето од Србије .? Нема дупли аршина , медународно право мора да буде , једнако за све . Амери су на Косову погазили медународно право , отворили „ пандорину кутију "
Ре
25.02.2023 13:34Господо кинези а шта ћемо са Тајваном и Хонг Конгом.
+
25.02.2023 11:42ЛИЈЕПИ РЕЧЕНО. АЛИ ТРЕБА ТО ПРИМИЈЕНИТИ. КАДА СУ НЕКИ СИЛА.
ОДГОВОРИТЕРе
25.02.2023 22:38Та сила синко није у стању да заузме село колико ја видим
Лакташ
25.02.2023 12:34Је ли то право суверености и не дјељивости земље припада и Србији или само кад је Украјина у проблему ?
ОДГОВОРИТЕРе лакат
25.02.2023 14:19Питај слобу, теорија угрожености у yу.
јј
25.02.2023 14:51Путин је усао у коло па сада незна како да изадје
ОДГОВОРИТЕреалност
26.02.2023 20:37И у Германији се игра коло, инфлација 8.7%..
АР
25.02.2023 15:25Супер понуда која се несмије одбити Молим те лијепо прекид ватре укидање санкција рудији а нити једне једине ријеци да се окупатор повуци са тудје територије Е свака цаст за оног ко је успио да направи овако добру понуду
ОДГОВОРИТЕборац
25.02.2023 16:24Путин трази помоц кине како да се врати куци без срамоте.Ниједан нападац није добио рат.
ОДГОВОРИТЕ