Млинари сагласни: Цијене брашна опет морају ићи на горе

Цијене брашна у Босни и Херцеговини до краја године биће веће за десет одсто, што ће према ријечима пекара подићи и цијене пекарских производа.

Република Српска 01.11.2022 | 15:50
Млинари сагласни: Цијене брашна опет морају ићи на горе

Наиме, млинари из Српске и Федерације сложни су у томе да је потребно подићи цијене брашна с обзиром на тренутну ситуацију.

Зоран Кос, предсједник Удружења млинара Републике Српске, рекао је за "Независне новине" да је поскупљење очекивано и да за то постоји неколико разлога.

"За поскупљење постоји неколико разлога, а први од њих је проблем с извозом житарица из Украјине, што се односи на цијели свијет и утиче на све", рекао је Кос.

Према његовим ријечима, други веома битан разлог је поскупљење енергената, којима цијена скаче из дана у дан.

"Као трећи веома битан разлог ја бих навео и слаб род, али и квалитет кукуруза код нас у регији. Оваква ситуација ће аутоматски дио кукуруза пребацити на сточну храну", рекао је Кос, објашњавајући да ће тиме потражња за пшеницом бити још већа.

Како додаје, све су ово разлози за поскупљење пшенице, који ће подићи и цијену брашна.

Кос наводи да тренутна ситуација на берзи са цијеном пшенице није реална.

"Мислим да на берзу велики утицај има политичка ситуација. Према подацима берзе, најскупља пшеница је тренутно у Новом Саду, а сви знамо да то није истина и да је пшеница у Новом Саду јефтинија за 60 евра него у Мађарској", рекао је Кос, додајући да је тренутна цијена пшенице по тони између 380 и 420 евра.

Суад Селимовић, секретар Удружења за пољопривреду и прехрамбену индустрију Кантоналне привредне коморе у Тузли, рекао је за "Независне новине" да пшеница коју ми планирамо јести у будућности не зависи од граница БиХ.

"С обзиром на то да пшеница коју ми планирамо јести у будућности не зависи од наших граница, односно она се не налази у БиХ, него у Мађарској и Србији, увијек постоји могућност раста цијена", рекао је Селимовић.

Како је додао, с обзиром на то да у БиХ нема робних резерви, евидентно је да ће цијене бити у порасту.

"Немамо робне резерве и не можемо да утичемо на цијене које ће нама бити пласиране од других, односно на смиривање тржишта хљеба", рекао је Селимовић.

Саша Тривић, власник ланца пекара "Мања" из Бањалуке, најавио је могуће поскупљење пекарских производа.

"Према нашим информацијама требало би доћи до поскупљења од пет одсто, осим ако тренутна ситуација с Украјином додатно не подигне цијену", рекао је Тривић.

Према његовим ријечима, досадашња поскупљења пекарских производа нису покрила повећање трошкова цијена сировина тако да је реално очекивати да дође до минималног поскупљења пекарских производа.

(Независне)

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Ноле

01.11.2022 15:11

Тривицу,ти цес сад кифле дици са 60 на 70 фенинга,то мајмуне није 5 посто,вец 15 посто.Док су код тебе кифле биле 40 фенинга,ја сам куповао,послије тога висе не.А знас колико је оваквих као ја,доста,Тривицу,доста.А осјецас ти то и по промету,све се сазнало.Али нека,само настави дизати цијене,дизао бих и ја кад не бих плацао ни воду,ни струју,а ни раднике.Сљаму један,олосу,фуј...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Аха

01.11.2022 16:32

Брашно мора горе, односно хљеб, а сељакова пшеница стално на истој цијени! Ма клошари једни, ко вас незна скупо би вас платио!

Name

Сава савановиц

01.11.2022 15:27

Па одавде ко оде ,треба да слави .Цуј увозили зито из украјине.Ајде молим вас ви бајни привредници јос само воду да увозино из Дзибутија.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Аналитичар

01.11.2022 16:05

Пих проклетници да Бог да вам не остало ни за мрвица!!Стално нам се Украјина подваљује за све што тајкуни хоће стрпат у џепове енормне зараде!! Све вам за лијекове требало,па никад бољи род пшенице у БиХ питајте Семберске пољопривреднике!! Али ви нећете по пола марке откупне цијене наше пшенице јер то вам проклетници не одговара!!Причате шупљу причу о неквалитетној нашој пшеници измишљате разлоге о некаквој влажности,глутену и маси небулоза јер онда брашно мора бити испод сваких цијена,а то вама не одговара!!Само серите о Украјини и дерите народ смрадови!!Оооо па хоће ли ико више бацити ту атомску бомбу!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Туршија

01.11.2022 17:21

Гдје год има услова ,а требало би да има пуно,подизати воденице и мљети домаће житарице сељак би додатно зарађивао имали би квалитетније и здравије брашно и у неку руку и туристичке атракције.Можда изгледа као корак у назад,али требао би неко да покуша.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реалиста

01.11.2022 17:45

Аааа шта је сад?! Руси забранили транзит Украјинског жита и одма цијене горе. Сва пшеница која се увозила из Мађарске је заправо била Украјинска, само су мађарски папири. Узимали сте пшеницу јефтино а продавали нама овдје 3-4 пута скупље. Нафташи и млинари су велики лихвари нашег народа већ годинама а све аминовано са властелом.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Наравно

01.11.2022 20:08

Да је аминовано, па сигурно нико нормалан не мисли да ишта може проћи у овој банана републици, а да Миле Ронхил није дао своју дозволу и дебело се уградио!

Name

Познаник

01.11.2022 17:52

Бајо мој,сад це бурек бити 5 км а плата остала иста

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ех

01.11.2022 18:55

Тако раде лопови када лопови владају ДРЗАВОМ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ВРС

02.11.2022 07:00

Браво само гази народ . Миле и његово хљеба и игара се наставља. Ови сто су продали образ за 100КМ сад не развуку то 4 године мало устипака мало палацинака добро нек посоле и вода а Висковиц казе мјесец се мозе без хране и воде па нек испланирају

ОДГОВОРИТЕ
Name

Инфлација

03.11.2022 09:58

Овај Тривић је зло ОК Али плате у реалном сектору су дно дна треат те њих пратити стоке.

ОДГОВОРИТЕ