Србија била и биће фактор стабилности у цијелом региону

- Председник Александар Вучић истакао је вечерас у УН да без обзира на то што Србија још увек осећа последице грубог кршења основних одредби међународног јавног права, од темељних принципа УН не одустаје, као и да је наша земља била и да ће бити фактор стабилности у целом региону.

Србија 22.09.2022 | 07:31
Србија била и биће фактор стабилности у цијелом региону

Вучић је нагласио да Србија са много добре воље трага за компромисом у вези са Косовом и Метохијом, под покровитељством ЕУ, а у оквиру дијалога Београда и Приштине. "Србија је окарактерисана као потенцијални фактор дестабилизације у региону, само зато да не би говорила истину - да принцип неповредивости граница мора пођеднако да важи за све. Србија је била и биће фактор стабилности у целом региону", поручио је Вучић.

Србија ће наставити да се залаже за доследно поштовање начела неповредивости граница, уважавање суверенитета и територијалног интегритета и свих осталих држава чланица УН, нагласио је Вучић.

"Упркос оваквом нашем ставу, многи у овој сали и данас имају проблем са поштовањем територијалног интегритета Србије. Питате се зашто? Зато што они поседују силу, а ми смо у њиховим очима мали и слабашни. Међутим, као што сте могли да чујете, ми ипак имамо снаге да на овом месту изнесемо истину", нагласио је Вучић.

Поручио је да посебну захвалност Србија дугује свим оним државама чланицама УН, које у овом тренутку чине неупитну већину у Генералне Скупштини, које подржавају територијални интегритет Републике Србије, а посебно на простору и територији Косова и Метохије. "Додатно охрабрује што се број земаља које подржавају позиције Србије увећао у периоду између одржавања две седнице, што је тренд који се мора наставити, јер је од посебног значаја да останемо верни основним принципима утканим у Повељу УН, попут начела неповредивости граница, истакао је Вучић.

Додао је да Република Србија и он као њен председник, веома стрпљиво и са много добре воље трагају за компромисом у вези са Косовом и Метохијом, под покровитељством ЕУ, а у оквиру дијалога Београда и Приштине.

"То је тежак процес, он траје већ дуже од 10 година, али ми не видимо алтернативу. Боље је сто година преговарати него један дан ратовати. Уверен сам да ћемо доћи до обострано прихватљивог решења, заснованог на компромису, зато што је то апсолутно једини начин да постигнемо наш циљ, а то је успостављање дуготрајног мира, као предуслова просперитетног живота за Србе и Албанце на нашим просторима", навео је Вучић.

Истакао је да смо све друге опције већ истрошили и да бар што се тиче Србије - не желимо ни у сну да се враћамо на стазе сукоба, конфликта и крвопролића.

Регион Балкана, каже, не може да поднесе још један сукоб.

"Ја се уздам да ћемо у том напору имати добру вољу и разумевање наших међународних партнера, зато што и они добро знају да су неке раније одлуке њихових влада биле лоше и да нису радиле за будућност нашег региона и светског мира. Београд овај процес води у веома комплексним околностима у којима је присутан хибридни рат и прљава кампања у делу међународне јавности против наше земље на различитим пољима", рекао је Вучић.

Подсетио је на цитате и наводе светских медија да ће Србија напасти своје суседе и да представља претњу по регионалну стабилност и истакао да се, наравно, то никада није догодило и да је то била само једна у низу бројних лажи против Републике Србије. "Србија, упркос многим неистинама и фалсификатима, подржава Дејтонски мировни споразум. Територијални интегритет Босне и Херцеговине и интегритет Републике Српске унутар БиХ. И зато што је сматрала да политика санкција које су данас уведене против Руске Федерације никоме не може донети добре резултате".

Вучић је нагласио да народи Балкана имају капацитет да наставе суживот у будућности као пријатељи и партнери који имају заједничку визију чланства у уједињеној Европи.

"То добро знам, зато што смо већ превазишли многе баријере које су између наших народа стајале годинама и коштале су нас хиљада живота и протраћене будућности. Србија и Албанија, на пример, данас имају најближе и најпријатељскије односе у целој својој вишевековној заједничкој историји на простору Балканског полуострва", навео је он.

Каже да је било потребно само да трезвено и прагматично разговарамо о нашој будућности, а не о прошлости.

"Да разговарамо о томе како да решимо проблеме који муче наше људе, наше компаније, раднике, студенте и предузетнике. Много смо дискутовали и сами смо дошли до бројних решења која су већ укинула баријере које су између нас постојале без икаквог рационалног разлога. Пре свега у економији, трговини и протоку људи и капитала", рекао је Вучић.

Каже да Србија, Албанија и Северна Македонија већ три године спроводе пројекат Отворени Балкан који има јасну идеју - отворити регион за људе, за робу, услуге, за капитал и компаније, да бисмо добили подручје које ће трајно бити ослобођено тензија, напетости и конфликта.

Поред неупитне заједничке економске користи коју ова иницијатива са собом доноси, она има и ширу димензију, пре свега у спајању људи различитих култура и промоције диверзитета, што свакако доприноси општем развоју друштава у овом делу Европе, истакао је председник Вучић.

"Србија и на овај начин, заправо, наставља да доприноси миру, стабилности и процесу помирења у региону, а чиме свакако даје значајан допринос и безбедности на глобалном нивоу", додао је он.

Имали смо за то и инспирацију у речима једног од највећих дипломата у историји и великог генералног секретара Уједињених нација Дага Хамаршелда да ова организација ''није креирана да људску врсту одведе у рај, већ да човечанство спаси од пакла''. (Wасн''т цреатед то таке манкинд инто парадисе, бут ратхер, то саве хуманитy фром хелл), закључио је Вучић.

(Тањуг Фото: Принтскрин) 

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Србијанац

22.09.2022 06:06

Да ли нас ко увазава...

ОДГОВОРИТЕ
Name

реалност

22.09.2022 13:06

Паметно: Кога је молити није срдити.

Name

+

22.09.2022 06:21

ТАКО ЈЕ ПРЕДСЈЕДНИЧЕ. ЉУДСКИ И ПАМЕТНО. ПА У 21 ВИЈЕКУ, МОРА НЕКО ЗНАЊЕ И ОБРАЗОВАЊЕ, УПОТРИЈЕБИТИ ЗА ДОБРО СВИХ ЉУДИ. ТО СТЕ ВИ, ХВАЛА БОГУ, НА БАЛКАНУ. ДОВОЉНА ЈЕ ЈЕДНА ПАМЕТНА ГЛАВА, ДА СТВАРИ ОКРЕНЕ НА БОЉЕ. СВАКА М А Ј К А, ЈЕДНАКО ПАТИ. НЕМА РАЗЛИКЕ. РАТОВИ УВИЈЕК ЗАВРШАВАЈУ, ДОГОВОРОМ. ЗАТО ЈЕ БОЉЕ ТО УЧИНИТИ ШТО ПРИЈЕ. УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ СУ ФАКТОР МИРА, ПА МЕ ЧУДИ БЛАГА РЕАКЦИЈА. ХВАЛА ВАМА. Србин из РС. Крајишник.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Иван

22.09.2022 06:23

Фактор нестабилности, већ деценијама.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мака сет

22.09.2022 08:12

Браво за коментар, додао бих само стољећима

Name

Драган

22.09.2022 06:29

Добро конципиран говор.У сазетом експозеу све је децидирано, поврсно,али довољно да добронамјерној особи да'темељ,за постовање и разумијевање основних људских и дрзавних права,факта,цињеница.Само је питање кога то ту уопсте занима.Ови мали'су превисе мали'да иста знацајно помогну свијету и нама,ови велики све то и висе од тога знају,али свој ИНТЕРЕС ГЛЕДАЈУ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Е.У

22.09.2022 08:10

Нико тебе не узима за озбиљно,лажовчино...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сале

22.09.2022 08:22

Ово је порука бирацима у Србији, свијет се само згрозава прицом овог лика који мисли да у УН мозе лупетати као код куце

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

22.09.2022 10:35

Мој земљаце ста си ти видио и цуо а тек ста си укапираи ????

Name

Истина

22.09.2022 10:00

Колико је он битан и коме?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Став

22.09.2022 12:50

Живио председник А. Вучић, живјела Србија. Који све болесни умови овдје коментаришу, рођени да мрзе, чак и себе поједоше од мржње. Бог вас видио такве какви сте.

ОДГОВОРИТЕ