Власт заборавила сељака, уништени усијеви нема помоћи

Нема помоћи за пољопривреднике погођене сушом ни са нивоа БиХ, нити са нивоа Републике Српске. Извјесно је да владајући неће прогластити елеменатрану непогоду, иако су усјеви на бројним имањима уништени и до 80 одсто.

Република Српска 08.09.2022 | 22:43
Власт заборавила сељака, уништени усијеви нема помоћи

Суша је је похарала ратарске усјеве широм Босне и Херцеговине. У највећој житници – Семберији, највише је страдао кукуруз. Ове јесени, умјесто плодова рада, пољопривредници збрајују штете.

Станко Новаковић, пољопривредник из Црњелова, за БН каже да је 20 одсто остало, док је 80 одсто однијела суша.  

“ Нема приноса, врло мало. Шта ћеш са 20 одсто добити, нема ништа од тога.”

Будимир Мартић, пољопривредник из Црњелова, такође каже да је због суше остао без 80 одсто производње.

“Оно што се могло наводњавати, ту је нешто и било. Оно што се није могло наводњавати то је пропало, можда и 100 одсто.”

Тражили су да се на нивоу Републике Српске прогласи елементарна непогода, али власт глува на вапаје пољопривредника.

Бошко Радић, предсједник Удружења пољопривредних произвођача села Семберије, за БН каже:

“Што се тиче државног врха ми смо добили одговор да није на читавом дијелу Републике Српске суша узела данак, тако да за сада нема никаквих интервенција.”

Лоптицу одговорности, ресорно министарство пребацује на локални ниво, позивајући се на закон о заштити и спасавању у ванредним ситуацијама, који су сами и доносили.

Министарство не може прогласити стање елементарне непогоде, наводи Борис Пашалић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС.

“Стање елементарне непогоде проглашава локална заједница, а Влада ако је та елементарна непогода захватила већи дио Републике Српске.”
С друге стране, Љубиша Петровић, градоначелник Бијељине, каже да су се одмах бацили на посао.

“Та комисија која је именована сваког наредног дана очекујемо резултате обиласка терена. Ми ћемо са конкретним мјерама изаћи међу наше пољопривреднике кад комисја одради свој дио посла.”

Градоначелник Бијељине, повлачи конкретне потезе, док министар тврди да нису велике штете.

“Пројектовани принос од неких 6, 8 до 7 тона кукуруза које смо ми пројектовали, које смо процјењивали прољетос, сада су на неких 4 тона што представља неких 30% од смањења приноса.”, рекао је Пашалић.

О односу републичке власти према - колијевци пољопривреде, Семберији, довољно говори податак да је за 8 година број регистрованих пољопривредних газдинстава пао са 7.000 на 3.000, каже Петровић. Узимјаући у обзир горуће посљедице суше и немар виших нивоа власти, за очекивати је да ће тренд одустајање од пољопривреде бити настављен.