Кинеском извођачу недостају "само" еколошке дозволе за хидроцентрале код Фоче

Без потребних дозвола, и уз протесте активиста, на ријеци Бистрици, недалеко од Фоче на истоку БиХ, кинески извођач обавља припреме за изградњу хидроелектране.

Република Српска 16.06.2022 | 11:53
Кинеском извођачу недостају "само" еколошке дозволе за хидроцентрале код Фоче

Тренутно нема ни студије утицаја на животну средину, а самим тим ни еколошке дозволе нужне како би се спријечио евентуално негативан утицај на животну средину.

Јелена Иванић из невладиног Центра за животну средину и због тога подвлачи да је пројект несумњиво споран.

Кинеска национална аеротехнолошка корпорација за међународни инжењеринг АВИЦ званично је започела изградњу хидроелектрана "Бистрица" 1, 2 и 3, крајем прошле године, у присуству представника кинеске амбасаде у БиХ и власти ентитета Републике Српске (РС).

Ова компанија је, иначе, због послова са кинеском војском, на листи оних у које је америчким држављанима и предузећима забрањено инвестирати.

Колика је вриједност инвестиције?

Цијели пројекат вриједан је 102 милиона евра, а укупна инсталисана снага три хидроцентрале је 39 мегавата са укупном годишњом производњом 152 гигават часа (ГWх) електричне енергије.

Према подацима државне Агенције за статистику из 2020. године, БиХ годишње производи 16.874 ГWх струје – од чега 4.663 долази из хидроелектрана.

Носилац концесије је фочанско предузеће "Хидроелектране Бистрица", које је у стоодстотном власништву "Хидроелектрана на Дрини" из Вишеграда, једној од пет компанија у власништву "Електропривреде Републике Српске" које се баве производњом електричне енергије.

Иако је камен темељац постављен 28. децембра, дио новца за изградњу је обезбијеђен тек 14. априла, када се "Електропривреда" задужила код "Уницредит банке" из Бање Луке, од којих је добила 30 милиона КМ (15 милиона евра) кредита.

Предузеће "ХЕ Бистрица" је истог мјесеца расписало јавну набавку за надзор грађевинских радова, вриједну 1,5 милиона евра.

В.д. директора "ХЕ Бистрица" Дејан Павловић за Радио Слободна Европа (РСЕ) каже да су грађевинске дозволе од прије 13 година – добијене за припремне радове – и даље важеће.

"Наводи да немамо све потребне дозволе нису основани, грађевинска дозвола за све локације које смо добили 2009. још увијек је важећа, јер смо тада пријавили грађевинске радове, урадили приступне путеве, геодетска снимања, теренске послове", рекао је Павловић.

Он наводи да се тренутно у кањону Бистрице обављају само припремни радови, израђују се приступни путеви, крчи се растиње и равна терен.

Еколози против хидроцентрала

У бањалучком Центру за животну средину тврде да су грађани на посљедњој јавној расправи у Фочи у априлу, када је на увиду био Нацрт студије утицаја на животну средину, поручили да су против хидроелектрана.

Јелена Иванић из Центра истиче да су са тренутним дозволама могући само припремни радови. То им је, каже, потврдила инспекција са лица мјеста.

Како је почело?

Споразум о изградњи хидроелектрана између компаније АВИЦ и Владе РС-а је склопљен у Пекингу 4. децембра 2019. године, када је у главном граду Кине боравио ентитетски премијер Радован Вишковић.

Он је са представницима Индустријске и комерцијалне банке Кине (ИЦБЦ) тада разговарао и о могућем финансирању хидроцентрала.

До данас, једина конкретна издвојена средства за пројекат је 15 милиона евра кредита који је дигла "Електропривреда РС-а".

Рок за изградњу три хидроцентрале је крај 2026. године.

(РСЕ)

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Обновити ово

16.06.2022 10:20

И заврсит индустријски дио у РС ...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Управо

16.06.2022 10:49

Управо гледам директан снимак из Санкт Петерсбурга гдје Додик прича о распаду Југославије продаје маглу.Преноси РТРС

ОДГОВОРИТЕ
Name

Татар

16.06.2022 11:56

Па добро и не фали му пуно набавите они то само треба провјерити јесу ли оригинали.Кинези су то јаране.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Еј

16.06.2022 13:09

А како то за ове из Бејха није спорно да Кина гради те мини централе на ријеци Бистрица, а само неколико км даље гдје Србија треба да гради "Бук Бијелу" на Дрини јесте?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Илија

16.06.2022 13:25

И то вам проблем, шта вам ради Сребренка Голић што вас з××××××а.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мира

17.06.2022 07:14

Гдје дође Дејан Павловиц, ту трава не расте!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Горан

17.06.2022 08:53

Каните се висе кинеза

ОДГОВОРИТЕ