Је ли Међународни дан рада одавно обесмишљен?

За 1. мај, слика већ виђена...Понеки протест и пригушени вапај појединца за боље услове рада, док већина махом брине да ли ће тај дан бити кишовито или сунчано, да не би пропало традиционално првомајско дружење.  За социологе и синдикалце, Међународни дан рада, одавно је у нашој земљи обесмислен…

Босна и Херцеговина 30.04.2022 | 20:11
Је ли Међународни дан рада одавно обесмишљен?

Плате исте, а цијене из дана у дан све веће. Притиснути бригом и незадовољством, за раднике у Српској постао је бесмислен захтијев за три чувене чикашке осмице - осам сати рада, осам сати одмора и осам сати културног уздизања, самим тим, ни 1.мај – празник рада више није симбол револуције, већ митолошки предзнак једног прохујалог времена.

Грађани кажу да су прошле године када је 1.мај био 1.мај. Јер не знају шта би славили, права радника одавно угрожена. Можда имамо разлог за једну ревизију  свих овох односа, поготово радних. Такође, имамо разлог за један „благи“ протест, можда за један округли сто.

Управо за тај округли сто више пута су сједали послодавци, синдикалци, властодршци, али се до сад нису успјели договорити о радничким правима…  Док се масовни мирни протести заобилазе у ширем кругу, синдикална прича своје захтијеве понавља као мантру, коју слабо ко до краја чује…

„Ми првенствено у тим преговорима идемо на то да се ти људи поштују, да је радник битан послодавцу јер му он доноси профит, и да се све што је законом предвиђено испоштује у пракси. Међутим, видимо у овом лудом времену, што се тиче послодаваца, да сви гледају свој профит“, објашњава Жељко Недић, предсједник Регионалног синдикалног центра у Бијељини.

Прича о радничким правима у нашој земљи  завршава се самом чињеницом да неко уопште има посао… Борба за голо преживаљавање удаљила нас је, како тврде социолози, од првомајске суштине.

„Умјесто да нам буде главна тема, то што данас радници раде прековремено, а што им није адекватно плаћено, то што жене уколико остану у другом стању добијају отказ и то што радници не могу да преживе са својим основним примањима, нама је у ствари тема гдје ћемо отићи на викенд или се умјесто тих тема окупљамо око роштиља“, истиче социолог Станислав Томић.

И тако, док цврче ћевапи на роштиљу, они на државним јаслама за које је 1.мај нерадни дан, па И они из приватног сектора, који су пуком срећом добили слободан дан, сапираће суштину првог маја у алкохолним маглама… А онда новог радног дана почиње нови циклус ничега И колективна амнезија...


(БН   Фото:Архив)

Коментари / 16

Оставите коментар
Name

Дан рада

30.04.2022 18:41

А не ради се. Треба на дан рада радити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Татар

30.04.2022 19:18

Наравно да је обесмисљенн и изгубио је свој основни смисао као и све остале позитивне вредности које су некада красиле људски род

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Татар

01.05.2022 00:48

Нема висе за народ луxуза само гуле на порезу и ценама ,и радити за боржује сто је могуце јефтиније.

Name

Султан

30.04.2022 21:23

Шта ће нама први мај , ми се хранимо национализмом , а не радом и платом

ОДГОВОРИТЕ
Name

Када смо код обесмисљености

30.04.2022 23:26

Рецимо 1 Мај се скоро никада није славио или обељезавао у УСА и Канади Умјесто 1 Маја у Канади постоји нерадни тзв 'Лабоур Даy' [Дан рада] који увијек пада на први понедељак у септембру без обзира који је датум Дан рада је висе европски празник у знак сјецања на Розу Луксембург

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зоран

01.05.2022 01:20

Отпустити све ухљебе ионако никаква корист

ОДГОВОРИТЕ
Name

Портпарол Ковацхевицх

01.05.2022 05:09

Папцине свих земаља ујединимо се!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лос глАс

01.05.2022 05:39

Укинути.Капиталисти га не волееееееееее

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сагитариус

01.05.2022 07:09

Први Мај међународни празник рада је уствари симбол класне борбе раднићке класе за боље услове живота, рада, плата и егзистенције у друштву. Свакако да је у РС и у БИХ, овај празник изгубијо свој смисао, и своје право знаћење, због катастрофално лоше друштвено- економске ситуације у држави, лоших плата и услова рада, и бескрупулозне експлоатације раднићке класе, која масовно напушта ову земљу и одлази у иностранство да тамо ради.Дошли смо у ситуацију да у РС недостаје радника, и да је готово немогуће на тржишту рада наћи одређене профиле занимања, какав смисао има Први Мај у таквим околностима?? Апсолутно никакав!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Коста

01.05.2022 08:26

Сад Босњак и Србим ваде по кобасицу сто су ие цијели годину цували у хлаадњаку да је заростиљају.Следеце годиме јос им је остала само лицна па да је поједу са кајганом

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драган

01.05.2022 08:51

Него шта је, па дан рада је празник за раднике а они раде и рмбаче док ови другу узимају себи слободне дане 1,2,3 маy па онда око Ускрса пар дана уколо, па 9 мај, па 9 јануар и около, па око Божића па дај још тога па славе...а за то вријеме прави радници раде све те дане... Капитализам и капиталистичко друштво...требало би бар да се укине 1 мај као дан рада јер нема смисла

ОДГОВОРИТЕ
Name

реалност

01.05.2022 08:52

Глобализам је понистио сав смисао привредјивања јер висе не радимо за себе и своје него за другога..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сав смисао људских зивота

01.05.2022 10:31

Образовање, рад, каријере, здравље, слободе, правду, породицу итд.... Једном ријецју хоце да обесмисле све....

Name

Дан радника а не рада

01.05.2022 10:08

1. Мај је међународни дан радника и њихових права а не дан рада. Код нас се то погрешно назива дан рада. Не слави се рад него радник и његова права зато је нерадни дан. Нацисти су дан радника назвали дан рада и код нас се још увјек тако зове. Жалосно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

МЕНАГЕР

01.05.2022 11:27

Цикаске 3 осмице тј осмоцасовно радно вријеме је веома теско изборено прије 130 година У периоду од 130 година ниједан синдикат није ни покусао да се то радно вријеме смањи бар на 7 сати иако су данас времена пуно боља и лакса него онда Цак и од радника нико никада није ни размисљао о томе (колико сам ја могао да цујем) Као то је то Наравно да је то то док је оваквог капитализма

ОДГОВОРИТЕ
Name

Инг

02.05.2022 05:30

Медјународни дан РАДНИКА а не рада.

ОДГОВОРИТЕ