Сјећање на недужне – помен страдалим радницима РТС-а

На данашњи дан, 1999. године, НАТО је навођеним ракетама погодио зграду Радио-телевизије Србије и убио 16, а ранио 18 радника.

Србија 23.04.2022 | 08:40
Сјећање на недужне – помен страдалим радницима РТС-а

Пре двадесет три године, у ноћи између 22. и 23. априла, НАТО је бомбардовао зграду РТС-а и убио 16 радника РТС-а. У два сата и шест минута код споменика "Зашто" у Ташмајданском парку одржан је помен страдалим радницима РТС-а. Пошту су им одали чланови породице, заједно са представницима РТС-а и других институција и организација.

Први пут у историји ратовања погођена је једна медијска кућа која је претходно проглашена за легитимни војни циљ.

Зграда РТС-а бомбардована је током емитовања вести, у два сата и шест минута, 23. априла 1999. године.

Тада је погинуло 16 радника РТС-а који су страдали на својим радним местима.

Убиле су их бомбе НАТО-а који је зграду РТС-а прогласио за легитиман војни циљ супротно свим правилима и обичајима ратовања, иако су знали да се у њој сваке ноћи налази између 150 и 160 људи, цивила.

У нападу су погинули: Јелица Мунитлак, шминкер, Ксенија Банковић, видео-миксер, Дарко Стоименовски, техничар у размени, Небојша Стојановић, техничар у мастеру, Драгорад Драгојевић, радник обезбеђења, Драган Тасић, електричар, Александар Делетић, камерман, Славиша Стевановић, техничар, Синиша Медић, дизајнер програма, Иван Стукало, техничар, Дејан Марковић, радник обезбеђења, Милан Јоксимовић, радник обезбеђења, Бранислав Јовановић, техничар у мастеру, Слободан Јонтић, монтер, Милован Јанковић, прецизни механичар, и Томислав Митровић, режисер програма.

За погибију радника РТС-а до сада је одговарао Драгољуб Милановић, који је 2002. осуђен на десет година затвора због непоштовања наређења Савезне владе, по којем је запослене и технику требало да измести из зграде у Абердаревој улици.

Венце на споменик "Зашто" положили су чланови породица страдалих радника, генерални директор РТС-а Драган Бујошевић, председник Управног одбора РТС-а Бранислав Кланшчек, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, представници Министарства културе и информисања, Градске општине Палилула, синдиката РТС-а, новинарских удружења, невладиних организација, колеге и пријатељи. 

(РТС)

 

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

Игипоп

23.04.2022 07:15

Народ треба да захвали Милосевицу и руководству а не да оптузије НАТО

ОДГОВОРИТЕ
Name

???

23.04.2022 11:37

Да ли си ти нормалан? Од када су техницари и цистацице у једној медијској куци легитимна мета бомбама? Ста год да је био повод бомбардовању (које, успут рецено, није одобрено од стране СБ УН-а), једини кривац за смрт ових цивила је НАТО. Сви ми који смо зивјели у Србији у то вријеме знамо одлицно који су гријеси Милосевица и тадасњег руководства Србије, али ово никако не спада у ту категорију. Искрено, не постоји замисливо оправдање да се овако несто деси било гдје и било када.

Name

???

23.04.2022 15:23

Не буди цинична, идиоте! Људима је наређено да остану! Мајмуне!

Name

ЗИКАЗ

24.04.2022 13:00

НАТО је као СНСД-е, скуп бандита и олоса.

Name

Шта Рећи

23.04.2022 07:55

По НАТО стандардима, то је био легитиман војни циљ, а погинули Радници су колатерална штета ! Када неко други, уради исто ово, онда је то велики ратни злочин ! Вјечна Слава Погинулим !

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јоде

23.04.2022 07:56

Сјећамо се и зато и Србија и Српска никад у Нато, јер то су наши непријатељи.Како су чинили зло нама нека им бог врати 100% горе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дзоо

23.04.2022 08:19

Засто никад нико није одговарао за те зивоте.Владајуца структура била обавестен да це бомбардовати тв.Ко је натјерао раднике да остану у згради?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Шонене

24.04.2022 06:11

Зашто нису Американцима увели санкције због овога гнусног чина?

ОДГОВОРИТЕ