Земље Европе морају да прекину са руским гасом

Са избијањем рата у Украјини односи између Русије и Запада дошли су до тачке пуцања, а енергетска зависност Европе од Русије постала је толико горућа тема, да су многи челници земаља ЕУ у паници.

Свијет 13.04.2022 | 09:35
Земље Европе морају да прекину са руским гасом

Коначан циљ је или пронаћи алтернативне изворе гаса и нафте или смањити потрошњу, па с тим у вези и приједлози појединих земаља могу да се назову екстремним.

Са заоштравањем односа почело је и међусобно удаљавање од увоза гаса, нафте и угља из Русије. И док то Америци није велики проблем, за Европу је у овом моменту можда већи него било шта друго.

Конгрес САД је у четвртак једногласно гласао за усвајање закона о забрани увоза руских енергената, али ако узмемо у обзир да је удио трговине енергентима са Русијом у укупном обиму само 0,7 одсто, јасно је да је Америци овај потез лако пао. Поред тога и саме САД су велики произвођач фосилних горива те ће се ова рупа лако попунити.

С друге стране, у Европи је потпуно друга прича. Зависност европских земаља од руских енергената је далеко већа. Прошле године ЕУ је, према подацима ИЕА (Међународне енергетске агенције) дневно увозила 380 милиона кубних метара гаса из Русије, што чини 45 одсто укупног европског увоза енергената и скоро 40 одсто укупне потрошње.

Тако земље чланица ЕУ повлаче ових дана и недјеља потезе који су индикативни да је почело њихово смањивање зависности од Русије. У склопу најновијег пакета санкција свих 27 чланица ЕУ је потпуно забранило увоз угља из Русије. Поред тога многе чланице траже алтернативна рјешења, било то у повећању производње унутар граница сопствене државе, било у склапању нових партнерстава на тржишту енергената или повећању обима трговине са тренутним.

Такође, у посљедње вријеме се све више помиње, макар у случају Њемачке, ограничавање потрошње и гријања и струје у домаћинствима како би се ублажио шок који ће неминовно услиједити са прекидом увоза из Русије.

10 приједлога ИЕА

Међународна енергетска агенција је недавно објавила својих 10 приједлога за смањење зависности Европе од руског гаса у којима је стављен акценат на ублажавању посљедица које би услиједиле након радикалног раскида уговора о трговини енергентима.

Према њиховој рачуници уколико би се свих 10 приједлога усвојило увоз руског гаса би већ до краја ове године био мањи за око 30 одсто.

Приједлози су сљедећи:

– Не потписивати нове уговоре са Русијом како би се омогућила већа разноврсност снабдјевача;

– Замијенити руски гас са оним из алтернативних извора;

– Увести обавезне минималне резерве гаса у складиштима;

– Убрзати развој нових пројеката у области одрживих извора енергије;

– Максимизовати производњу енергије из нуклеарки и биогорива;

– Увести краткорочне пореске олакшице како би се рањиви потрошачи заштитили од високих цијена;

– Убрзати замјену свих гасних бојлера са топлотним пумпама;

– Повећати енергетску ефикасност у зградама и индустрији;

– Подстаћи смањење просјечне температуре у домовима за један степен;

– Повећати флексибилност енергетског система;

Јачање енергетских веза

Крајем марта мјесеца Њемачка и Катар су склопили дугорочно партнерство. На састанку њемачког министра привреде Роберта Хабека и катарског емира Шеик Тамим бин Хамад ал-Танија присуствовали су и представници њемачких компанија који су почели да потписују уговоре са тамошњим партнерима.

Италија и Алжир су јуче потписали споразум о јачању енергетских веза, и додатном извозу енергената из сјеверноафричке земље у Италију.

(Блиц)

Коментари / 19

Оставите коментар
Name

Јаффа

13.04.2022 07:52

Европа је жртва УСА и УК политике.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јаффа РЕ

13.04.2022 08:18

Е Ти си много паметан са овом констатацијом. Но цоммент

Name

ТЕШКО НАМА

13.04.2022 08:28

Тако и треба ЕУ . Америка предлаже шта ЕУ да ради на своју штету.

Name

Борац

13.04.2022 09:01

Нека вам нато да и онај комицар,кога подрзавате.

Name

Она је зртва

13.04.2022 09:07

Сопствених а монтираних осионих политицара које не занимају проблеми обицних градјана.... Немају намјеру ни потребу да њима полазу рацуне....

Name

Добој

13.04.2022 09:26

Тацно тако. Посебно су усмјерени на русење Њемацке. Прица са поцетка 20.вијека се понавља. Неце им намонтирати ваљда поново неког новог фирера, као сто су Хитлера обуцили и сколовали у сврху унистења Њемацке. Надам се да це Европљани овај пут бити паметнији.

Name

?????

13.04.2022 13:36

Нека купе пасуља и ето гаса ?

Name

Ноле

13.04.2022 08:06

И све ово стане у један најобицнији потез:укините санкције Русији и све сте ријесили.Свакако,вас Русија не дира,не знам цему санкције због неке земље с којом немате никакве везе.Како не уведосте санкције САД-у због Афганистана,Ирака,Либије,итд...

ОДГОВОРИТЕ
Name

пиле

13.04.2022 08:22

ја би неке алтернативне изворе на мјесту руса дигао у ваздух па нек лозе дрва ако имају

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тја.

13.04.2022 08:30

Само се ви усклађујте,сјечете ви дрва из паркова на зиму.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДОКТОР

13.04.2022 08:34

Могуће је наћи алтернативни извор, само окупирајте Венецуелу и имате на претек. Окупација вам је боља страна, а сада би сва своја говна да оперете тако што као фол “браните” украјину.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Република Српска

13.04.2022 08:34

Ја стварно не знам откуд право Америци да Врси толики притисак на Европу због Руског гаса Ако га не буду узимали од Руса долази до колапса,а Њемачка це да падне на дно..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Расцијеп Западног ума

13.04.2022 08:56

Тако је то кад се срља, ради без здраве логике и разума, кад ирационално постане доминантно. Кад подржаваш нацизам онда ти овако буде, а још горе што настављаш и даље да радиш на сопственој пропасти. Фасцинантно је колико тврдо држе став против Русије па и по цијену угрожавања властитих економија. Док главнокомандујући преко окенана остаје готово нетакнут, лежеран. Све је ово показатељ високог степена хистерије и немоћи. И на крају слиједи велико самопонижење, сви ће они стати у ред и молити да их Русија погледа. А могло је без овако погубне авантуре да нису послушали шефа и све би фукционисало безпријекорно. Европске економије немају преспективу без руског гаса Медијско, политичко и свак једноумље им се враћа ко бумеранг.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирослав

13.04.2022 09:03

Натовци ратују са Русима, на тудјој земљи. Украјина је споредна стета за њих. Увели санкције, лазу и лају на Русе а купују нафту и плин од Руса. Треба им уставити испоруку плина и нафте. Нема краја лудилу, огрезли су у злоцину.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јос се нису у Европи

13.04.2022 10:50

Одрекли ницега руског, ни дијаманата, ни гаса, ни нафте, ни угља, ни уља, ни псенице, ни паладијума, ни титанијума итд. ницега, а нама просипају супљу....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Деда

13.04.2022 18:29

Знате када ће престати ЕУ да узима Руски гас и Нафту? Кад на веби роди гроздје и енглеска трава. Хахахахахахахахахаха

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бој

13.04.2022 19:39

Нека увезу довољне колицине пасуља, мозда успију сами себи произвести гас па им неце бити потребан руски.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Залосно

13.04.2022 21:06

ЕУ је фактицки пукла, али је дрзи на окупу јос НАТО! Али ни једни ни други немају визију па тако ни велике перспективе. Сва европска политика је тренутно "дрзи воду док мајстори не оду"!

ОДГОВОРИТЕ
Name

баја паја

14.04.2022 09:47

Како год узмес , неко само зарадјује ,како на вакцинама, тако на наорузању.

ОДГОВОРИТЕ