Zemlje Evrope moraju da prekinu sa ruskim gasom
Sa izbijanjem rata u Ukrajini odnosi između Rusije i Zapada došli su do tačke pucanja, a energetska zavisnost Evrope od Rusije postala je toliko goruća tema, da su mnogi čelnici zemalja EU u panici.
Svijet 13.04.2022 | 09:35
Konačan cilj je ili pronaći alternativne izvore gasa i nafte ili smanjiti potrošnju, pa s tim u vezi i prijedlozi pojedinih zemalja mogu da se nazovu ekstremnim.
Sa zaoštravanjem odnosa počelo je i međusobno udaljavanje od uvoza gasa, nafte i uglja iz Rusije. I dok to Americi nije veliki problem, za Evropu je u ovom momentu možda veći nego bilo šta drugo.
Kongres SAD je u četvrtak jednoglasno glasao za usvajanje zakona o zabrani uvoza ruskih energenata, ali ako uzmemo u obzir da je udio trgovine energentima sa Rusijom u ukupnom obimu samo 0,7 odsto, jasno je da je Americi ovaj potez lako pao. Pored toga i same SAD su veliki proizvođač fosilnih goriva te će se ova rupa lako popuniti.
S druge strane, u Evropi je potpuno druga priča. Zavisnost evropskih zemalja od ruskih energenata je daleko veća. Prošle godine EU je, prema podacima IEA (Međunarodne energetske agencije) dnevno uvozila 380 miliona kubnih metara gasa iz Rusije, što čini 45 odsto ukupnog evropskog uvoza energenata i skoro 40 odsto ukupne potrošnje.
Tako zemlje članica EU povlače ovih dana i nedjelja poteze koji su indikativni da je počelo njihovo smanjivanje zavisnosti od Rusije. U sklopu najnovijeg paketa sankcija svih 27 članica EU je potpuno zabranilo uvoz uglja iz Rusije. Pored toga mnoge članice traže alternativna rješenja, bilo to u povećanju proizvodnje unutar granica sopstvene države, bilo u sklapanju novih partnerstava na tržištu energenata ili povećanju obima trgovine sa trenutnim.
Takođe, u posljednje vrijeme se sve više pominje, makar u slučaju Njemačke, ograničavanje potrošnje i grijanja i struje u domaćinstvima kako bi se ublažio šok koji će neminovno uslijediti sa prekidom uvoza iz Rusije.
10 prijedloga IEA
Međunarodna energetska agencija je nedavno objavila svojih 10 prijedloga za smanjenje zavisnosti Evrope od ruskog gasa u kojima je stavljen akcenat na ublažavanju posljedica koje bi uslijedile nakon radikalnog raskida ugovora o trgovini energentima.
Prema njihovoj računici ukoliko bi se svih 10 prijedloga usvojilo uvoz ruskog gasa bi već do kraja ove godine bio manji za oko 30 odsto.
Prijedlozi su sljedeći:
– Ne potpisivati nove ugovore sa Rusijom kako bi se omogućila veća raznovrsnost snabdjevača;
– Zamijeniti ruski gas sa onim iz alternativnih izvora;
– Uvesti obavezne minimalne rezerve gasa u skladištima;
– Ubrzati razvoj novih projekata u oblasti održivih izvora energije;
– Maksimizovati proizvodnju energije iz nuklearki i biogoriva;
– Uvesti kratkoročne poreske olakšice kako bi se ranjivi potrošači zaštitili od visokih cijena;
– Ubrzati zamjenu svih gasnih bojlera sa toplotnim pumpama;
– Povećati energetsku efikasnost u zgradama i industriji;
– Podstaći smanjenje prosječne temperature u domovima za jedan stepen;
– Povećati fleksibilnost energetskog sistema;
Jačanje energetskih veza
Krajem marta mjeseca Njemačka i Katar su sklopili dugoročno partnerstvo. Na sastanku njemačkog ministra privrede Roberta Habeka i katarskog emira Šeik Tamim bin Hamad al-Tanija prisustvovali su i predstavnici njemačkih kompanija koji su počeli da potpisuju ugovore sa tamošnjim partnerima.
Italija i Alžir su juče potpisali sporazum o jačanju energetskih veza, i dodatnom izvozu energenata iz sjevernoafričke zemlje u Italiju.
(Blic)
Komentari / 19
Ostavite komentarJaffa
13.04.2022 07:52Evropa je žrtva USA i UK politike.
ODGOVORITEJaffa RE
13.04.2022 08:18E Ti si mnogo pametan sa ovom konstatacijom. No comment
TEŠKO NAMA
13.04.2022 08:28Tako i treba EU . Amerika predlaže šta EU da radi na svoju štetu.
Borac
13.04.2022 09:01Neka vam nato da i onaj komicar,koga podrzavate.
Ona je zrtva
13.04.2022 09:07Sopstvenih a montiranih osionih politicara koje ne zanimaju problemi obicnih gradjana.... Nemaju namjeru ni potrebu da njima polazu racune....
Doboj
13.04.2022 09:26Tacno tako. Posebno su usmjereni na rusenje Njemacke. Prica sa pocetka 20.vijeka se ponavlja. Nece im namontirati valjda ponovo nekog novog firera, kao sto su Hitlera obucili i skolovali u svrhu unistenja Njemacke. Nadam se da ce Evropljani ovaj put biti pametniji.
?????
13.04.2022 13:36Neka kupe pasulja i eto gasa ?
Nole
13.04.2022 08:06I sve ovo stane u jedan najobicniji potez:ukinite sankcije Rusiji i sve ste rijesili.Svakako,vas Rusija ne dira,ne znam cemu sankcije zbog neke zemlje s kojom nemate nikakve veze.Kako ne uvedoste sankcije SAD-u zbog Afganistana,Iraka,Libije,itd...
ODGOVORITEpile
13.04.2022 08:22ja bi neke alternativne izvore na mjestu rusa digao u vazduh pa nek loze drva ako imaju
ODGOVORITETja.
13.04.2022 08:30Samo se vi usklađujte,sječete vi drva iz parkova na zimu.
ODGOVORITEDOKTOR
13.04.2022 08:34Moguće je naći alternativni izvor, samo okupirajte Venecuelu i imate na pretek. Okupacija vam je bolja strana, a sada bi sva svoja govna da operete tako što kao fol “branite” ukrajinu.
ODGOVORITERepublika Srpska
13.04.2022 08:34Ja stvarno ne znam otkud pravo Americi da Vrsi toliki pritisak na Evropu zbog Ruskog gasa Ako ga ne budu uzimali od Rusa dolazi do kolapsa,a Njemačka ce da padne na dno..
ODGOVORITERascijep Zapadnog uma
13.04.2022 08:56Tako je to kad se srlja, radi bez zdrave logike i razuma, kad iracionalno postane dominantno. Kad podržavaš nacizam onda ti ovako bude, a još gore što nastavljaš i dalje da radiš na sopstvenoj propasti. Fascinantno je koliko tvrdo drže stav protiv Rusije pa i po cijenu ugrožavanja vlastitih ekonomija. Dok glavnokomandujući preko okenana ostaje gotovo netaknut, ležeran. Sve je ovo pokazatelj visokog stepena histerije i nemoći. I na kraju slijedi veliko samoponiženje, svi će oni stati u red i moliti da ih Rusija pogleda. A moglo je bez ovako pogubne avanture da nisu poslušali šefa i sve bi fukcionisalo bezprijekorno. Evropske ekonomije nemaju prespektivu bez ruskog gasa Medijsko, političko i svak jednoumlje im se vraća ko bumerang.
ODGOVORITEMiroslav
13.04.2022 09:03Natovci ratuju sa Rusima, na tudjoj zemlji. Ukrajina je sporedna steta za njih. Uveli sankcije, lazu i laju na Ruse a kupuju naftu i plin od Rusa. Treba im ustaviti isporuku plina i nafte. Nema kraja ludilu, ogrezli su u zlocinu.
ODGOVORITEJos se nisu u Evropi
13.04.2022 10:50Odrekli nicega ruskog, ni dijamanata, ni gasa, ni nafte, ni uglja, ni ulja, ni psenice, ni paladijuma, ni titanijuma itd. nicega, a nama prosipaju suplju....
ODGOVORITEDeda
13.04.2022 18:29Znate kada će prestati EU da uzima Ruski gas i Naftu? Kad na vebi rodi grozdje i engleska trava. Hahahahahahahahahaha
ODGOVORITEBoj
13.04.2022 19:39Neka uvezu dovoljne kolicine pasulja, mozda uspiju sami sebi proizvesti gas pa im nece biti potreban ruski.
ODGOVORITEZalosno
13.04.2022 21:06EU je fakticki pukla, ali je drzi na okupu jos NATO! Ali ni jedni ni drugi nemaju viziju pa tako ni velike perspektive. Sva evropska politika je trenutno "drzi vodu dok majstori ne odu"!
ODGOVORITEbaja paja
14.04.2022 09:47Kako god uzmes , neko samo zaradjuje ,kako na vakcinama, tako na naoruzanju.
ODGOVORITE