Изведена прва "симултанка" ТАВИ – ЕВАР у Србији
Данас је, први пут у српској медицини, пацијенту старом 85 година у истом захвату имплантирана аортна валвула ТАВИ и ендоскопски ријешена анеуризма аортне валвуле (ЕВАР).
Србија 18.03.2022 | 17:54
Са отварањем нове, “свемирски” опремљене зграде ,,Дедиња 2”, са хибридном салом коју су толико жељели, пред љекарима Института за кардиоваскуларне болести “Дедиње” отворили су се нови изазови.
Не чекајући да се слегну страсти и узбуђење након првих подвига постигнутих у новим просторима у којима су само у једном дану извели 21 операцију на отвореном срцу, оборивши тако европски рекорд, а мало прије тога у једном дану извели 10 ТАВИ процедура замјене аортног залиска и заједно са лајпцишком клиником поделили европски трон, медицински тимови Института су се одлучили и за једну “медицинску симултанку”.
Данас је, први пут у српској медицини, пацијенту старом 85 година у истом захвату имплантирана аортна валвула ТАВИ и ендоскопски ријешена анеуризма аортне валвуле (ЕВАР).
У тиму који је симултано извео ове захвате били су др Дарко Бољевић и др Михајло Фаркић који су извели ТАВИ процедуру, др Драган Сагић, др Владимир Ковачевић и др Владимир Михајловић су радили интервенцију ЕВАР.
Анестезију је водила др Марина Лукић.
Чланови тима који су препарисали феморалне артерије били су др Миодраг Илић, др Милена Генчић и др Александар Бабић.
-Ово је прва хибридна интервенција ове врсте урађена у Србији , којом је пацијенту решена тешка аортна стеноза, а који није био операбилан због веома калцификоване, такозване, порцеланске аорте, која није допуштала примјену класичне хирургије. У истом чину ријешена је и анеуризма абдоминалне аорте, која је пријетила руптуром, са потенцијално неповољним исходом. Настављамо истим темпом, и са фантастичним ТАВИ рјешењима,и са комбинованим процедурама у новој хибридној сали, која нас својим технолошким могућностима посебно инспирише – рекао је др Дарко Бољевић након завршеног првог симултаног захвата ове врсте у Србији, саопштено је из Института "Дедиње".
(БН)
Коментари / 5
Оставите коментарСвака цаст
18.03.2022 17:50све похвале тиму и наравно дрзави сто им је омогуцила овакву свемирску установу. има пола европе од пацијената да долазе. све похвале,велики искорак медицине на балкану...
ОДГОВОРИТЕ???
18.03.2022 21:59Свака цаст,имамо ми докторе и знање све похвале
ОДГОВОРИТЕДокторка
19.03.2022 03:52Браво, браво! Лијепо је прочитати овакве вијести у мору ружних. Честитке колегама!
ОДГОВОРИТЕМенгеле
19.03.2022 16:55Зато на УКЦ у БЛ, пацијенти умиру од сепсе и инфекције зуба. Да не спомињем, сто се од царсафа и крпа праве завоји. Док Србија иде према 21, ови се врацају у 16 вијек.
Г. В.
19.03.2022 19:12Браво за докторе ,и ја сам оперисана на Дедињу 17. 08.2018. ,зелим Вам пуно успјеха у даљем раду и веце плате ?
ОДГОВОРИТЕ