Република Српска се задужује да би Кинези градили

"Електропривреда Републике Српске" узеће кредит од 30 милиона марака да плати дуг за струју који има према "Хидроелектранама на Дрини", а потом ће тај новац искористити за докапитализацију и изградњу хидроелектране Бистрица. У питању је хидроелектрана коју гради Кинеска национална аеротехнолошка компанија за међународни инжењеринг (АВИК).

Република Српска 11.02.2022 | 10:07
Република Српска се задужује да би Кинези градили

Изградња енергетског система хидроелектране Бистрица, који ће се састојати од три степенасто распоређене електране укупне вриједности 102 милиона евра, почела је у децембру прошле године. Уласком у Бистрицу, кинеске компаније практично су поклопиле изградњу свих већих енергетских капацитета у Босни и Херцеговини.

Радови на изградњи ХЕ Бистрица почели су крајем прошле године, а ХЕ на Дрини као инвеститор није успио да обезбиједи новац. Одлучили су се на докапитализацију од 56,3 милиона марака, али све до данас није било познато на који начин ће обезбиједити средства.

Међутим, та дилема је окончана расписивањем тендера преко којег "Електропривреда РС" тражи банку која ће јој на годину позајмити 30 милиона марака, по каматној стопи 2,95 одсто. Рачунају како ће по основу камата и трошкова обраде уз главницу дати још 572.000 марака без ПДВ-а.

"Кредитом би ЕРС измирио обавезу по основу купљене електричне енергије од ХЕ на Дрини, чији је 65 одсто власник, а тим средствима би ХЕ на Дрини докапитализовао ХЕ Бистрица, чији је 100-одстотни власник, да би на овај начин кредитна средства у крајњој намјени била искориштена за изградњу ХЕ Бистрица у Фочи", наводи се у тендерској документацији.

Хидроелектрана се налази у доњем току ријеке Бистрице, уз магистрални пут Фоча - Сарајево. Бистрица подразумијева три степенасто распоређене електране, а свака ће се састојати од бране, доводног тунела, цјевовода и машинске зграде. Укупна инсталисана снага овог система је 39 мегавата са укупном годишњом производњом 152 гигават-сата електричне енергије.

Према првој бази кинеских инвестиција у ЦЕЕ (Централ анд Еастерн Еуропе), коју је објавила организација цивилног друштва ЕСТИМА, БиХ је на четвртом мјесту у централној и источној Европи, а друга у ужој регији. Прва је Србија, а слиједи је Мађарска са 5,4 милијарде евра. У БиХ кинеским новцем реализирају се засад искључиво инфраструктурни пројекти.

Милорад Додик недавно је подсјетио на изградњу хидроелектрана Улог и Дабар, као и на наставак радова на изградњи болнице у Добоју те на крају приведене припремне радове за изградњу 40 километара ауто-пута Бањалука - Приједор.

Познато је да је још 2018. године потписан уговор о концесији између Владе РС и компаније "Цхина Схандонг Интернатионал Ецономиц & Тецхницал Цооператион Гроуп Лтд оф Схандонг Хи-Спеед Гроуп Цо. Лтд", а вриједност пројекта је 297 милиона евра. Изградња овог ауто-пута одгођена је само због изградње ауто-пута од Добоја према Бијељини.

Влада Републике Српске посљедњег дана 2021. године потписала је уговор с Кинезима о финансирању и изградњи хидроелектране Дабар, који је вриједан 190 милиона америчких долара. Хидроелектрану ће, према овом договору, градити кинеска компанија "Цхина Енергy Гезхоуба Гроуп", а кредитираће је кинеска државна банка Еским на основу гаранција Републике Српске.

Премијер Републике Српске Радован Вишковић још раније је најавио потписивање овог уговора, а како је истакао, ХЕ Дабар је деценијски пројект Херцеговине и овог дијела Републике Српске. ХЕ Дабар, чија је укупна вриједност око 650 милиона КМ, имаће инсталисану снагу од 159,15 мегавата и 251,80 гигавата по сату производње електричне енергије.

"Република Српска је једна обична колонија у којој стране мултинационалне компаније настоје да обесправљене раднике искориштавају као црначко робље, а да неколицина домородаца и племенских вођа добије злато и богатство како би потлачене робове држала покорним. Тако је било прије десет година када су по Српској градиле неке друге фирме, тако је и данас, када граде Кинези", сматра посланик СДС-а у Народној скупштини Републике Српске Небојша Вукановић.

(Независне)

Коментари / 12

Оставите коментар
Name

Xxx

11.02.2022 09:20

У РС ништа ново све се своди ко ће више опљачкати .Кинези им одговарају зато сто нико у Кини (кинески грађани)нити зна нити може да дозна шта њихови комунисти потписују а “овим нашима” још више одговара јер могу “причати” да је просперитет (иако је осјетно и видљиво) да је катастрофа и крађа појединаца из власти.Поготово сад кад се спремају избори све се као гради ради наравно сав рад се своди на незаконито “стављање пара у свој џеп”!

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

11.02.2022 11:36

Како то бурле каже да је РС стабилна, да народ добро живи да нема гладни у РС, и да су највеће плате и пензије у окружењу РС.

Name

ТПУ

11.02.2022 09:21

Како је почела изградња у децембру кад у Бистрици или на обалама нема нити једне машине нити било какве активности на градњи? Сликао се Вишковић са Кинезом код табле и то је, ко бива, градња!?

ОДГОВОРИТЕ
Name

МЕНАГЕР

11.02.2022 14:21

Како нема када су она три Кинеза са сљемовима и оним тронозцем несто мјерили Био је и један камион и цак и један багер Са свом толиком масинеријом и толиким струцним људством (бас су њих тројица улијевали неку наду да је то стварно озбиљно) досад је требало вец да је заврсена прва фаза

Name

Јаффа

11.02.2022 09:23

Успјели су задужити и уништити СВЕ!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хаха

11.02.2022 10:12

Па и не знају ниста него се задузивати. Колико је народ луд па све ово трпи.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гина

11.02.2022 10:12

Како ми те Кредите нецемо моци вратити као и црногорци који су се код кинеза задузили ,они це постати власници хидросистема у Рс.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истина

11.02.2022 11:40

Нема опаснијих од Кинеза,они узимају хипотеке на земљу и воду.

ОДГОВОРИТЕ
Name

&&&&

11.02.2022 12:34

А сто не позајме. Од проинтера. Они имају. Паре.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЕНДЕ

11.02.2022 12:35

ПОСЛИЈЕ ОВИХ НИ ДУГМИЦИ НЕЦЕ ОСТАТИ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милан

11.02.2022 14:40

Свака част за овај подухват јер са градњом ове хидроелектране и ХЕ Дабар Република Српска постаје потпуно независма и самостална по питању енергетске стабилности.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Критика

11.02.2022 15:01

Критика критика лупање сламе нико ниста не предузима ,бла бла бла увијек исте особе коментарису вјероватно из досаде.Додик ово Додик оно толико му простора дајете незнам цим је он то заслузио.

ОДГОВОРИТЕ