Шта чека Републику Српску?

Шта чека Републику Српску у будућности и који су то изазови које ће надлежни морати ријешити – на ова питања одговарали су некадашњи високи функционери из Републике Српске, а сада представници актуелне опозиције.

Вијести 09.01.2022 | 19:34
Шта чека Републику Српску?

Рат, губитак и повратак територија, прекрајање границе, међународни споразуми, борба за независност, санкције, смјене, пренос надлежности, рефендуми, политичке несугласице, могућност нових санкција. То је укратко 30 година трновитог пута и опстанка Републике Српске у оквиру БиХ. 

Некадашњи предсједник Републике Српске Никола Поплашен и један од свједока свега наведеног, сматра да се политика са краја 90-их година није много промијенила у односу на данас, и да је Република Српска, као и у осталом комплетан Балкан, на вјетрометини непрестане борбе великих сила. 

Поплашен је добро запамтио утицај међународне заједнице. Чак три пута смјењиван је од стране високог представника у БиХ након што је био изабран на изборима. Са Поплашеном, наредних година редом су смјењивани бројни српски представници на државном нивоу који тада нису одговарали међународној заједници. Из тога нисмо научили ништа, сматра Поплашен. 

„Додик као водећа личност, своје ставове уобличава тако да сваки став има неке рогове који су намијењени боцкању или изазивању домаћих или међународних актера“, каже Никола Поплашен.

Изазови које међународна заједница, а дијелом и поличари из Сарајева намећу данас, смијешни су у поређењу са свим што је рекао Поплашен, истиче бивши члан Предсједништва БиХ Младен Иванић. За ситуацију у којом смо сада, криви смо искјучиво ми, категоричан је Иванић.

„Оно што се нажалост данас догађа јесте да се прави проблем због нас самих. Да актуелно руководство зарад својих циљева да дође да поново у ситуацији да буду виђени као браниоци Републике Српске ствара услове да је Република Српска поново пред изазовом. Ми никад нисмо имали у задњих 15-ак година тако негативну слику о Републици Српској као данас и то не зато што је то неко други направио, већ прије свега зато што је то наше руководство само направило“, сматра Иванић.

На десетогодишњицу настанка Републике Српске, функцију предсједника обављао је Мирко Шаровић, сада актуелни предсједник СДС-а. И он је био међу српским кадровима које су смијењени одлуком високог представника. Мишљења је да је у ранијем периоду било много већих очекивања него данас. Ипак, упркос проблемима, најбитније је да Српска опстаје, наглашава Шаровић.

„Да нисмо острашћени, да бирамо оне који ће нам понудити боље само, али који ће то да остваре и изврше. Да ли је то могуће, па код других је могуће, зашто то не би било код нас и некако прижељкујем да сљедећи јубилеј, па можда и овај мали 35 година, дочекамо у атмосфери из 2001. године, а то је атмосфера елана и то је са много младих људи и оних који се у њу враћају да у њој живе“, пожелио је предсједник СДС-а.

Предсједник СДС-а није случајно поменуо младе и повратак оних којих су у претходних више од деценију напустили Републику Српску. Управо је демографска ситуација највећи проблем, са којим се, поред економске и политичке кризе суочава Српска. Подаци да 2020. године у неколико општина у Српској није рођено ниједно дијете, шамар су актуелној власти која се хвали демографском политиком, поручују из ПДП-а.

„Да је невјероватно да нас је неколико стотина хиљада мање него прије одређеног периода и да је у суштини највећи потенцијал Републике Српске у ствари људи и да требамо вратити повјерење људи у инстИуције, које требају отворити простор да људи могу своје знање и вјештине на најбољи могући начин искористити, јер не постоји боље подручје када је овај дио у питању од Републике Српске“, каже предсједник ПДП-а Бранислав Бореновић.

Потпредсједница ове странке Јелена Тривић додала је:

„Око њене историје и њеног стварања постоји консензус међу нама политичарима и међу народом у Републици Српској, али очигледно не постоји консензус око њене будућности. Дакле, предуслов и за Републику Српску и БиХ јесте и смиривање политичких тензија, покушај тражења компромиса и сасијецање корупције.“

Поред наведеног, најактуелније питање у Српској тренутно је прича око враћања пренесених надлежности. То ће и даље изазивати бројне полемике и и те како зависити баш од свјетских моћника, каже некадашњи предсједник Републике Српске Никола Поплашен.

„Ту би требала једна Ванга на квадрат која би могла приближно да прогнозира. Ја се надам да у својим кључним оцјенама нисам у праву. Јер резултат би био поврат надлежности и јачање Републике Српске. Не само ја, већ 90% грађана Републике Српске би то здушно подржало и наравно то не би било на штету било којег народа у БиХ нити народа који живе у сусједним земљама. Међутим, мало је могућности да се то догоди. Вјероватно је да слиједи период додатног исељавања из Републике Српске, додатног сиромашења сиромашњих и богаћења богатих“, закључио је Поплашен.

Наши саговорници сагласни су да Републику Српску у будућности очекују бројни изазови. Међутим, поручују да док год има народа живјеће и Република Српска, те да она не зависи ни од једног појединца нити од иједне политичке структуре, већ искључиво од народа, чијом вољом и тежњом за опстанак живи већ 30 година.