РЕРС РС - сигурна кућа за партијске кадрове

По сопственој дефиницији, Регулаторна комисија за енергетику РС (РЕРС) самостална је и независна организација у обављању својих послова. У пракси је, ипак, полигон за инсталацију страначких кадрова, показује истраживање „Директа“.

Република Српска 29.12.2021 | 11:18
РЕРС РС - сигурна кућа за партијске кадрове

Награђени издашним платама и бројним бенефицијама, у Регулаторној комисији сједе истакнути партијски кадрови владајућих странака у Српској. По страначком кључу функционише и запошљавање, па су у РЕРС тако, између осталих, недавно без конкурса примљене супруга и ћерка требињских СНСД-оваца.

Комисија истакнутих политичара

Народна Скупштина РС недавно је, на приједлог Владе РС, по други пут заредом именовала Владислава Владичића за предсједника Регулаторне комисије. Владичић је у фотељу предсједника Комисије дошао из фотеље директора „Електро-Херцеговине“ у Требињу 2015. године.

Осим Владичићу, НСРС је мандат дала и бившем члану Регулаторне комисије, СНСД-овцу Петру Мунишићу, затим доскорашњем секретару бањалучког СНСД-а Зорану Новаковићу те истакнутом бањалучком социјалисти Раденку Комљеновићу. Пети члан Комисије је Бањалучанин Михајло Травар који је мандат добио у мају 2018. године док је био високи функционер ДНС-а. 

Сви они морали су „замрзнути“ чланство у странци прије него што су узели свој мандат. Но, показало се да је ово само формалност којом се јавности приказује да се политика држи изван оквира РЕРС-а.

Бенефиције за чланове Комсије – возила, станови и флексибилно радно вријеме

Према ријечима предсједника Владичића, РЕРС је Новаковићу, Комљеновићу и Травару дала на кориштење возило којим долазе у Требиње.

„Сматрали смо да нам је то јефтинија варијанта, него да им плаћамо карте, с обзиром на то да су их тројица“, каже Владичић за „Директ“.

Владислав Владичић

Осим тога, РЕРС им је обезбиједио станове које користе када су у Требињу. Ипак, они на посао не долазе редовно, нити то ико од њих захтијева.

„Једини рад што се тиче РЕРС-а је овдје, у Требињу. Они седмично долазе, дал’ у неком периоду. Не кажем да су осам сати ангажовани, али рад Комисије је тако подешен да се може обављати и да нису присутни осам сати у току радног времена. Њихова обавеза је прегледање материјала који дођу. Сви добијемо материјале на рачунар, учествујемо у давању коментара према секторима, а сектори према нама и све што се израђује, прије него дође до сједнице, подлијеже расправи и ангажовању свих чланова у пуном капацитету“, каже Владичић.

Предсједник Регулаторне комисије сматра да су плате њених чланова пристојне.

„Ми нисмо на буџету. Што се тиче осталих регулаторних тијела, наше плате су најниже иако су веома пристојне. Моја плата је 3.600, а њихова 3.400 марака и немамо никакве додатке на то“, истиче Владичић.

Нова запошљавања

Радно мјесто у РЕРС-у недавно је добила Дарјана Симовић, супруга СНСД-овог одборника у Скупштини града Требиња Срђана Симовића. Примљена је са средњом стручном спремом, а завршила је средњу електро-техничку школу.

„Запослена је на одржавању рачунара, то је оперативан рад, попут снимања наших сједница на аудио опреми. Без обзира како то изгледало, наша документација је обимна, имамо електронски систем управљања, све се скенира, преводи у електронски облик и има своје одређене радње и систем цјелокупан који пратимо, радимо“, објашњавају у РЕРС-у Дарјанина пословна задужења.

Владичић каже да је Симовић завршила трогодишњу високу школу, али да, без обзира на то, у будућности код њих неће добити радно мјесто са високом стручном спремом.

У РЕРС је недавно запослена и Тамара Ашкрабић, ћерка донедавног члана Реглуаторне комисије Предрага Ашкрабића који је преминуо у мају ове године. Она је завршила приватну Високу школу струковних студија за информационе технологије у Београду, са звањем струковни инжењер информационих технологија. У питању је трогодишња школа за коју школарина кошта око 3.100 евра.

У РЕРС је дошла као замјена за Тању Вуковић која је на породиљском боловању. Тања Вуковић је снаха СНСД-овог народног посланика Радована Вуковића.

„Тања Вуковић је обављала послове који се односе на заштиту купаца и дијелове послова који се односе на снабдијевање електричном енергијом. То је економски сегмент више. А имамо послове који се односе на заштиту купаца, имамо пријекте које радимо са УСАИД-ом ГИЗ-ом и тако даље, имамо захтјеве како приближити РЕРС корисницима у смислу модерних технологија које су wеб орјентисане. Тамара је укључена у тим активностима, ради на тим пословима. Тања је радила на заштити купаца у смислу детаљнијег рјешавања спорова, када су у питању грешке у обрачунима и тако даље“, објашњавају у РЕРС-у.

На питање да ли сматра да ли је овакав начин запошљавања исправан, Владичић каже да му је „савјест налагала“ да запосли Тамару Ашкрабић.

„Нек иде на моју душу, то је била моја лична, емотивна страна. То је био мој емотивни однос према тој пордици да им се проба помоћи и олакшати бол у тој ситуацији. Ако је грешка, црвеним словима напишите Владислав Владичић је погријешио. Ми смо сви људи од крви и меса и некада урадимо и нешто што нам савјест налаже“, истиче Владичић за „Директ“.

И Симовић и Ашкрабић запослене су без јавног конкурса, јер РЕРС није обавезан да га распише за радна мјеста са средњом стручном спремом, као ни за привремене послове и замјене на породиљском до године дана. У случају одлуке да буду примљене за стално, РЕРС мора расписати јавни конкурс.

Занимљиво је да су у РЕРС-у радиле и двије супруге требињских свештеника. Једна је још увијек запослена, као дипломирана економсткиња, док је друга напустила РЕРС и одселила у другу државу.

„Свако има право на посао, без обзира на то да ли је жена политичара или попа. Више сам критика примио ради те која је одселила што је нисам примио, али био сам принципијелан, јер није имала држављанство БиХ“, истиче Владичић.

На питање од кога је добио наведене критике, Владичић одговара да „увијек има људи који су на неки начин ауторитети по питању друштвеног живота“.

„Ми се трудимо да будемо професионалци, не бисте вјеровали колико, али ја цијеним ауторитете. Не сада да радим по њиховом налогу, али поштујем их“, каже Владичић.

Кружење функција: Члан Комисије – савјетник – члан Комисије

Попут воде која кружи у природи, у РЕРС-у круже функције. Тако је Младен Штака у РЕРС-у прво био запослен као секретар, а након тога именован је за члана Комисије. Када му је истекао мандат, Владичић га је именовао за савјетника.

„Узео сам га зато што је човјек који својим знањем заслужује неко ангажовање. Можете га послати кући или му дати неко мјесто. Он иде у пензију ове године, а плата му је око 2.600 марака“, каже Владичић за „Директ“.

Требињац Петар Мунишић, иначе дипломирани хемијски технолог, у РЕРС је дошао као члан Комисије. По истеку мандата, добио је мјесто шефа кабинета РЕРС-а. На питање које компетенције су баш Мунишића препоручиле на ово мјесто, Владичић није имао јасно образложење.

„Радио је, био је члан Комисије. Лично сам гледао да неко ко је био ангажован и ту провео пет година, да заслужује мјесто, ангажовање у РЕРС-у. Да будем отворен, његово искуство и рад користим по потреби. Ако је то гријех, узимам га на себе“, истиче Владичић.

Независност и страначки спискови

На констатацију да је, с обзиром на све наведено, независност РЕРС-а само формалност на папиру, предсједник Комисије тврди да се он лично трудио да га у овој институцији нико не препознаје као кадар СНСД-а.

„Избор чланова Комисије зна се ко одлучује. Што се тиче мене, стоји да сам био члан СНСД-а. Оно што могу да кажем, па како год ви на то гледате, ви знате ко овдје ради. Раније је била гарнитура СДС, ПДП и кад се примало, било је веома препознатљивих личности из те структуре. Ја сам се трудио и мислим да нико никад овдје није препознао, осим ко ме не зна, којој опцији припадам. И према односу, нити сам помакао ниједног шефа ни радника на неко друго радно мјесто, нити сам учинио било какав гест по том основу, не требате ме за то питати. Најбитније је да задржите дигнитет и чврстину руководиоца и да ваши сарадници то осјете и да имају такав однос према томе, а ја мислим да је то овдје и мислим да смо највреднија институција у Требињу и шире по свим услугама, међуљудским и радним“, сматра Владичић.

Но, према сазнањима „Директа“, Владичић је у вријеме избора тражио од радника да се потпишу на списак „сигурних гласова“ за СНСД.

„Е, видите ја сам то тако елегантно избјегао и назвао сам и рекао да то не треба радити, да је то РЕРС“, рекао је Владичић на питање о спорним списковима.

На нашу констатацију да то значи да притисци из његове странке, ипак, постоје, предсједник Комисије РЕРС-а каже да је у питању била „препорука“.

„Препорука од странке?“, упитали смо.

„Како год хоћете, али није се десило“, одговорио је Владичић.

Напуштање странке само формалност

Предсједника и чланове РЕРС-а именује Народна скупштина на приједлог Владе, а на основу јавног конкурса. У складу с тим, према Закону о министарским, владиним и другим именовањима било које лице које је на функцији у политичкој странци не може бити коначно именовано. Међутим, у овом закону је направљена „рупа“ која потпуно обесмишљава претходно правило.

„Према овом Закону, кандидат који одступи са положаја у странци прије него што се изврши коначно именовање може се узети у обзир за разматрање за коначно именовање у складу са принципима и поступцима утврђеним овим Законом“, објашњава за наш портал Дамјан Ожеговић из Транспаренси интернешнала БиХ.

Будући да су скоро сви досадашњи чланови Регулаторне комисије били истакнуте политичке личности, може се рећи да је ова законска „рупа“ прављена по њиховој мјери.

„С обзиром на то да мандат у комисији траје пет година, а највише је могуће добити два мандата, јасно је да замрзавањем својих статуса у поличким странкама појединци могу привремено остваривати веће користи за себе или чак за странку из које долазе, а коју напуштају само привремено“, закључио је Ожеговић за „Директ“.

(Директ    Фото:МојаХерцеговина)

Коментари / 20

Оставите коментар
Name

Урош

29.12.2021 10:33

Какве сељачке њушке.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Борац

29.12.2021 12:05

Због ови ми плацамо ртв претплату. Цак су ми судским путем обуставили за 2010 год пензију због не плацања.

Name

РЕ

29.12.2021 14:17

хттпс://бањалука-24.цом/истрага-у-аустрији-додик-инцку-платио-милион-и-по-за-наметање-закона/?фбцлид=ИwАР1ХпцКНа7у8YY3xхВwј-П-ЈП3ОППгф0QЗРФ-д0фбАцТјоХрxXy33ЕО1епА

Name

29.12.2021 16:45

Сигурна куца-јавна куца.

Name

Сека

29.12.2021 10:48

Све су приватизовали снсд.то је само њихово

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

29.12.2021 11:07

Од крви и меса сте, брука. Висак радника, прогласавали сте технолоским виском. Сад примате раднике. Брука и срамота.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ХТ

29.12.2021 11:12

Срамота,срамота, Докле висе овај народ да понизавате.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДОБОЈ2021

29.12.2021 11:14

У Добоју бивши републички просвјетни инспектор отишао у пензију и након 3 мјесеца примљен у радни однос у ЈУ Техничка школа...без конкурса, без услова. Човјек није радио 20 година у настави...прелазио из странке у странку по потреби и сад награђен пензијом од 800 КМ и платом од 1.200 КМ. Ми смо стока која и не заслужује боље!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ево и мене

29.12.2021 14:33

Менí узели пензиу зато сто сáм радио негдје и био пријављен пáр година, сад морам све врáтити, пензијнá била 310 км

Name

Који идиоти!

29.12.2021 11:33

А народ и даље шути! Овај се код запошљавања води својим личним емоцијама! СТРШНО! Гадости ове власти и њених присталица! ГАДИТЕ СЕ НАРОДУ!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Е па

29.12.2021 12:30

Једино ресење да народ изадје на протесте у сyо вецем броју од Требиња до Приједора

Name

Татар

29.12.2021 12:41

Да се они гаде народу и народ би се другације опходио према њима али се питам да ли це и како ова дрзава моци и знати да зиви кад једном не буде СНСД

Name

Мики

29.12.2021 13:16

Ово је запрепашћујуће. Ово није више ни приватна пећина ово је циркус република.

Name

Регулативац

29.12.2021 13:33

Регулациона комисија за Енергетику....ко ми може тачно речи шта толики раде у овој установи и шта је сврха ,у Ентитету од 700000 становника ,негдје то осредњи град а негдје пар квартова ....док је оваца биче и млијека...?

ОДГОВОРИТЕ
Name

За регулативац

29.12.2021 18:48

Није то само у енергетици вец у свим будзетским фирмама.ено у УКЦ банха лука има висе цистацица него љекара.све примљено пред сваке изборе.

Name

Заре

29.12.2021 13:47

,,Нек иду гријеси.." да би гријеси отишли на нечију душу тај прво треба имати душу а ви немате ни њу а ни образа бандо црвена.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Стварно

29.12.2021 14:31

Цек само мало плата 3.500.00 км плус слузбени ауто да се возају на релацији Требиње Бл плус здабно гориво,дневнице и плацен стан у Требињу јбм те зивоте па колико ови костају дрзаву...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Раде Бл

29.12.2021 14:43

Није ни њима лако, онај ко и дође на посао, најтеже му је изгурати да на послу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ех

29.12.2021 16:41

Зар вас није срамота толико високе плате лопови као и сеф Додик па тоје цисти криминал.

ОДГОВОРИТЕ
Name

То вам је "Ндрангета"

29.12.2021 17:51

Морају пи институцијама бити умрезени по крвном сродству .....

ОДГОВОРИТЕ