Српски патријарх служиће литургију у манастиру Милошевац
- Његова светост патријарх Порфирије данас ће са Његовим преосвештенством епископом бањалучким Јефремом служити Свету архијерејску литургију у манастиру Милошевац код Приједора.
Република Српска 23.10.2021 | 08:31
Свечаност ће бити уприличена поводом завршетка грађевинских радова на манастиру, као и покривања манастирског конака.
Почетак литургије предвиђен је у 9.30 часова.
Патријарх Порфирије борави у дводневној посјети Епархији бањалучкој, првој званичној откако је изабран на мјесто поглавара Српске православне цркве.
Манастир у Чиркин Пољу код Приједора посвећен је Покрову Пресвете Богородице и његова обнова почела је 2018. године, а епископ бањалучки Јефрем је новембра исте године освештао темеље храма.
Овај манастир се први пут у литератури помиње у шематизму православне Митрополије и архидијацезе Митрополије дабробосанске 1884/85/86. годину у којем се наводи да је код Приједора био православни манастир, гдје је сада равница обрасла шумом која се назива Калуђерско поље.
Милошевац је страдао, као и остали манастири на овом подручју, током Аустријско-турског рата од 1683. до 1699. године.
Патријарх Порфирије допутовао је синоћ у Бањалуку, а свечани дочек му је приређен пред Храмом Свете Тројице.
Осим бројних вјерника, српског патријарха су дочекали епископ Јефрем, предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић, предсједник Народне скупштине Недељко Чубриловић, српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, као и други представници јавног живота Републике Српске и Бањалуке.
У бањалучком Храму синоћ је служена доксологија у његову част, а патријарх Порфирије је у бесједи истакао значај јединства и указао да се у Републици Српској десило чудо и вјера се пробудила из пепела, као и да се показало да је Господ жив у овом народу.
Он је подсјетио на ријечи апостола Павла који моли браћу да нема раздора међу њима, да буду утврђени у једној мисли, да покажу смирење ако то служи за јединство у Христу.
Ако смо у једној вери, ако су нам ријечи Јеванђеља закон према којим живимо, рекао је патријарх, онда није могуће да будемо заувијек поларизовани.
"Сагледавање сваке идеје, сваког проблема са различитих тачака гледања може допринети спасоносном јединственом решењу", додао је патријарх.
Српски патријарх је прошлог викенда боравио у посјети Митрополији дабробоснаској, односно у Сарајеву и Источном Сарајеву.
(Срна Фото: Срна)
Коментари / 6
Оставите коментарРЕ
23.10.2021 07:00И послије литургије , биће нам са бурлом као до сада исто тако лоше за живот народа и бораца у РС.
ОДГОВОРИТЕПриједорцанин М.
24.10.2021 15:47РЕ оцигледно не знас ста је литургија а ни борци РС не мозете Патријарха поредити са неким не моралним политицарима Црква се не меса у политику вама слудјеним и доконим је то теско објаснити ста сте ви дали РС будите мало реални и објективни нај лаксе је подјебавати.
НР
23.10.2021 07:05Политичке поруке духовних вођа.
ОДГОВОРИТЕМикица
23.10.2021 08:50Праве поруке за оне који су разумјели
ОДГОВОРИТЕКоји су разумјели?
23.10.2021 20:07Треба бит директан и отворен а не говорити у шифрама. Доста је тога па макар био то и патријарх. Нема смисла слати двосмислено поруке.
Ћерај то
23.10.2021 10:11У Црну Гору. Црногорци су пд памтивијека приаутни у Сарајеву а Срби од 14 вијека. Како рече ова попендара издајник. Додиков подупирач
ОДГОВОРИТЕ