Сточари у БиХ на мукама: Фармама пријети катанац

Суша и лоше временске прилике умањиће овогодишње приносе житарица, што ће довести и до несташице хране за стоку, а самим тим фармери ће бити принуђени да умањују број грла, односно сточни фонд, истичу фармери у БиХ.

Босна и Херцеговина 19.08.2021 | 07:39
Сточари у БиХ на мукама: Фармама пријети катанац

Драшко Бањац, предсједник Удружења фармера РС и пољопривредни произвођач из Машића код Градишке, рекао је да ће сточари свакако бити принуђени да смањују број грла, јер немају чиме да их прехране.

"Сточни фонд се уништава сваке године, али ове године суша нам је помрсила све наше рачунице, јер хране за стоку нема, а све је скупља за набавку, тако да се фармерима не исплати ништа хранити и товити", казао је Бањац за "Независне".

Да је ова година једна од тежих за пољопривреднике у Босни и Херцеговини, сматра и Бошко Радић, пољопривредник из Бијељине, који каже да је овогодишња суша узела свој данак те да ће количина сточне хране бити смањена за више од пола.

"Губици су огромни. Уложили смо средства и мислили смо да ћемо имати довољно кабасте хране и зрна кукуруза, али није тако. Кукуруза нема скоро никако. Бићемо изложени додатним трошковима да купимо кукуруз, а немамо ни квалитетне силаже. Биће веома тешко и великим и малим сточарима, јер то је велики терет и утицаће негативно на цјелокупну производњу", рекао је Радић.

Саво Бакајлић, предсједник Регионалног удружења пољопривредника Семберије и Мајевице, каже да ће мањак сточне хране посебно утицати на оне који држе краве музаре и који се баве товом бикова и јунади, а и онима који тове свиње је потребно много хране.

Он је додао да се сточари у Семберији већ сада жале да неће имати довољно хране да прехране стоку.

"Кукуруз је подбацио и, ако његова цијена буде висока, људи неће имати економску рачуницу да држе стоку и пресипају из шупљег у празно", нагласио је Бакајлић.

Према његовим ријечима, бројне фарме ће се затварати због нерентабилности производње и пословања.

"Људи немају сточну храну, а веома је скупа ако се купује, па је онда боље продати стоку него куповати сточну храну", закључује Бакајлић.

Да стање ништа није боље ни у Федерацији БиХ у вези с овим питањем, сложио се и Неџад Бићо, предсједник Удружења пољопривредника ФБиХ.

"Имамо парцеле гдје пољопривредници уопште неће имати никакве приносе, што ће довести до тога да сами фармери одустану од узгоја стоке, јер је немају чиме прехранити", каже Бићо.

Хусеин Селимовић, предсједник Савеза удружења пољопривредних производача у Санском Мосту, такође је потврдио да су неповољне временске прилике умањиле приносе сточне хране, што све скупа доводи у тешку ситуацију власнике сточног фонда.

Говорећи о ливадама, објаснио је да их у просјеку косе три пута годишње, а ове године кошене су само једном и након тога их је суша уништила.

"Поред тога, суша је утицала и на саме животиње, на стоку, па смо само у посљедњих мјесец дана због енормних врућина имали случајеве угинућа стоке. Покушаћемо видјети шта можемо учинити за власнике који су изгубили грла", изјавио је Селимовић.

(Независне)

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Скептик

19.08.2021 07:19

Увијек актуелни Марфијев закон: Ствари су ишле лоше до једног момента...а онда је све кренуло нагоре.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србо

19.08.2021 08:17

Прије пар дана сам чуо размишљање једног човјека о тој пољопривреди јер у Лијевчу а и у другим мјестима има прича да за продају пршћу све живо и по неколико пута а за себе не , и онда имаш ћерку или сина и он се ожени или се ћерка уда за неког ко је јео то прскано и онда добијеш унуче.

ОДГОВОРИТЕ
Name

иницијатор

20.08.2021 05:34

Битно је да сви укућани имају мобилне телефоне од по 500 км,а шта ће да се једе није битно.

ОДГОВОРИТЕ