"Пегаз" шпијунира многе политичаре, новинаре и активисте

Тајне службе и полиције су непримијетно инсталираним софтвером "Пегаз" надзирале телефонске разговоре и дигиталну комуникацију стотина новинара, активиста за заштиту људских права, адвоката и политичара, па и предсједника држава, пише Деутсцхе Wелле.

Свијет 20.07.2021 | 07:49
"Пегаз" шпијунира многе политичаре, новинаре и активисте

То је откривено у заједничком истраживању новинара њемачких јавних сервиса WДР и НДР, листа Сüддеутсцхе Зеитунг и недјељника Зеит, као и организације „Форббиден сториес" и „Амнестy интернатионал".

Шпијунски софтвер по имену „Пегаз" (Пегасус) тајне службе и полиције су куповале од израелске фирме НСО група. Та фирма основана је 2010 и спада у водеће светске произвођаче шпијунских програма које користи око 60 клијената из 40 земаља. Оно сада – према властитим наводима – вриједи више од милијарду евра.

Форензичари на дјелу

„Пегаз" је у стању не само пратити цјелокупну комуникацију једног мобилног телефона, већ може и преносити оно што приказује телефонска камера.

Наивни су они који се чуде што је Данска помагала НСА у шпијунирању њемачких политичара, сматра Марцел Фüрстенау. И напомиње да већ одавно постоји и крунски свједок за такву праксу.

Масовно шпијунирање и његове границе

Тај програм је откривен само на иПхонима фирме Аппле, док дигитални форензичари засад не могу да рећи да ли и у којој мјери он функционира и са Гооглеовим оперативним системом Андроид.

Новинари су најприје пронашли особе за које се сумњало да су прислушкиване. Потом су их послали на дигиталну форензичну анализу ИТ-лабораторија „Амнестy интернатионал сецуритy Лаб" из Берлина и „Цитисен Лаб" Свеучилишта у Торонту.

Новинари на мети шпијунаже

Стручњаци су у највећем броју тих телефона открили аномалије какве су већ познавали из ранијих анализа апрата инфицираних „Пегазом".

На тај начин је проучено 50.000 телефонских бројева и откривено је да је Пегаз" био инсталиран у телефонима више од 180 новинара, те стотине припадника других занимања или активиста, као и великог броја државника и дипломата.

Међу шпијунираним новинарима су главна уредница британског Финанциал Тимеса, репортери француског Монда, једна репортерка америчког ЦНН-а, један дописник новинске агенције Франце прессе, једна индијске телевизијска водитељка, уредници у Мађарској и Азербејџану.

Непримјетна инсталација

Јавне критике на рачун фирме НСО могле су се чути након појаве индиција да је он кориштен и за ухођење убијеног саудијског новинара Јамала Касхоггија.

НСО тврди да су технологије које развија помогле да се предуприједе многи терористички напади, експлозије бомби подметнутих у аутомобиле те самоубилачки напади, те да су захваљујући њој разбијане банде трговаца оружјем, педофилијом или дрогом. Она тврди да је њена мисија - спашавање живота и да свој софтвер продаје само верифицираним државним инстанцама.

Непримјетни улазак у мобилне телефоне

НСО располаже напредном технологијом која омогућује инсталирање „Пегаза" у мобилни телефон на више начина. Једну врсту инталације праћена особа не може примјетити: ријеч о слању текстуалне поруке коју телефон не може приказати на екрану иако ју је примио.

(ДW)

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

Скептик

20.07.2021 06:11

Е то је та слободна западна демократија. А када то исто раде Путин, Лукашенко, Ким и онај Кинез, онда је то брутална диктатура.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Аа

20.07.2021 07:51

То је купио и Лукач, а под надзором је управе за борбу против тероризма

ОДГОВОРИТЕ
Name

А

20.07.2021 08:19

Шпијуни су међу нама, ови су најопсснији. Хебеш вас "пегаз".

ОДГОВОРИТЕ
Name

Демос

20.07.2021 08:36

Демократија је угрожена одавно од гиганта Гоогле и Апле. Раде шта им воља јер су свезали за себе милијарде телефона и власника истих. Сада и да хоћеш не можеш им ништа јер си дрогиран са тим сто држиш у руци и не идеш ни на писање без њега.

ОДГОВОРИТЕ