"Pegaz" špijunira mnoge političare, novinare i aktiviste

Tajne službe i policije su neprimijetno instaliranim softverom "Pegaz" nadzirale telefonske razgovore i digitalnu komunikaciju stotina novinara, aktivista za zaštitu ljudskih prava, advokata i političara, pa i predsjednika država, piše Deutsche Welle.

Svijet 20.07.2021 | 07:49
"Pegaz" špijunira mnoge političare, novinare i aktiviste

To je otkriveno u zajedničkom istraživanju novinara njemačkih javnih servisa WDR i NDR, lista Süddeutsche Zeitung i nedjeljnika Zeit, kao i organizacije „Forbbiden stories" i „Amnesty international".

Špijunski softver po imenu „Pegaz" (Pegasus) tajne službe i policije su kupovale od izraelske firme NSO grupa. Ta firma osnovana je 2010 i spada u vodeće svetske proizvođače špijunskih programa koje koristi oko 60 klijenata iz 40 zemalja. Ono sada – prema vlastitim navodima – vrijedi više od milijardu evra.

Forenzičari na djelu

„Pegaz" je u stanju ne samo pratiti cjelokupnu komunikaciju jednog mobilnog telefona, već može i prenositi ono što prikazuje telefonska kamera.

Naivni su oni koji se čude što je Danska pomagala NSA u špijuniranju njemačkih političara, smatra Marcel Fürstenau. I napominje da već odavno postoji i krunski svjedok za takvu praksu.

Masovno špijuniranje i njegove granice

Taj program je otkriven samo na iPhonima firme Apple, dok digitalni forenzičari zasad ne mogu da reći da li i u kojoj mjeri on funkcionira i sa Googleovim operativnim sistemom Android.

Novinari su najprije pronašli osobe za koje se sumnjalo da su prisluškivane. Potom su ih poslali na digitalnu forenzičnu analizu IT-laboratorija „Amnesty international security Lab" iz Berlina i „Citisen Lab" Sveučilišta u Torontu.

Novinari na meti špijunaže

Stručnjaci su u najvećem broju tih telefona otkrili anomalije kakve su već poznavali iz ranijih analiza aprata inficiranih „Pegazom".

Na taj način je proučeno 50.000 telefonskih brojeva i otkriveno je da je Pegaz" bio instaliran u telefonima više od 180 novinara, te stotine pripadnika drugih zanimanja ili aktivista, kao i velikog broja državnika i diplomata.

Među špijuniranim novinarima su glavna urednica britanskog Financial Timesa, reporteri francuskog Monda, jedna reporterka američkog CNN-a, jedan dopisnik novinske agencije France presse, jedna indijske televizijska voditeljka, urednici u Mađarskoj i Azerbejdžanu.

Neprimjetna instalacija

Javne kritike na račun firme NSO mogle su se čuti nakon pojave indicija da je on korišten i za uhođenje ubijenog saudijskog novinara Jamala Kashoggija.

NSO tvrdi da su tehnologije koje razvija pomogle da se preduprijede mnogi teroristički napadi, eksplozije bombi podmetnutih u automobile te samoubilački napadi, te da su zahvaljujući njoj razbijane bande trgovaca oružjem, pedofilijom ili drogom. Ona tvrdi da je njena misija - spašavanje života i da svoj softver prodaje samo verificiranim državnim instancama.

Neprimjetni ulazak u mobilne telefone

NSO raspolaže naprednom tehnologijom koja omogućuje instaliranje „Pegaza" u mobilni telefon na više načina. Jednu vrstu intalacije praćena osoba ne može primjetiti: riječ o slanju tekstualne poruke koju telefon ne može prikazati na ekranu iako ju je primio.

(DW)

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

Skeptik

20.07.2021 06:11

E to je ta slobodna zapadna demokratija. A kada to isto rade Putin, Lukašenko, Kim i onaj Kinez, onda je to brutalna diktatura.

ODGOVORITE
Name

Aa

20.07.2021 07:51

To je kupio i Lukač, a pod nadzorom je uprave za borbu protiv terorizma

ODGOVORITE
Name

А

20.07.2021 08:19

Шпијуни су међу нама, ови су најопсснији. Хебеш вас "пегаз".

ODGOVORITE
Name

Demos

20.07.2021 08:36

Demokratija je ugrožena odavno od giganta Google i Aple. Rade šta im volja jer su svezali za sebe milijarde telefona i vlasnika istih. Sada i da hoćeš ne možeš im ništa jer si drogiran sa tim sto držiš u ruci i ne ideš ni na pisanje bez njega.

ODGOVORITE