Више од 50 одсто младих људи жели да напусти БиХ
Истраживања о положају младих у БиХ, која је спровео Институт за развој младих "Култ", показују да је жеља за одласком из земље и даље висока јер више од 50 одсто младих наводи да жели да напусти БиХ, док је њих 12,1 одсто већ предузело конкретне кораке у том смјеру.
Босна и Херцеговина 17.06.2021 | 12:40
Истраживање је обухватило више од 10 тематских области као што су образовање, рад, запошљавање и предузетништво младих, социјална брига, здравствена заштита, сигурност, култура и спорт, активизам и слободно вријеме, те учешће, волонтирање, мобилност и миграције младих.
У истраживању су учествовала 3.132 испитаника из цијеле БиХ, од којих су 51,8 одсто биле жене и 48,1 одсто мушкараци, у доби између 15 и 30 година старости.
Након 13 година, од када је урађено прво и једино свеобухватно истраживање о младима и омладинском сектору у БиХ, данас су представљени први прелиминарни резултати најновијег истраживања о положају младих у БиХ.
Од 2008. године, када је рађено прво овакво истраживање, живот младих знатно се промијенио - свакодневицу им обликују различите турбуленције и промјене, али и развој и модернизација технологије, што с највише осјетило током пандемије вируса корона.
Према попису становништва спроведеном 2013. године, у БиХ живи 773.850 младих старосне доби од 15 до 30 година, односно, 21,91 одсто популације чине млади.
Извршни директор Института за развој младих Шехерзада Халимић рекла је да је процес истраживања спроведен уз примјену најстрожијих методолошких стандарда у чему су помогле консултације са Агенцијом за статистику БиХ.
"Истраживање ће бити јавно доступно и користиће свим заинтересованим странама, а првенствено доносиоцима одлука приликом креирања конкретних мјера усмјерених ка бољем положају младих у БиХ", рекла је Халимићева.
Шеф Одјељења за мониторинг, евалуацију и истраживања у Институту Азиз Ђип навео је да млади сматрају како би приоритети власти у БиХ у наредних пет година требало да буду запошљавање и образовање, а затим здравствена заштита, сигурност и управљање миграцијама у контексту одласка становништва из БиХ.
"Прелиминарни резултати показују да више од 65 одсто младих живи са родитељима/старатељима, те да је и даље висок интерес за напуштањем БиХ", рекао је Ђипа.
Он је оцијенио да се, узимајући у обзир доб испитаника, друга истраживања, постојање рада на црно и различите методологије које се користе за истраживање тржишта рада, врло тешко може одредити стопа незапослености младих у БиХ.
"Ипак, незапосленост младих и даље се процјењује високом у односу на радно активно становништво", рекао је Ђапа.
Према резултатима, 40 одсто младих које је обухватило ово истраживање изјавило је како је у посљедњих седам година члан њихове уже породице напустио БиХ, те да се одласци најчешће дешавају у ванградским срединама.
Званични резултати истраживања биће објављени на веб страници Института за развој младих "Култ" крајем јула.
Истраживање о положају младих у БиХ спровео је Институт за развој младих, уз подршку Шведске агенције за међународни развој и сарадњу /Сида/ и Амбасаде Шведске у БиХ, те уз подршку ГИЗ-а по налогу Савезног министарства за међународну сарадњу и развој Њамачке и Швајцарске агенције за развој и сарадњу /СДЦ/, кроз пројекат "Стручно образовање у БиХ".
(БН)
Коментари / 14
Оставите коментарГустав
17.06.2021 10:49И 80% старих
ОДГОВОРИТЕРе
17.06.2021 19:07Слазем се. Зеле и старији да иду. Прва ја зелим да идем.
Бриселлл
17.06.2021 10:52И шта је ту чудно док их воде корумпирани политичари са купљеним факултетским дипломама ко би живео у тој земљи судство тужилаштво дно дна раде осудјиване судије са досијеом!
ОДГОВОРИТЕСава Б
17.06.2021 11:06Сасвим нормално јасам отисао пре 50г увјек се исло гдеје боље .
ОДГОВОРИТЕДа Саво
17.06.2021 14:12Али одлазе ли Нијемци и други са Запада гдје је боље и колико њих? Ако, онда незнатан број, а то знаци, њихови политицари, а то су они легитимни, изабрани, не дозивотни диктатори, су свој посао, задатак, добро урадили и раде, сто се за ове насе и остале дрзаве даље истоцно немозе реци. То знаци јос прије 50 година је тако, јер код нас се одлази масовно.
Школовање
17.06.2021 11:24Погледајте навалу за упис у Медицинску школу. Већина уписује у циљу запишљавања на Западу. Наши политичари и не хају што држава плаћа школовање кадра за неку другу државу. Умјесто да планирају број потребног кадра, школују га и запосле уз адекватну плату, они "млате празну сламу" и ништа не подузимају да остваре боље услове за останак. Колико само кошта школовање једне особе (која ће отићи), може тај износ да да за плату и људи не би одлазили.
ОДГОВОРИТЕМолер
17.06.2021 19:11Још им држава за школовање обезбиједи стипендију.Стипендију треба одрадити.
Искрено
17.06.2021 11:33Не само млади, већ и старији, сигурно. Ово је све отишло у пм.
ОДГОВОРИТЕ075
17.06.2021 13:15Прије пар дана чујем од особе која ради у ОСЦЕ да су они имали истраживања пар мјесеци и да су дошли да нас свих у Босни и Херцеговини има вјеровали или не само 1,8 милиона, тотал!!??
ОДГОВОРИТЕДр
17.06.2021 13:48За тај податак о броју становника се зна већ неко вријеме. Прогнозе у сљедећих пет година су страшне. Први проблем који је већ сада видљив да нема одређених стручњака. Медицинари посебно. Но ту су одмах затим и електро и грађевински инжињери мада полако цури из свих струка...више нема ограничења. Иде се масовно и то читаве породице.
Бок
17.06.2021 14:22Када младе задњих 20 година питаш, хоће ли на изборе и за кога ће да гласају, они хорски одговарају да их избори и политика не занимају. Није излазак на изборе само политика, али ко то да објасни неосвјештеној маси која је својом пасивношћу и одржала ове на власти. Сада би да иду, па сретан пут.
ОДГОВОРИТЕПа ста се
17.06.2021 18:43Цудите? Обозавате ратне злоцинце, осудјене, одма се позивате на угрозеност и правдате их, ови данас на власти су из исте друзине, све Слобини људи, насљедници, они су и срусили Yу, они су орузјем по Србији преузимали власт од Yу власти, тамо је то поцело, послије пресло у друге репбл, зар од њих ста оцекивати него ици. Горбацов је рекао, ко закасни њега казни зивот.
ОДГОВОРИТЕИдеално
17.06.2021 22:56Ко је срушио бившу државу? Де се мало пресабери?
греендестинy
17.06.2021 22:19То је трагикомично колико бројке дјелују добро у поређењу са стварним стањем. На примјер, они које се одселе не одјављују адресу зато што је скоро па немогуће легално је поново пријавити а ако се буду враћали не желе ту процедуру. На папиру има нпр. 4 милиона пријављених лица у БиХ а ја се слажем да нас нема ни 2 милиона.
ОДГОВОРИТЕ