Резултати које је Србија постигла се не могу игнорисати

Београд није изненађен одлуком Европске Уније да не отвори ниједно поглавље, односно кластер са Србијом. Очигледно да не само да није било спремности Европске Уније да примени нову методологију, већ није било ни политичке воље, каже у интервјуу за РТС министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић. Ипак, верује да ће на Међувладиној конференцији, која је заказана за 22. јун бити оснажен наш реформски курс.

Србија 13.06.2021 | 11:04
Резултати које је Србија постигла се не могу игнорисати

За Србију је значајнија информација да ће 22. јуна бити одржана Међувладина конференција на врло високом нивоу што је сигнал да није прошло непримећено све оно што смо до сада урадили и да не могу да се игноришу резултати које Србија има, рекла је за РТС министарка Јадранка Јоксимовић.
Гостовање Јадранке Јоксимовић у Јутарњем дневнику
Yоур броwсер доес нот суппорт тхе видео таг.

"С друге стране два кластера за која смо били спремни то су кластери 3 раст и конкурентност и 4 зелена агенда, дигитализација и одржива повезаност за коју смо се интезивно спремали у складу са новом методологијом и сматрам да је требало да се уђе у пуну примену нове методологије и могло је то да се деси да је било политичке воље. Очигледно да није било спремности ЕУ да потпуно примени нову методологију већ је идеја да се на конференцији 22. Јуна она коначно потврди и крене њена припрема", објаснила је Јоскимовићева.

Министарка каже да су неке земље уз то тврдиле да им је касно стигао извештај Европске комисије о владавини права иначе би подржале отварање кластера

Други су рекли, каже министарка, да је довољно да се потврди нова методологија па ћемо до краја године да идемо на потпуну примену а неки су рекли да очекују да се види још напредка.

"Различитих разлога смо се наслушали, ово је донекле била очекивана одлука али и даље сматрам да је погрешна. Мислим да је требало да се брже уђе у пуну примену нове методологије. Србија је много урадила претходних месеци, оснажили смо реформски курс и политички повели овај процес", оцењује Јоксимовићева.

Морам да кажем, каже министарка, и због наших грађана да нису све државе биле против.

"Француска је подржала отварање кластера као и Италија, Словачка, Кипар, Грчка, Мађарска, Словенија и Аустрија. Они који су били против имали су различиту аргументацију али идемо даље и Међувладина конференција је одличан формат", сматра министарка.

Наводи да наша самоувереност лежи у резултатима. Знамо шта смо урадили, сви су то препознали али постоји нека врста политичких одлука које имају везе са пунос ствари.

"Не волим да ширим негативну поруку, ово је тежак процес има своје успоне и падове и мислим да је добро што смо оснажени, имамо самоувереност која није заснована на празној причи и верујем да ће до краја године још конкретнији корак бити учињен", истакла је Јоксимовићева.

Говорећи о ономе што је конкретно урађено, гошћа Јутарњег дневника је рекла да су примењене  препоруке из прошле године: Скупштина је усвојила инисцијативу за промену Устава, усвојен је Закон за спречавање корупције, Закон о пореклу имовине, а усвојен је и акциони план за медијске стратегије.

На питање да ли колико суд Европске комисије и Европске уније има везе са разговорима који очекују нашу делагацију у уторак у Бриселу одговара:

"Никада нисам стављала у контекст европске интеграције и политичке притиске који постоје, а чини ми се у последње време да имајући у виду и све што смо  чули из Приштине ових дана, од Куртија и од других актера, некако тај концетровани притисак се, чини ми се,у овом тренутку је на делу, пре свега према председнику који иде у наше име да разговара. И у том смислу, ја нећу ово да стављам баш у контекст притиска јер мислим да не би требало да буде и верујем да није, али свакако да је ово једно осетљиво политичко питање које некако, чини ми се, посебно код неких држава чланица ЕУ добија посебно занимање", рекла је за РТС министарка.

(РТС)

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

КАМЕН

13.06.2021 16:27

МОЈА СРБИЈО мани сеЕвропске уније они не тразе партнере они тразе слуге кои це њих слусати

ОДГОВОРИТЕ
Name

Камен

14.06.2021 00:15

Па зашто онда Срби БЈЕЖЕ у ЕУ а не у Русију, Кину и Индију??? 500 000-600 000 Срба живи робовски (да не кажем боговски) у тој ЕУ!