Када ће почети вакцинација против вируса корона БиХ?

У Хрватској и Србији вакцинација становништва против вируса корона почеће већ до краја године. У Босни и Херцеговини почетак вакцинације ће почети најраније у јануару, а то се може одужити чак и до марта.

Босна и Херцеговина 06.12.2020 | 14:38
Када ће почети вакцинација против вируса корона БиХ?

Иако је у оптимистичном сценарију вакцинација у марту нешто што је мало могуће, мањак јасне позиције БиХ у свјетској утрци за вакцинама подстиче разумну дозу пропитивања. Упоредимо се са Хрватском и Србијом.

Несумњиво, Хрватска има предност због чланства у Европској унији. Сусједна држава осигурала је довољан број вакцина за више од 50 посто становништва, а иако је почетак процеса вакцинисања испрва планиран за 15. јануар, посљедње информације говоре како ће редови пред амбулантама почети да се формирају прије Божића.

Директор Хрватског завода за јавно здравство Крунослав Цапак казао је у петак да ће у земљу прво стићи довољан број доза за око 62.000 грађана те да је ријеч о вакцини произвођача Пфизер и БиоНТецх.

Ипак, ни чланство у ЕУ није гаранција да ће земља добити оно што жели, па је Загреб осигурао 2,7 милиона доза Пфизерове вакцине иако су од Брисела тражили 3,6 милиона.

Да би попунили рупу, сусједи су наручили вакцине од више произвођача - Јохнсон&Јохнсон, Модерна и ЦуреВаца. Укупни број осигураних вакцина за Хрвате бит ће 5,6 милиона, бар што се тиче првог вала.

У Србији, премијерка Ана Брнабић у суботу је охрабрила грађане обећањем како ће и они највјероватније прве вакцине моћи користити већ у овом мјесецу.

Како се наводи, Београд ће са Пфизером и БиоНТецхом потписати споразум о набавци већ у понедјељак, а паралелно с тим комшије обављају тестове на руској вакцини Спутник В како би одлучили да ли ће је користити, а преговори се воде и са кинеским произвођачима вакцине.

Чини се да Београд ништа не препушта случају јер је Брнабић казала да се разговара и са Астром Зенецом.

"Прво ће ЕУ да намири своје чланице, а ми не можемо да чекамо да будемо у сљедећој фази. То је потпуно нормално. Наша политичка одговорност је да пробамо да вакцина буде што прије у Србији и да имамо већи спектар тих вакцина", рекла је Брнабић.

Што се тиче БиХ, једина званична информација којом се располаже јесте да је Вијеће министара саопштило како је Министарство цивилних послова закључило уговор о набавци 1.230.000 доза вакцина, довољно за 20 посто становништва, а које би могле доћи у Босну и Херцеговину у првом кварталу 2021. године.

Другим ријечима, није прецизирано да ли ће то бити почетак јануара или март, што је изузетно важно у вријеме када је друштву потребна конкретна информација, по узору на сусједе који у овом случају баратају распоном од неколико седмица.

Такође, није познато шта ће бити са наредним таласом вакцина, оним који би требали осигурати имунизацију за још 30 посто становништва , како би се достигао проценат од укупно 50 посто, чему стријеме државе чланице ЕУ.
 

Званичне институције БиХ не желе коментарисати ни појединости као што су конкретни произвођачи вакцина све док их не одобре европске и америчке агенције.

Сусједи такођер чекају одобрења, али то их не спрјечава да раније уђу у игру са произвођачима. То не значи да власти БиХ то не чине, али то није јасно и то је суштина проблема.

Иако је одобрење вакцина и више него важно, то не значи да у БиХ не могу унапријед обавијести грађане о евентуалним преговорима и информацијама о броју осигураних или потенцијално осигураних доза, слично као што то чине Хрватска и Србија и првенствено јер транспарентност и јасноћа у кризном периоду грађанима даје потребну дозу оптимизма.

Треба напоменути да ће Агенција за лијекове и медицинска средства БиХ свакако морати одобрити све и једну вакцину која дође на тло БиХ.

Подсјетимо и на то да није најјасније колико је БиХ спремна за складиштење вакцина као што је Пфизерова која захтијева хлађење на ниском температурама. Ипак, на срећу постоје охрабрења која наводе на закључак како то неће бити проблем.

Шеф Службе за епидемиологију Завода за јавно здравство Федерације БиХ и члан Кризног штаба Министарства здравства Федерације БиХ Сањин Муса казао је како у Федерацији постоје регистрирани велепрометници с одговарајућим капацитетима за адекватно складиштење и дистрибуцију споменутог броја вакцина и осигуравање хладног ланца.
 
(Клиx)
 

Коментари / 18

Оставите коментар
Name

ВАКЦИНАТОР

06.12.2020 14:04

Боље да нас вакцинису против криминала и корупције, јер пропадамо. Сва среца па имамо бар БН трацак наде у боље сутра.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сековљанин

06.12.2020 14:35

Ста це нам вакцине када смо и онако мртви.

Name

Тони Вакцински

06.12.2020 15:53

Трибало би питати шјор Бају, он све зна

Name

Никад.никад

06.12.2020 16:05

Коднас поцецецза триста година мисмо у свему задњи..а стацес и погансмо од народа..подрзавамо лопове

Name

Дренка

06.12.2020 14:11

Све ове КоронаИдиоте одмах пелцовати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јоооле

06.12.2020 14:33

И тебе треба вакцинисати анално. Мислим да це ти и пријати

Name

Ре

06.12.2020 19:31

Њих,обавезно,треба прве пелцовати да не сире вирус и разне глупости о томе да вирус не постоји и да су то теорије завјере.

Name

Посавски гонич

06.12.2020 14:38

Русија је почела да вакцинише иако вакцина није прошла трећу фазу тестирања. Еу не жели ништа да има са Русијом и њеном вакцином. Србија је за ЕУ руска покрајина што значи нема вакцина из ЕУ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пинчек

06.12.2020 16:39

Онај ко прими Руску вакцину ЕУ неће признавати и тај ко је примио ту Руску вакцину неће моћи уопште ући на просторе ЕУ

Name

пинцеку

07.12.2020 17:47

Ако је тако, онда се поставља питање. Да ли то неко зели да заради на вакцинама или да спасе неки народ од неке болести?

Name

БАЊАЛУЧАНИН. ЦЗ..!!!.

06.12.2020 15:33

ДАЉА ВЕЛИКА ПРИЛИКА ЗА БИЗНИС ( крађа) НОВАЛИЋ...СРЕБРЕНА МАЛИНА.. И ПАРТА И НАШ ВЕЛИКИ ПРЕМИЈЕР ...ДОДИХХОВ.. ПОТРЧКО ВИШКОВИЋ, УМЈЕСТО ШАТОР.. БОЛНИЦЕ И РАСПИРАТОРА НА РЕДУ СУ ТАКО ,,ОЧЕКИВАНЕ. ВАКЦИНЕ...АЛИ ПО КОЈОЈ ЦЈЕНИ...Толико им желим среће и успјеха у новом бизнису да неможете замислити... ФУУУЈЈЈЈ. Људски Смради , али има БОГА , САМО ДА НЕ ЗАВРШЕ КАО ПРЕЛЕТАЧ ,,МИЋИЋ,, Иако никоме нежелим Зло , ОНИ СУ ТО ЗАСЛУЖИЛИ СВОЈОМ ПОХЛЕПОМ НЕГЛЕДАЈУЋИ НА ,,НАРОД,, ОД КОГА ЖИВЕ....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Факцина

06.12.2020 15:37

Нека нам у ту вакцину успут ставе и нешто против крканлука, национализма и нерада па онда сви на пелцовање..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Xyy

06.12.2020 15:40

Ста це нам вакцине..кад нас сваки дан прасе и прскају тешким металима из авиона. Судбина нам је црна уколико и даље народ буде спавао и уколико народ не запита насе властодрсце ко нас прска и зашто и ко им је дозволио да прелетају преко нашег ваздушног простора!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тацно

06.12.2020 16:47

Управо тако ко год уради анализу метала у мокраци затрован...

Name

Ре

06.12.2020 18:49

Ста прицате ви јесте ли умоболни какве теске метале и авионе сањате? Боље се потрудите да не разбацујете пластицне фласе и кесе на сваком кораку, да не бацате крwпале зивотиње у водотокове. Најпексинија смо земља у Европи, а ви сањате да нас неко прска. Не треба нам нико у томе помагати ми смо сампиони у томе, о збрињавању медицинског и индустријског отпада, рудне јаловине и осталих високостетних и загадјујуцих материја да се и не говори, 100 посто отпадних и канализација испустамо у водотокове без икаквих прецисцавања и то тамо гдје их има, 80 посто становниства нема никакве канализације и онда се појаве неки ликови који су погледали два клипа на јутјубу и прицају о прскању из авиона теским металима? Па цовјек да се запита гдје ја зивим, ко су ови људи и да ли је могуце да свака глупост надје плодно тло у овом народу? Свако ко има интелигенцију вецу од броја ципела треба напустати овај тамни вилајет заглибљен у средњем вијеку јер није далеко дан кад це сваког ко има двије вијуге у глави и казе несто против ових теоретицара завјере спаљивати као вјестице на ломqци

Name

Ало ре

08.12.2020 10:53

Смири се зено. Не пљуј по народу. Свако има своје мисљење и право да се изјасни.

Name

Мрки Коњиц

06.12.2020 16:00

Бице вакцина и за дзаба, тамо до љета...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сутко

06.12.2020 22:33

И то це власт искористит да узме лову.Зиви били па видјели.

ОДГОВОРИТЕ