Кошаркашице Србије убједљиве против Литваније

Србија савладала Литванију и направила велики корак ка Европском првенству

Кошарка 12.11.2020 | 18:19

Кошаркашице Србије задржале су максималан учинак и лидерску позицију у групи Е квалификација за Европско првенство 2021.

Србија је у трећој утакмици у оквиру групе савладала Литванију резултатом 82:71 (14:14, 25:13, 27:22, 16:22).

Утакмица је одиграна у оквиру другуг прозора у балону у Истанбулу.

ГРУПА Е: Србија 3-0, Литванија 1-2, Турска 1-1, Албанија 0-2.

У наредној утакмици у четвртак од 16 сати наш национални тим игра против Турске.

Наше девојке су добро отвориле утакмицу и после два и по минута повеле 5:0, али су Литванке брзо ухватиле прикључак. Међутим, сјајна Соња Васић је поново направила разлику (7 од првих 9 поена Србије), а после поена расположене Невене Јовановић било је 11:4 у 7. минуту. Ипак, Литванке су направиле серију 10:1 и повеле 14:12, а на први одмор се отишло при нерешеном резултату – 14:14.

Разиграла се на старту друге деонице Александра Црвендакић, везала шест поена и донела нам после непуна два минута 20:16. Захваљујући чврстој одбрани нашег тима, после друге тројке одличне Црвендакић, а онда и тројке Васић, Србија је подигла на 30:18. Расла је предност нашег тима, још једном је за три погодила Црвендакић (15 поена), па Шкорић, за великих 37:18 у 17. минуту. Успеле су ривалке до полувремена да смање минус, па су изабранице селекторке Марине Маљковић на велики одмор отишле са „плус 12“ – 39:27.

Ушла је на почетку треће деонице Андресон у добар ритам и донела у 24. минуту 51:34, али су се Литванке серијом 10:0 потпуно вратиле у меч – 44:51 (26. минут). Одговорила је Сара Крњић са пет поена, па Васић тројком и Црвендакић са два слободна бацања и поново смо имали 17 поена вишка – 61:44. На последњу паузу отишло се при резултату 66:49 за Србију.

Поново су се Литванке понадале преокрету у првом делу последње четвртине, када су смањиле на 58:68 у 35. минуту. Тада је Јелена Брукс преузела иницијативу, подигла на 75:63, али су се противнице држале. Уследиле су две узастопне тројке Невене Јовановић два минута пре краја (81:67), па је практично све било решено и Србија је славила заслужену победу.

У репрезентацији Србије најефикасније су биле Александра Црвендакић са 19 поена, Соња Васић са 15 поена, Ивон Андерсон са 13 поена, Невена Јовановић са 10 поена. СРБИЈА: Васић 15, Чађо, Крњић 9, Јовановић 10, Брукс 8, Црвендакић 19, Андерсон 13, Станковић 2, Ногић, Станаћев, Шкорић 6, Зец. Тренер: Марина Маљковић

ЛИТВАНИЈА: Јоците 6, Зданевисијуите, Нацицкаите 7, Микнаите, Шулске 4, Јушкаите 15, Петроните 9, Шикшниуте 9, Мешконите 15, Мишкинтене 6, Тимофејева. Тренер: Мантас Шерниус