Košarkašice Srbije ubjedljive protiv Litvanije

Srbija savladala Litvaniju i napravila veliki korak ka Evropskom prvenstvu

Košarka 12.11.2020 | 18:19

Košarkašice Srbije zadržale su maksimalan učinak i lidersku poziciju u grupi E kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2021.

Srbija je u trećoj utakmici u okviru grupe savladala Litvaniju rezultatom 82:71 (14:14, 25:13, 27:22, 16:22).

Utakmica je odigrana u okviru drugug prozora u balonu u Istanbulu.

GRUPA E: Srbija 3-0, Litvanija 1-2, Turska 1-1, Albanija 0-2.

U narednoj utakmici u četvrtak od 16 sati naš nacionalni tim igra protiv Turske.

Naše devojke su dobro otvorile utakmicu i posle dva i po minuta povele 5:0, ali su Litvanke brzo uhvatile priključak. Međutim, sjajna Sonja Vasić je ponovo napravila razliku (7 od prvih 9 poena Srbije), a posle poena raspoložene Nevene Jovanović bilo je 11:4 u 7. minutu. Ipak, Litvanke su napravile seriju 10:1 i povele 14:12, a na prvi odmor se otišlo pri nerešenom rezultatu – 14:14.

Razigrala se na startu druge deonice Aleksandra Crvendakić, vezala šest poena i donela nam posle nepuna dva minuta 20:16. Zahvaljujući čvrstoj odbrani našeg tima, posle druge trojke odlične Crvendakić, a onda i trojke Vasić, Srbija je podigla na 30:18. Rasla je prednost našeg tima, još jednom je za tri pogodila Crvendakić (15 poena), pa Škorić, za velikih 37:18 u 17. minutu. Uspele su rivalke do poluvremena da smanje minus, pa su izabranice selektorke Marine Maljković na veliki odmor otišle sa „plus 12“ – 39:27.

Ušla je na početku treće deonice Andreson u dobar ritam i donela u 24. minutu 51:34, ali su se Litvanke serijom 10:0 potpuno vratile u meč – 44:51 (26. minut). Odgovorila je Sara Krnjić sa pet poena, pa Vasić trojkom i Crvendakić sa dva slobodna bacanja i ponovo smo imali 17 poena viška – 61:44. Na poslednju pauzu otišlo se pri rezultatu 66:49 za Srbiju.

Ponovo su se Litvanke ponadale preokretu u prvom delu poslednje četvrtine, kada su smanjile na 58:68 u 35. minutu. Tada je Jelena Bruks preuzela inicijativu, podigla na 75:63, ali su se protivnice držale. Usledile su dve uzastopne trojke Nevene Jovanović dva minuta pre kraja (81:67), pa je praktično sve bilo rešeno i Srbija je slavila zasluženu pobedu.

U reprezentaciji Srbije najefikasnije su bile Aleksandra Crvendakić sa 19 poena, Sonja Vasić sa 15 poena, Ivon Anderson sa 13 poena, Nevena Jovanović sa 10 poena. SRBIJA: Vasić 15, Čađo, Krnjić 9, Jovanović 10, Bruks 8, Crvendakić 19, Anderson 13, Stanković 2, Nogić, Stanaćev, Škorić 6, Zec. Trener: Marina Maljković

LITVANIJA: Jocite 6, Zdanevisijuite, Nacickaite 7, Miknaite, Šulske 4, Juškaite 15, Petronite 9, Šikšniute 9, Meškonite 15, Miškintene 6, Timofejeva. Trener: Mantas Šernius