БиХ земља у којој се на разне начине крше људска права
Годишњи извјештај Стејт департмента за 2019. годину јасно каже да је Босна и Херцеговина земља у којој судство није независно, слобода изражавања је ограничена, као и рад медија, укључујући ту и насиље према новинарима.
Босна и Херцеговина 14.03.2020 | 19:52
Напади на професионални интегритет новинара и слободу штампе наставили су да расту током цијеле године. У више наврата, јавни службеници опструисали су рад новинара. Линија за помоћ слободним медијима је до августа прошле године забиљежила 37 случајева који укључују кршења права и слобода новинара, пет пријетњи смрћу и шест физичких напада.
Новинар Ердуан Катана напомиње да када треба заштитити новинаре, ни судови ни јавност ни институције нису баш ажурни. "Примјер покушаја убиства новинара БН телевизије показује да, иако је изречена казна за извршиоца, никада нису откривени налогодавци", казао је он.
Стејт Департмент је један посебан дио у извјештају о Босни и Херцеговини, посветио и слободи окупљања у Српској, као и групи Правда за Давида.
Наведено је да је Министарство унутрашњих послова РС прекршило неколико пута у прошлој години право грађана на слободу окупљања у Бањалуци.
"Надам се да је ово јасна порука власти у Републици Српској, а група Правда за Давида је најбоље осјетила како се Министарство унутрашњих послова РС односи према својим грађанима. Прошле године су нам четири пута одбили захтјев за окупљањем", каже Озрен Пердув из групе Правда за Давида.
Да је стање у БиХ алармантно, показао је и недавни специјални извјештај Омбудсмена БиХ о праву на слободу мирног окупљања. Једна од најважнијих препорука у овом извјештају односи се на мјесто гдје грађани желе да мирно протестују и надлежни органи не би требало да одређују локацију, навео је Омбудсмен БиХ.
Стејт Департмент у свом извјештају наводи и да власти нису поставиле јавну корупцију као приоритетан и озбиљан проблем. Судови нису процесуирали случајеве корупције на високом нивоу, а у већини окончаних случајева изречене су условне казне. Службеници су често некажњено учествовали у корупцији која је и даље распрострањена у многим политичким и економским институцијама.
Корупција је посебно распрострањена здравственом и образовном сектору, процесима јавних набавки, локалној управи и запошљавању у јавној управи, наводи се у извјештају.
БН ТВ
Коментари / 6
Оставите коментарМаја
14.03.2020 19:36Код мене прво моји укуцани крсе моја људска права, па онда сви редом.
ОДГОВОРИТЕАјте, молим вас
14.03.2020 20:01Па јесмо ли ми сами бирали ову власт или је долепрсала на васим авионима, камионима, тенковима у крјњем слуцају. Зао нам је, али немамо слуха за васе проблеме. Пакујемо кофере за Њемацку :)
ОДГОВОРИТЕВјечити опозиционар
14.03.2020 20:21Посебно у РС-у, а нарочито у Бањалуци се највише крше људска права.
ОДГОВОРИТЕПипи
14.03.2020 20:45Људска права највисе се крсе у УИО задњих десет година .У УИО влада цист апартхејд.
ОДГОВОРИТЕЦорона
15.03.2020 06:22Шта је ту ново крше је највише институције које би морале да поштују, чак судови, полиција ником ништа.... Недопустиво
ОДГОВОРИТЕДеградирање народа
15.03.2020 10:03Овдје народ нема никаквих права, то је довољна цињеница ис зивота Које зивимо, бар вецина. Сви изнад, по хијерархијском принципу, дали су себи боговска права, зато људи бјезе, да се спасе бар ментално.
ОДГОВОРИТЕ