Њемачка не жели неквалификоване раднике са Балкана?

Њемачка влада ће најкасније до половине године донијети одлуку да ли ће грађанима земаља западног Балкана за послове без квалификација продужити могућност запошљавања у Њемачкој.

Свијет 09.03.2020 | 07:17
Њемачка не жели неквалификоване раднике са Балкана?

Наиме, према Правилу за земље западног Балкана, које је усвојено 2015. године, сви радници из БиХ, Албаније, Србије, Црне Горе, Сјеверне Македоније и с Косова који могу доказати да их њемачки послодавац жели запослити имају могућност да добију радну визу чак и без стручних квалификација или познавања њемачког језика.

Ово правило истиче крајем године, а уведено је како би се, након великог броја поднесених захтјева за азил у Њемачкој из нашег региона, смањио притисак на њемачки азилантски систем и економским мигрантима омогућило да, умјесто да злоупотребљавају систем социјалне заштите у Њемачкој током процесуирања захтјева за азил, за визу аплицирају у земљама свог поријекла.

Што се тиче броја запослених, у Министарству вањских послова Њемачке кажу да је Амбасада Њемачке у Сарајеву прошле године издала 17.254 визе, од чега се 11.939 односе на визе у сврху запослења. На овај број треба додати и 2.362 визе издате за досељавање дјеце у Њемачку, те 2.604 за досељавање брачних другова. 

Њемачки политичари и медији истичу да се увођење ове уредбе показало успјешним јер је значајно смањен притисак на азилантски систем у Њемачкој, али је уједно и појачан притисак на њемачке амбасаде у овим земљама, јер је огроман број захтјева отежао рад одјељења за издавање виза, с обзиром на то да се на добијање радних виза по овом правилу чека и дуже од годину дана.  

У Амбасади Њемачке у Сарајеву кажу за "Независне" да Њемачка савезна агенција за рад до краја 2020. године може издавати сагласности за све видове запошљавања за држављане ових земаља. 

"Унутар њемачке савезне владе се тренутно воде разговори о продужењу примјене овог правила за земље западног Балкана. Одлука савезне владе треба да буде донесена до средине ове године", кажу у Амбасади.

У самој Њемачкој појављује се отпор продужењу ове уредбе. Тако је, на примјер, Хришћанско-демократска унија, најјача странка у Њемачкој, из које долази и савезна канцеларка Ангела Меркел, изразила став да ово правило не треба продужавати. 

"Нема никаквог смисла наше тржиште рада кроз ово правило отворити за неквалификоване раднике када ми већ имамо велики број незапослених у овим областима", рекао је Матијас Миделберг, портпарол ЦДУ за питања унутрашњих послова, а преноси Њемачка новинска агенција. 

Њемачки медији истичу да одлука још није донесена, а да ће прије одлучивања бити консултовани послодавци, који би требало да дају своју оцјену колико је ово правило доприњело јачању привреде. 

Осим тога, на одлуку ће можда утицати и нови Закон о усељавању стручне радне снаге, који је на снагу ступио 1. марта, по којем ће из земаља које нису у ЕУ квалификовани радници без академске титуле имати могућност да лако и брзо добију визу за посао у Њемачкој. 

(Независне)

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

ПИО

09.03.2020 06:38

Знаци остају само Бурле са СНСД-ом и неквалификованим радницима..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Даааа

09.03.2020 08:59

Хахахаха !!! Тако це му и битиии!!!

Name

Хахахаааааа

09.03.2020 10:13

Остају политицари и ови са купљеним знањем а мозда и којег роба увезу као јефтину радну снагу !!!мигранти це бити јефтина радна снага !!а они то волее!!бајка на Балкану!!!

Name

Смрт фасизму

09.03.2020 22:47

Ко поде задњи Нека угаси свијетло!!

Name

Сметана фасизму

09.03.2020 22:49

Бурле цека те Бухара-или има да те Нема !

Name

тетак

11.03.2020 05:20

то је и боље! овдје су плате премале и што је можда још већи проблем, постоје газде. стари, задригли, комуњарско- спахијски олош. мисле да су власници живота. а у ствари не знају ништа о ничему али су зато добро повезани са истима у региону, још из прошлог система. човјек који није дио њиховог система има две опције, да буде миш или да се сели.

ОДГОВОРИТЕ