Двадесет фотеља чека нове шефове у институцијама

У институцијама БиХ које су под надлежношћу Савјета министара БиХ тренутно се око 20 руководилаца налази у техничком мандату и у наредним данима почеће расписивање конкурса за позиције руководилаца којима су истекли мандати.

Босна и Херцеговина 31.01.2020 | 07:54
Двадесет фотеља чека нове шефове у институцијама

Према евиденцији Агенције за државну службу, између осталих четворогодишњи мандат истекао је Велимиру Јукићу, директору Агенције за статистику БиХ, и његовим замјеницима Фадилу Фатићу и Миљану Попићу, као и Горану Милинићу, директору Агенције за унапређење страних инвестиција БиХ, и Александру Голијанину, директору Агенције за надзор над тржиштем БиХ, и његовом замјенику Дражену Приморцу. Такође, у децембру прошле године мандат је истекао и Џемилу Хајрићу, директору Агенције за безбједност хране БиХ, као и његовом замјенику Драгану Брењи.

У техничком мандату је и Муамер Бандић, руководилац Агенције за рад и запошљавање БиХ, као и Осман Мехмедагић Осмица, директор Обавјештајно-безбједносне агенције, док је мјесто директора упражњено и у Државној агенцији за истраге и заштиту (СИПА). За директора СИПА предложен је Дарко Ћулум, актуелни директор Полиције РС, чије је именовање са задње сједнице Савјета министара скинуто с дневног реда на захтјев бошњачких министара. Бошњаци желе да се именовања челних људи ОБА и СИПА ураде у пакету, а њихов фаворит за првог човјека ОБА је Мехмедагић.

"У техничком мандату директори и руководиоци институција имају пуни обим овлаштења и нема разлике у односу на период када мандат траје", рекао је за "Независне" Невен Акшамија, директор Агенције за државну службу БиХ.

Према непотврђеним информацијама, у наредних неколико дана може се очекивати коначан договор о расподјели функција на нивоу БиХ између странака коалиције, а након тога и расписивање конкурса. Тај договор требало би да обухвати и позиције директора и руководилаца којима мандат истиче у овој години, а којих има 14, и међу којима је и Миро Џакула, директор Управе за индиректно опорезивање БиХ, којем мандат истиче у јуну ове године, а којег би, према садашњим информацијама, требало да замијени неко из реда српског народа.

Између осталих, у марту мандат ће истећи и Енверу Халиловићу, директору Агенције за развој високог образовања и осигурање квалитета БиХ, док ће три мјесеца касније мандат истећи и његовим замјеницима Слободану Станићу и Ирени Шишко. Крајем  ове године без функције би могли остати и Љубомир Калаба, директор Уреда за ветеринарство, те Един Дилберовић, директор Дирекције за европске интеграције.

Стручњаци истичу да би Савјет министара БиХ требало да буде далеко ажурнији када је ријеч о мандатима руководилаца како се не би дешавало да појединци по неколико мјесеци не буду у техничком мандату. У институцијама БиХ постоје руководиоци којима је мандат истекао прије више од пет година, као што је случај са члановима Комисије за концесије БиХ, гдје процедуру избора спроводи Савјет министара БиХ, али их на крају именује парламент БиХ.

"Агенција за државну службу, за државне службенике шест мјесеци пред истек мандата обавијести Савјет министара БиХ који би онда требало да предузме кораке. Треба дати прилику новом Савјету министара, али у техничким мандатима које сада имамо не видим никакву злоупотребу, све док се то не одуговлачи и по неколико година руководиоци буду у техничком мандату", рекао је Акшамија.

(Независне)

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

МУПетсхоу

31.01.2020 07:36

Ста има љепсе од топле фотеље након "досколовавања"?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Вук

31.01.2020 08:27

Ма какво дошколовавање, коме у овој земљи требају школовани.

Name

радник

31.01.2020 10:34

Ех да ми је тата био неко...

Name

Прије 5година истекао мандат?

31.01.2020 08:52

И ником ниста.

ОДГОВОРИТЕ