Пријава против Звиздића због незаконите одлуке

- Тужилаштву БиХ достављена је кривична пријава против Дениса Звиздића, предсједавајућег Савјета министара БиХ, и Џемаила Ћибе, директора Канцеларије за законодавство Савјета министара БиХ, због Одлуке о одобравању средстава текуће резерве у износу од 450. 000 КМ.

Босна и Херцеговина 16.10.2019 | 08:08
Пријава против Звиздића због незаконите одлуке
Пријава против Звиздића односи се на злоупотребу положаја и овлаштења док Ћибу терете за несавјестан рад у служби, јер је као директор Канцеларије за законодавство морао знати да је Приједлог одлуке о одобравању средстава текуће резерве незаконит.

Суштина је у томе да је одлука која је усвојена 5. августа супротна Закону о финансирању институција БиХ и Одлуци о привременом финансирању институција БиХ и међународних обавеза БиХ за период јул - септембар, а у прилог томе иде и чињеница да је Министарство финансија и трезора БиХ дало негативно мишљење на ту одлуку.

У Звиздићевом кабинету нису одговорили на питање да ли су упознати с кривичном пријавом, али су истакли да није сам предсједавајући Савјета министара донио одлуку.

"Одлуку је донијело Вијеће министара као колективни орган и за њу су гласали сви министри, укључујући и Вјекослава Беванду, министра финансија и трезора БиХ", рекла је Амела Мулавдић, савјетница за медије у Звиздићевом кабинету.

Према Закону о финансирању институција БиХ, уколико буџет не буде усвојен до 31. марта, дозвољено је реализовати само средства неопходна за функционисање инситуција БиХ, а да су супротно томе одлуком средства додјељења вјерским заједницима, спортским клубовима и за капиталне пројекте одређених општина.

Из пријаве је видљиво да је и сама додјела средстава општини, у овом случају општинама Лопаре (40.000 КМ), Соколац (110.000 КМ), Хаџићи (30.000) и Нови град Сарајево (30.000 КМ) из буџетске резерве спорна с обзиром на то да је чланом 17. Закона о финансирању институција БиХ јасно прописано коме се могу додијелити та средства.

"Додјела средстава општинама као управним нивоима који се финансирају из буџета не би била дозвољена ни да је буџет за текућу годину усвојен", наводи се у пријави.

Из неколико извора из Савјета министара БиХ нам је потврђено да је и прије сједнице Савјета министара на којој је усвојена спорна одлука било ријечи о томе да је она незаконита, јер су институције БиХ на привременом финансирању, али и због тога што се новац из буџетске резерве додјељује општинама.

Занимљиво је да је Министарство финанисја и трезора БиХ негативно мишљење дало на Приједлог одлуке о одобравању средстава буџетске резерве на износ од 600.000 КМ, колико је првобитно било планирано да се подијели, али да је на крају тај износ смањен јер се испоставило да су расположива средства "свега" 557.450 КМ.

"Полазећи од констатираног недовољног преосталог укупног износа прорачунске причуве, те имајући у виду да се финансирање институција БиХ врши на привременој основи, извјешћујемо предлагатеља да Министарство финансија и трезора БиХ не може дати позитивно мишљење на Приједлог одлуке о одобравању средстава из прорачунске причуве прорачуна институција БиХ и међународних обавеза БиХ за 2019. годину", наведено је у мишљењу Министарства финансија и трезора.

Након што је констатовано да нема довољно новца, првобитна одлука која је била на износ од 600.000 КМ је измијењена на 450.000 КМ, а спорно је и то што је накнадно, односно 7. августа, дакле два дана послије усвајања спорне одлуке, од Министарства финансија и трезора БиХ поново затражено мишљење, али сада на износ од 450.000 КМ.

"Дакле, на измијењени износ за исти садржај одлуке затражено је мишљење након њеног доношења, не прије, како то закон прописује", наводи се у пријави против Звиздића и Тужилаштву БиХ предлаже да се од Суда БиХ затражи одређивање привремене мјере којом би се спријечила реализација незаконите одлуке и тиме заштитио буџет институција БиХ.

(Независне)

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Трла баба лан..

16.10.2019 06:11

Ово је најмањи дио проблема, а онај главни, неформирање СМ.а, остаје неказњен. Па ста је г. Звиздиц могао да уради у оваквим условима?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нострадамус

16.10.2019 06:15

Па има ли иједан сто ради у институцијама да не крси закон и да наноси стету неколико хиљада или стотина хиљада марака а да зато не одговара.Умјесто одговорности добијају бољи полозај плату итд.кад це народ да одказе послусност таквим институцијама.Обицни народ за 50 или 100 марака малтретирају и казњавају а ста они раде то је ок.

ОДГОВОРИТЕ
Name

соколац цији ли је

16.10.2019 06:19

хммм..како па бас за Соколац највисе..да ли се купује Соколац тудјим парама?

ОДГОВОРИТЕ
Name

АР

16.10.2019 06:21

Овај Звиздиц И Саровиц су једине двије свијетле тацке у овој дрзави И пробају лопови на све могуце нацине да их склоне да би И даље могли да месетаре без проблема

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хахаха

16.10.2019 06:59

Да да зато оба тренутно имају 2 фотеље па мало су у једној, мало у другој и душкају ли душкају, чекајући тако нове изборе 2022 године.

Name

Ре

16.10.2019 08:03

Паметни, Звиздић и Шаровић примају једну плату, без обзира што су избрани на двије функције. А погледајте СНСД ботове типа Вујичића...Имају директорску позицију плус плата посланика и бога питај шта још. Испеци па реци.

Name

ГП

18.10.2019 07:30

Господин још увек врши две функције? Браво

ОДГОВОРИТЕ