БЛ: Покренут највећи криптовалутни спор у Европи „тежак“ 180 милиона КМ

– Судије бањалучког Окружног привредног суда ускоро ће одлучивати о највећем спору у региону, а вјероватно и Европи, када су у питању криптовалуте. Предузеће “Битминер Фацторy” из Градишке тужило је једну банку из Републике Српске за пропаст пројекта вриједног преко 180 милиона марака и сад судским путем тражи накнаду штете у том износу, открива портал ЦАПИТАЛ.

Република Српска 02.10.2019 | 08:39
БЛ: Покренут највећи криптовалутни спор у Европи „тежак“ 180 милиона КМ
Битминер Фацторy” је једино друштво у БиХ које је регистровано као Фабрика криптовалута на основу рјешења Окружног привредног суда у Бањој Луци, на основу којег су закључени уговори о отварању рачуна у КМ и страној валути са туженом банком, а у сврху обављања регистрованих дјелатности.

Њихов амбициозни план је предвиђао инвестиције у обновљиве изворе електричне енергије, попут хидро централа и соларних електрана, те њену производњу и продају партнерском предузећу које би ју користило за рударење криптовалута.

Како се наводи у тужби у коју је портал ЦАПИТАЛ имао увид са банком је било уговорено да се на два рачуна (у КМ и страној валути) прикупља новац од инвеститора пројекта, што је банка прво прихватила, а касније раскинула уговоре о отварању рачуна, правдајући се интерним правилима групације према којима је забрањено сарађивање са друштвима који се баве криптовалутама, иако је ова банка дио групације која је један од оснивача једне дигиталне криптовалуте.

Адвокатски тим који заступа “Битминер Фацторy” сматра како је то погрешно тумачење јер је фирма основана искључиво ради прикупљања средстава од инвеститора електронским путем, док би се „рударењем“ криптовалута бавила друга фирма, која нема везе са постојећим уговорима са банком, а која је такође свој оснивачки капитал уплатила у истој банци, те је по завршетку прикупљања новца требала почети са производњом криптовалута, односно 90 дана од почетка прикупљања средстава.

Ни у овом случају приликом уплате оснивачког капитала банка није имала никакве примједбе у погледу дјелатности друштва.

“Банка је директно утицала да се овај пројекат не реализује односно да пропадне несмотреним преузимањем радњи у смислу раскида уговора а све због погрешног тумачења дјелатности друштва и самог пројекта као и одсуства воље да разумије посљедице свог поступања“, наводи се у тужби.



Творци ове идеје вођени досадашњим успјехом у реализацији сличних пројеката у  Европи и свијету, били су убијеђени у њен успјех јер су склопили неколико уговора о сарадњи вриједних преко 3,6 милиона евра у Европи, те 4,37 милиона евра са партнерима из Уједињених Арапских Емирата.

На рачун банке је легло свега 87.582,30 евра након чега је банка једнострано раскинула уговор и самоиницијативно почела враћати уплаћени новац на рачуне инвеститора, због чега је, тврди се у тужби, цијели пројекат аутоматски пропао.

Оснивач “Битминер Фацторy” је компанија “Сетте Енергy” која је за њене потребе изградио двије мини хидроелектране “Ситонија” и “Голубача” а након пуштања у рад требало је да буде извршен пренос власништва исплатом износа од 3,8 милиона КМ.

Компанија “ПВА Гроуп” је за потребе пројекта изградила пословни објекат вриједан 1,5 милиона КМ.

Иновативни начин прикупљања инвестиција
Иначе, у плану је било да се средства прикупљају електронски по принципу такозваних паметних уговора и јавне понуде у дигиталној форми.

За разлику од класичних начина прикупљања средстава путем емисија хартија од вриједности, средства се прикупљају јавном понудом путем дигиталних технологија.

Понуђена средства се даље на основу уговора о пословно техничкој сарадњи инвестирају у производњу струје, а потом се она даље користи за различите сврхе између осталог и другом привредном друштву којем је електрична енергија неопходна за рударење и производњу криптовалута чиме се гарантује њена цијена. Самим тим инвеститори могу имати загарантоване приходе унапријед док се преостали дио струје испоручује другим предузећима. Инвеститори као својеврсни уговор и потврду о уложеним средствима добијају токене.

„Паметни уговори“ један су од начина кориштења “блоцкцхаин” технологије. Она се своди на програмски код који омогућује да подаци који се уносе (у конкретном случају трансакције) буду непромјењиви и не зависе од међусобног повјерења међу странкама.

Према томе, паметни уговори су алат чије могућности превазилазе традиционалне уговоре а у суштини се не разликују много од истих. Направљени су за сигурну, транспарентну и лакшу размјену средстава и имовине, без потребе за посредником.

“Тужилац није био у могућности да промијени ни банку ни рачун на који ће се уплаћивати средства јер у оваквим пројектима то није могуће будући да су услови извршења унапријед дефинисани и непромјењиви па тако и број рачуна банке на који треба да се врше уплате. У томе лежи предност јер се осигурава правна сигурност у овим врстама трансакција“, стоји у тужби.

У туженој банци нису жељели коментарисати овај спор, али су незванично процијенили да је неоснован и да банка није прекршила законске и интерне процедуре у овом случају.

(Цапитал)

Коментари / 24

Оставите коментар
Name

ре

02.10.2019 06:47

Банке су највеце зло ,надам се да це и њих неко одерати

ОДГОВОРИТЕ
Name

Вода

02.10.2019 07:31

У Србији мини хидроелектране забрањене законом, народ Старе Планине се побунио, код нас мини хидроелектране пожељне ?!

Name

Ре: Вода

02.10.2019 11:13

Прије 100 година на сваком потоку била воденица - млин и није се нико бунио. Сад сви постали некакви еколози, мој до мојега, па би да имају и струју и све погодности, а да нема нигдје електране! Сви би да кркају месо, а да се не убијају животиње! Сви би да возају аута, а да им је ваздух чист! Доста више с тим пре*еравањима! Држава забрањује мини електране, јер их не би могла контролисати! То је суштина! Коме би онда држава продавала струју, кад би једно село себи изградило мини електрану на осредњем потоку?! Никоме! Чак би вишак те струје био продат држави, па би људи још и зарађивали на томе, а то ни једној држави није у интересу. То је тај лоповлук! Фућка се њима за некакву екологију и бакраче! Само лова! Зато и нападају сваку нормалну идеју, јер им је ненормално стање одличан терен за тиранију и угњетавање. Банке су само једна од тих зликовачких полуга.

Name

Продавци магле...

02.10.2019 07:06

...туже продавце магле! Ово се може радити у у ређеним државама а не на дивљем западу! Сконтали локални моћници да се на овај начин може опрати доста новца па их избацили из игре... шта је њима 180.000.000 КМ све и да изгубе спор?!

ОДГОВОРИТЕ
Name

КАКВА МАГЛА

02.10.2019 08:14

КАКВА МАГЛА. ДАЈ УЗМИ НЕШТО ПРОЧИТАЈ. ПА У КРИПТОВАЛУТИ БАШ И НЕМА МАГЛЕ. МАГЛА ЈЕ У НАШИМ БАНДИТСКО-ЛИХВАРСКО-ГАНГСТЕРСКИМ БАНКАМА. СВАКАКО ИХ ТУЖИТИ. НЕ МОГУ ДЕРУЋИ КОЖУ ДА УЗИМАЈУ ПАРЕ НЕМИЛИЦЕ ПРЕКО КРИПТОВАЛУТЕ, ДАКЛЕ ТУЖИОЦУ ПРЕДЛАЖЕМ ДА ПОЗОВЕ ПРОФЕСОРА ЕМИРА ХРНИЋА ИЗ СИНГАПУРА НА СВЈЕДОЧЕЊЕ. АКО ОН ХОЋЕ. ЧОВА ЈЕ ЧИСТИ ГЕНИЈЕ.

Name

Педја

02.10.2019 07:13

Могли смо ово искористити као рај за производњу криптовалуте на подручју Европе. Тако нам омладинци и стручни кадар не би одлазили на рад и живот у Европу. Буџет би био квалитетно попуњен порезом , отворило би се много везаних фабрика и радних мјеста које би запослиле нове раднике . Медјутим , наса влада је "паметна" па мисли гуљењем и понижавањем најпаметнијих одржати своју ликвидност. Е неш колега... Хеехеххехехехеее

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре:

02.10.2019 11:20

Хех, то објаснити кумровачким пањевима који су на власти, па немогуће! То је пола неписмених, а од остатка њих само по неко зна упалити компјутер! Шта то зна о крипто-валутама и дигиталном пословању?! То је научило да је лова само оно што могу упаковати у кофер и чарапу! Дудуци!

Name

Суд?

02.10.2019 07:14

Судови у Републици Српској се разумију у криптовалуте ко Мара у криви .....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре:

02.10.2019 11:25

То им и јест проблем, јер им је неко рекао да је то нека добра лова, а с друге стране је не могу ухватити у руке. Мамлази!

Name

Хм, сто ли?!

02.10.2019 13:34

Таман посла да им одговара такво несто алтернативно, дигитално и виртуелно.

Name

Зељко Бањалука

02.10.2019 07:15

Ово је опет илузија и хипотетицка превара Неки политицки просјак је требао да проси новац или опере новац па онда кад упроси у року 90 дана поцне прозводњу криптовалуте ? Ко му је одобрио да отвори предузеце без капитала он је криминалац. Ево ја цу прозводит авионе и свемирске бродове па цу тузит банку.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Фингирање и пљацка

02.10.2019 13:39

Бојати се да је мафијаски договор, али остаје да видимо?!

Name

Сако

02.10.2019 07:25

Овако озбиљан процес водити у суду са полуписменим судјама и Тегелтијом на целу је лудост. Ја вам вец сада казем да цете изгубити процес и у то се могу кладити у милион

ОДГОВОРИТЕ
Name

Yес

02.10.2019 07:57

ХОЋЕ ЉЕБА БЕЗ МОТИКЕ - Е неће да може такоооооо.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хоботница

02.10.2019 08:00

Какве криптовалуте..ријец је о класицној прирамидалној превари смисљеној за убацивање нелегалног новца у легалне токове..Ријец је о класицним сектаским организацијама које се финансирају преко оваквих криминалних активности.. Сустина је сто правна регулатива која регулисе слицне области не мозе ици у корак са оваквим појавама па се отвара простор од пар година гдје појединци на овакав нацин покусавају зарадити..

ОДГОВОРИТЕ
Name

пајдо

02.10.2019 08:54

Јест у праву сте види се да сте реномирани балкански струцњак и да познајете тематику ,те криптовалуте су нека секта јос народ прица ако ти ставе неку криптовалуту у кафу тек онда си награбусио,ставили неком момку и момак зглазјо тотално ,секта је то и треба бити опрезан

Name

СТРАШНО

02.10.2019 08:06

Паметни уговори су за паметне људе а не за остаплере попут додиковица. Неко је усао им у систем и главу изгубио јер им је побрко рацуне. Гдје цете овде склапат паметне уговоре јер нисте паметни.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сноуден

02.10.2019 08:40

У Босни се у криптовалуте људи разумију као Марко Краљевиц у интернет еxплорер, класицна пирамидална превара.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

02.10.2019 08:55

Не лупај струцањак

Name

СНОУДЕН

02.10.2019 09:41

А ЈЕ КОД НАС НА БАЛКАНУ СВЕ ЈЕ КРИМИНАЛ. ЗАТО НОВИ ЗЕЛАНД ИСПЛАЋУЈЕ ПЛАТЕ У КРИПТОВАЛУТИ. УЗМИ БРЕ ПА НЕШТО ОЗБИЉНО ПРОЧИТАЈ.

Name

земљишна мафија

02.10.2019 10:01

У РУГИПП земљишна мафија оштетила град БЛ за 23 милиона и ништа, Они и даље књиже и то са функција пом.дир. у РУГИПП (Деурић, Стојчиновић, Груловић, Босиљка...), Само што је РУГИП приватна институција Станковић Буде и синова.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Луцкy

02.10.2019 10:47

Па наше банке не дају ни да подигнемо новац од рударења криптовалута. У овој беспослици то је многима био извор добре зараде. И ето, како онда да човјек не бјежи одавде ?! Гуше нас политичари,гуше нас банке.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Педја

02.10.2019 15:47

Не бих да рекламирам ал БЦX.ба даје могуцност да пребацис из неких критповалута у БАМ на текуци рацун. Казу , провизија 5 % и 20 бам фиxно. По мени мало много ал ок за поцетак. Вјероватно це то ици доле. Ја инаце купујем из Кине све криптовалутама , без икаквих проблема . То цак и царина дозовљава .

Name

Сасвим свеједно

02.10.2019 13:47

Сто се нас градјана тице, сви и све је виртуелно!

ОДГОВОРИТЕ