СП: Грци се провукли, Амери разнели Јапан! И још...
Грци се добро ознојили да би прошли, Адетокунбо спречио изненађење! Нови Зеланд намучио "Хелене", али није успео до другог места у групи. Озбиљна кошарка: Литванци жилави попут шницле, али Аустралија има оштре зубе! Били су Бумерси бољи скоро током целог тока меча и на крају су изашли као победник! Американци разнели Јапан: Нека се спреме Грци. . . После тријумфа против Турске након узбудљивог продужетка, САД су сав бес искалиле на азијској селекцији.
Кошарка 05.09.2019 | 16:57
Једно изненађење смо већ добили овог четвртка - елиминацију Турске - а близу је било и друго.
Успели су, ипак, Грци да одоле упорним Новозеланђанима и победом 103:97 (28:19, 23:25, 20:22, 32:31) дођу до другог места у групи, које их уз Бразил води у другу фазу Светског првенства у Кини.
У борби за четвртфинале играће у новоформираној групи са Бразилом, Сједињеним Америчким Државама и Чешком.
Борили су се кошаркаши Новог Зеланда буквално до последњег даха, али их је средином последње четвртине савладао умор, што су Грци искористили да са ризичних "плус пет" (82:77) поново оду на двоцифрену предност.
Лидер "Хелена" био је Јанис Адетокунбо који је уписао "дабл-дабл" постигавши 24 поена, уз 10 скокова и шест асистенција.
Јоанис Папапетру је убацио 16 поена, Ник Калатес 14, Јоргос Принтезис 13, Танасис Адетокунбо 10...
Нови Зеланд је предводио Кори Вебстер са 31 поеном, Том Аберкомби је убацио 18, Таи Вебстер 17, Ајзак Фоту 15...
Под огромном тензијом је Грчка дочекала меч против Новог Зеланда после пораза од Бразила и на крају је успела да то све превазиђе, победи са 103:97 и на тај начин пренесе две победе у другу фазу. Један од фаворита за финиш Мундобаскета је био у ситуацији да размишља о останку на турниру, али ипак није допустио да ситуација ескалира. Највише захваљујући Јанису Адетокунбу и Нику Калатесу и његовим тројкама у завршници.
Јавност у Грчкој је осула паљбу по селектору Скуртопулосу. Има једну од најталентованијих тимова ове земље у последње две деценије, има Јаниса Адетокунба, а изгубио је од Бразила. Зато су дошли су ситуацију да морају да туку Нови Зеланд ако желе да прођу даље. Нису били Хелени убедљиви, Нови Зеланд је чак пришао на пет разлике у последњој четвртини, али је Грчка појачала када је било најважније, Принтезис је дао важну тројку у последњој четвртини и Грци су се одвојили на двоцифрену предност.
Зеланд се потом поново вратио, а тада је Адетокунбо дао двојку уз фаул после одличног продора. Фоту је погађао на другој страни после јако лепих финти, али је Калатес погодио за три два пута и извукао своју екипу из нимало једноставне ситуације која је могла додатно да се искомпликује.
Адетокунбо је био најефикаснији код Грка са 24 поена, 10 скокова и шест асистенција, био је близу историјског трипл-дабла. Ник Калатес је убацио 14, Јанис Папапетру је дао 16, а Јоргос Принтезис 13. Таназис Адетокунбо је дао 10. Заиста су Грци имали широк ростер данас и то је једна од оптимистичнијих ствари у његовој игри данас.
Кори Вебестер је предводио Нови Зеланд са 31 датим поеном, али морао је да има већу подршку саиграча за нешто више.
Јанис Адетокунбо је играо много боље него против Бразила, а имао је и више расположених саиграча па је Грцима то све донело пролазак у другу фазу са две победе. Није то било убедљиво, али за Грке је сада најважније да су прошли даље. А о оном што следи има времена да размишљају.
А то су Американци, као и Чеси.
Биће ту много посла за Грчку која је дошла на шампионат са идејом да иде до краја, да иде до медаље, али после оног пораза од Бразила сада Скуртопулосов тим мора да иде узбрдо, тежим путем и неће му бити нимало лако до краја шампионата. Посебно с обзиром на слабу игру. Чак и Нови Зеланд није представљао лакшу препреку, а то је тим који не спада у сам крем светске кошарке, далеко од тога.
Али, то су Грчки проблеми...
Озбиљна кошарка: Литванци жилави попут шницле, али Аустралија има оштре зубе! Били су Бумерси бољи скоро током целог тока меча и на крају су изашли као победник!
Судар два стила - једног који више вуче на НБА и другог европског. У овом жестоком обрачуну боље је прошла Аусталија која је добила дерби против Литваније и тако обезбедила себи пролазак у другу фазу Светског првенства и то са максималним резултатом - 87:82. Враћали су се жилави Литванци више пута из мртвих на овој утакмици, али су Бумерси успели на крају да преломе и добију јако важан дуел. Тројка Петија Милса у последњој деоници је била изузетно битна.
Можда је до овог меча Литванија оставила и бољи утисак, али данас је Аустралија била јачи противник и то у сваком смислу те речи. Чвршћи су били Бумерси, разигранији, убедљивији, прецизнији, посебно на почетку утакмице када су погодили бројне тројке и од самог старта дали до знања Литванцима шта их чека. На крају су морали баш добро да се презноје, и успели су да надиграју Литванце на крају.
Јака одбрана Аустралије паралисала је Литванце на старту утакмице и донела предност Кенгурима. Литванија није имала енергије, па је и тренер Адомаитис тражио брз тајм-аут, галамио је на своје играче када су противници отишли на 10 разлике.
И некако се та разлика вукла кроз читаве три четвртине. Када год би Литванија пробала да се примакне, севнули би брзи напади Бумерса, Бејнса, Делаведове, Петија Милса или Џока Лендејла који је погодио неке важне шутеве и помогао свом тиму да се одлепи.
Литванија је ушла са осам поена заостатка у последњу деоницу, али недостајало јој је мало енергије и снаге. Адомаитис је морао да смисли нешто посебно како би нешто преокренуо јер је Аустралија играла јако чврсто.
И успела је Литванија на старту последње четвртине да уђе у игру и да добије шансу да победи овај меч што би јој јако значило пред другу фазу, иако је Литванцима шут за три поена на овој утакмици био потпуно у ауту скоро цео меч.
Стигли су Литванци у потпуни егал, па и повели иако су током меча губили и 15 разлике. Сеибутис је довео Литванце у предност на четири и по минута пре краја, али је Крик вратио Аустралијанце у баланс. То је све гарантовало неизвесну завршницу. Смењивали су се и једни и други у предности од једног поена, играло се кош за кош, класична резултатска клацкалица у којој се не зна победник до последњег момента. А на крају је Аустралија стигла до изузетно важне победе.
Амери утегли одбрану и иживљавањем над Јапаном враћали ауторитет! Сурових 98:45 за крај прве фазе такмичење.
Мучење против Турака је архивирано, Сједињене Државе су убедљиво савладале Јапан у последњем мечу Е групе Светског првенства у Кини. Од самог старта је било јасно да ће после 40 минута игре бити само питање са коликом разликом ће славити.
САД - Јапан 98:45 (23:9, 33:14, 28:8, 14:14)
Овим тријумфом екипа Грега Поповића је и званично завршила такмичење у првој фази такмичења на првом месту групе, са све три победе. Да Јапанце чека "потоп", било је очигледно после пет минута игре, када је на семафору стајало 13:0 за Американце. Фуриозан старт је и довео до 14 поена предности после прве четвртине.
За Американце није играо повређени Џејсон Тејтум, који би могао да буде спреман тек за завршне окршаје у нокаут фази. У његовом одсуству су игру САД предводили Џејлен Браун и Кемба Вокер.
Ако се некоме прва четвртина чинила убедљивом, у другој су Американци били још суровији. Допустили су само 23 поена за првих 20 минута игре, а и у наставку меча предност је само наставила да расте. Трећа четвртина је била резултатски најубедљивија и у тих десет минута су Американци остварили предност од 20 поена.
Рутинска игра Поповићевог тима је у последњој деоници довело до рекордне предности од 62 поена (98:36), да би од тада Јапанци успели да направе серију 9:0 и тако поставе коначан резултат.
Американцима сада следи селидба у другу фазу, заједно са селекцијом Чешке Републике. САД ће први меч играти против Грчке, другопласиране из групе Ф, да би потом наредног понедељка одмерили снаге са и даље максималним Бразилом.
Пораз од Аустралије у припремном периоду нико није узео за озбиљно, Амери су – уверена је била кошаркашка планета – просто дали себи слободан дан. Међутим, продужетак у судару са Турском, која је изгубила добијено и потврдила да ову селекцију САД нико не би смео да назива каквим “дрим-тимом“, озбиљно је разгорела жељу код свих осталих претендената на златну медаљу. Екипа Грега Поповича морала је да реагује. Да поврати ауторитет. Јапан је само имао ту несрећу да им се нађе на путу. За крај Групе Е сурових 98:45 за САД који према очекивањиама са максималним учинком улазе у другу фазу такмичења.
То се уосталом подразумевало и пре почетка турнира и свака друга опција била би неприхватљива за Американце. Међутим, оно што би могло да радује селектора је утисак да су Кемба Вокер и другови озбиљно схватили упозорење из судара са Турском. После две утакмице у које су евидентно ушли са стопалом на пола гаса, данас су одиграли убедљиво најозбиљнији меч у Кини.
Прво, играли су одбрану као да је плеј-оф НБА лиге у питању. Јапанци у две четвртине нису били двоцифрени, а питање је да ли би у последњем кварталу пребацили границу од 10 поена да Американци већ нису били на педесетак разлике.
Друго, Американци су први пут играли као тим, а не као група умишљених звезда које играју свак за себе. Лопта је брже текла, значајно више асистенција (25) него у неким ранијим мечевима, па су САД одиграле своју најефикаснију утакмицу на турниру, мада ни овог пута није “пукла стотка“, делом и зато што нису желели да се залећу у последњим секундама када су је имали на тацни.
Наравно, има и до тога да играш онолико колико ти противник дозволи, а Јапанци јесту у групи тимова који свакако не спадају ни у трећу лигу светске кошарке. Просто, били су немоћни.
На крају, петорица кошаркаша САД са двоцифреним коштегерским учинком. Предњачио је Џејлен Браун са 20 поена, Кемба Вокер је убацио 15 уз осам асистенција. Харисон Барнс14 уз осам скокова. На другој страни 18 поена Јубала Бабе, јединог јапанског репрезентативца који је умео да колико-толико одговори.
Није било довољно ни за частан пораз. Није ни могло да буде. Американци су на терен истрчали са јасним планом да покажу конкурентима да су и даље број један. Питање је само да ли су овим иживљавањем успели да замаскирају оно јучерашње срећно провлачење?
САД: Браун 20 поена, Вокер 15, Барнс 14, Мичел 10, Херис 10, Мидлтон 9, Вајт 8, Лопез 7, Тарнер 3, Пламли 2
Јапан: Баба 18, Ватанабе 9, Хијеџима 4, Фазекас 4, Хачимура 4, Танака 3, Такеучи 3
Извор: мондо.рс/моззартспорт
Коментари / 1
Оставите коментар"Амери разнели Јапан"
05.09.2019 15:38До сада су то радили поцетком августа, а сада поцели и поцетком септембра. Навадили се - нема ста!
ОДГОВОРИТЕ