SP: Grci se provukli, Ameri razneli Japan! I još...

Grci se dobro oznojili da bi prošli, Adetokunbo sprečio iznenađenje! Novi Zeland namučio "Helene", ali nije uspeo do drugog mesta u grupi.  Ozbiljna košarka: Litvanci žilavi poput šnicle, ali Australija ima oštre zube! Bili su Bumersi bolji skoro tokom celog toka meča i na kraju su izašli kao pobednik! Amerikanci razneli Japan: Neka se spreme Grci. . .  Posle trijumfa protiv Turske nakon uzbudljivog produžetka, SAD su sav bes iskalile na azijskoj selekciji.

Košarka 05.09.2019 | 16:57
SP: Grci se provukli, Ameri razneli Japan! I još...
Preživeli su: Grci neubedljivi, ali dovoljno dobri na čelu sa Janisom! Novi Zeland je čak prišao na pet razlike u poslednjoj četvrtini, ali nije imao pravu priliku za senzaciju.

Jedno iznenađenje smo već dobili ovog četvrtka - eliminaciju Turske - a blizu je bilo i drugo.

Uspeli su, ipak, Grci da odole upornim Novozelanđanima i pobedom 103:97 (28:19, 23:25, 20:22, 32:31) dođu do drugog mesta u grupi, koje ih uz Brazil vodi u drugu fazu Svetskog prvenstva u Kini.

U borbi za četvrtfinale igraće u novoformiranoj grupi sa Brazilom, Sjedinjenim Američkim Državama i Češkom.

Borili su se košarkaši Novog Zelanda bukvalno do poslednjeg daha, ali ih je sredinom poslednje četvrtine savladao umor, što su Grci iskoristili da sa rizičnih "plus pet" (82:77) ponovo odu na dvocifrenu prednost.

Lider "Helena" bio je Janis Adetokunbo koji je upisao "dabl-dabl" postigavši 24 poena, uz 10 skokova i šest asistencija.

Joanis Papapetru je ubacio 16 poena, Nik Kalates 14, Jorgos Printezis 13, Tanasis Adetokunbo 10...

Novi Zeland je predvodio Kori Vebster sa 31 poenom, Tom Aberkombi je ubacio 18, Tai Vebster 17, Ajzak Fotu 15...

Pod ogromnom tenzijom je Grčka dočekala meč protiv Novog Zelanda posle poraza od Brazila i na kraju je uspela da to sve prevaziđe, pobedi sa 103:97 i na taj način prenese dve pobede u drugu fazu. Jedan od favorita za finiš Mundobasketa je bio u situaciji da razmišlja o ostanku na turniru, ali ipak nije dopustio da situacija eskalira. Najviše zahvaljujući Janisu Adetokunbu i Niku Kalatesu i njegovim trojkama u završnici.

Javnost u Grčkoj je osula paljbu po selektoru Skurtopulosu. Ima jednu od najtalentovanijih timova ove zemlje u poslednje dve decenije, ima Janisa Adetokunba, a izgubio je od Brazila.  Zato su došli su situaciju da moraju da tuku Novi Zeland ako žele da prođu dalje. Nisu bili Heleni ubedljivi, Novi Zeland je čak prišao na pet razlike u poslednjoj četvrtini, ali je Grčka pojačala kada je bilo najvažnije, Printezis je dao važnu trojku u poslednjoj četvrtini i Grci su se odvojili na dvocifrenu prednost.

Zeland se potom ponovo vratio, a tada je Adetokunbo dao dvojku uz faul posle odličnog prodora. Fotu je pogađao na drugoj strani posle jako lepih finti, ali je Kalates pogodio za tri dva puta i izvukao svoju ekipu iz nimalo jednostavne situacije koja je mogla dodatno da se iskomplikuje.

Adetokunbo je bio najefikasniji kod Grka sa 24 poena, 10 skokova i šest asistencija, bio je blizu istorijskog tripl-dabla. Nik Kalates je ubacio 14, Janis Papapetru je dao 16, a Jorgos Printezis 13. Tanazis Adetokunbo je dao 10. Zaista su Grci imali širok roster danas i to je jedna od optimističnijih stvari u njegovoj igri danas.

Kori Vebester je predvodio Novi Zeland sa 31 datim poenom, ali morao je da ima veću podršku saigrača za nešto više.

Janis Adetokunbo je igrao mnogo bolje nego protiv Brazila, a imao je i više raspoloženih saigrača pa je Grcima to sve donelo prolazak u drugu fazu sa dve pobede. Nije to bilo ubedljivo, ali za Grke je sada najvažnije da su prošli dalje. A o onom što sledi ima vremena da razmišljaju.

A to su Amerikanci, kao i Česi.

Biće tu mnogo posla za Grčku koja je došla na šampionat sa idejom da ide do kraja, da ide do medalje, ali posle onog poraza od Brazila sada Skurtopulosov tim mora da ide uzbrdo, težim putem i neće mu biti nimalo lako do kraja šampionata. Posebno s obzirom na slabu igru. Čak i Novi Zeland nije predstavljao lakšu prepreku, a to je tim koji ne spada u sam krem svetske košarke, daleko od toga.

Ali, to su Grčki problemi...

Ozbiljna košarka: Litvanci žilavi poput šnicle, ali Australija ima oštre zube! Bili su Bumersi bolji skoro tokom celog toka meča i na kraju su izašli kao pobednik!

Sudar dva stila - jednog koji više vuče na NBA i drugog evropskog. U ovom žestokom obračunu bolje je prošla Austalija koja je dobila derbi protiv Litvanije i tako obezbedila sebi prolazak u drugu fazu Svetskog prvenstva i to sa maksimalnim rezultatom - 87:82. Vraćali su se žilavi Litvanci više puta iz mrtvih na ovoj utakmici, ali su Bumersi uspeli na kraju da prelome i dobiju jako važan duel. Trojka Petija Milsa u poslednjoj deonici je bila izuzetno bitna.

Možda je do ovog meča Litvanija ostavila i bolji utisak, ali danas je Australija bila jači protivnik i to u svakom smislu te reči. Čvršći su bili Bumersi, razigraniji, ubedljiviji, precizniji, posebno na početku utakmice kada su pogodili brojne trojke i od samog starta dali do znanja Litvancima šta ih čeka. Na kraju su morali baš dobro da se preznoje, i uspeli su da nadigraju Litvance na kraju.

Jaka odbrana Australije paralisala je Litvance na startu utakmice i donela prednost Kengurima. Litvanija nije imala energije, pa je i trener Adomaitis tražio brz tajm-aut, galamio je na svoje igrače kada su protivnici otišli na 10 razlike.

I nekako se ta razlika vukla kroz čitave tri četvrtine. Kada god bi Litvanija probala da se primakne, sevnuli bi brzi napadi Bumersa, Bejnsa, Delavedove, Petija Milsa ili Džoka Lendejla koji je pogodio neke važne šuteve i pomogao svom timu da se odlepi.

Litvanija je ušla sa osam poena zaostatka u poslednju deonicu, ali nedostajalo joj je malo energije i snage. Adomaitis je morao da smisli nešto posebno kako bi nešto preokrenuo jer je Australija igrala jako čvrsto.

I uspela je Litvanija na startu poslednje četvrtine da uđe u igru i da dobije šansu da pobedi ovaj meč što bi joj jako značilo pred drugu fazu, iako je Litvancima šut za tri poena na ovoj utakmici bio potpuno u autu skoro ceo meč. 

Stigli su Litvanci u potpuni egal, pa i poveli iako su tokom meča gubili i 15 razlike. Seibutis je doveo Litvance u prednost na četiri i po minuta pre kraja, ali je Krik vratio Australijance u balans. To je sve garantovalo neizvesnu završnicu. Smenjivali su se i jedni i drugi u prednosti od jednog poena, igralo se koš za koš, klasična rezultatska klackalica u kojoj se ne zna pobednik do poslednjeg momenta. A na kraju je Australija stigla do izuzetno važne pobede.

Ameri utegli odbranu i iživljavanjem nad Japanom vraćali autoritet! Surovih 98:45 za kraj prve faze takmičenje.

Mučenje protiv Turaka je arhivirano, Sjedinjene Države su ubedljivo savladale Japan u poslednjem meču E grupe Svetskog prvenstva u Kini. Od samog starta je bilo jasno da će posle 40 minuta igre biti samo pitanje sa kolikom razlikom će slaviti.

SAD - Japan 98:45 (23:9, 33:14, 28:8, 14:14)

Ovim trijumfom ekipa Grega Popovića je i zvanično završila takmičenje u prvoj fazi takmičenja na prvom mestu grupe, sa sve tri pobede. Da Japance čeka "potop", bilo je očigledno posle pet minuta igre, kada je na semaforu stajalo 13:0 za Amerikance. Furiozan start je i doveo do 14 poena prednosti posle prve četvrtine.

Za Amerikance nije igrao povređeni Džejson Tejtum, koji bi mogao da bude spreman tek za završne okršaje u nokaut fazi. U njegovom odsustvu su igru SAD predvodili Džejlen Braun i Kemba Voker.

Ako se nekome prva četvrtina činila ubedljivom, u drugoj su Amerikanci bili još suroviji. Dopustili su samo 23 poena za prvih 20 minuta igre, a i u nastavku meča prednost je samo nastavila da raste. Treća četvrtina je bila rezultatski najubedljivija i u tih deset minuta su Amerikanci ostvarili prednost od 20 poena.

Rutinska igra Popovićevog tima je u poslednjoj deonici dovelo do rekordne prednosti od 62 poena (98:36), da bi od tada Japanci uspeli da naprave seriju 9:0 i tako postave konačan rezultat.

Amerikancima sada sledi selidba u drugu fazu, zajedno sa selekcijom Češke Republike. SAD će prvi meč igrati protiv Grčke, drugoplasirane iz grupe F, da bi potom narednog ponedeljka odmerili snage sa i dalje maksimalnim Brazilom.

Poraz od Australije u pripremnom periodu niko nije uzeo za ozbiljno, Ameri su – uverena je bila košarkaška planeta – prosto dali sebi slobodan dan. Međutim, produžetak u sudaru sa Turskom, koja je izgubila dobijeno i potvrdila da ovu selekciju SAD niko ne bi smeo da naziva kakvim “drim-timom“, ozbiljno je razgorela želju kod svih ostalih pretendenata na zlatnu medalju. Ekipa Grega Popoviča morala je da reaguje. Da povrati autoritet. Japan je samo imao tu nesreću da im se nađe na putu. Za kraj Grupe E surovih 98:45 za SAD koji prema očekivanjiama sa maksimalnim učinkom ulaze u drugu fazu takmičenja.

To se uostalom podrazumevalo i pre početka turnira i svaka druga opcija bila bi neprihvatljiva za Amerikance. Međutim, ono što bi moglo da raduje selektora je utisak da su Kemba Voker i drugovi ozbiljno shvatili upozorenje iz sudara sa Turskom. Posle dve utakmice u koje su evidentno ušli sa stopalom na pola gasa, danas su odigrali ubedljivo najozbiljniji meč u Kini.

Prvo, igrali su odbranu kao da je plej-of NBA lige u pitanju. Japanci u dve četvrtine nisu bili dvocifreni, a pitanje je da li bi u poslednjem kvartalu prebacili granicu od 10 poena da Amerikanci već nisu bili na pedesetak razlike.

Drugo, Amerikanci su prvi put igrali kao tim, a ne kao grupa umišljenih zvezda koje igraju svak za sebe. Lopta je brže tekla, značajno više asistencija (25) nego u nekim ranijim mečevima, pa su SAD odigrale svoju najefikasniju utakmicu na turniru, mada ni ovog puta nije “pukla stotka“, delom i zato što nisu želeli da se zaleću u poslednjim sekundama kada su je imali na tacni.

Naravno, ima i do toga da igraš onoliko koliko ti protivnik dozvoli, a Japanci jestu u grupi timova koji svakako ne spadaju ni u treću ligu svetske košarke. Prosto, bili su nemoćni.

Na kraju, petorica košarkaša SAD sa dvocifrenim koštegerskim učinkom. Prednjačio je Džejlen Braun sa 20 poena, Kemba Voker je ubacio 15 uz osam asistencija. Harison Barns14 uz osam skokova. Na drugoj strani 18 poena Jubala Babe, jedinog japanskog reprezentativca koji je umeo da koliko-toliko odgovori.

Nije bilo dovoljno ni za častan poraz. Nije ni moglo da bude. Amerikanci su na teren istrčali sa jasnim planom da pokažu konkurentima da su i dalje broj jedan. Pitanje je samo da li su ovim iživljavanjem uspeli da zamaskiraju ono jučerašnje srećno provlačenje?

SAD: Braun 20 poena, Voker 15, Barns 14, Mičel 10, Heris 10, Midlton 9, Vajt 8, Lopez 7, Tarner 3, Plamli 2

Japan: Baba 18, Vatanabe 9, Hijedžima 4, Fazekas 4, Hačimura 4, Tanaka 3, Takeuči 3

Izvor: mondo.rs/mozzartsport

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

"Ameri razneli Japan"

05.09.2019 15:38

Do sada su to radili pocetkom avgusta, a sada poceli i pocetkom septembra. Navadili se - nema sta!

ODGOVORITE