Везе Харадинаја и екстремиста

Рамуш Харадинај примио је недавно у Приштини једне мало познате странке из Њемачке, у којој је био и Алим Хамза, који је под присмотром њемачких власти због исламских екстремистичких ставова, а експерт за безбједност Ирфан Пеци сматра да не треба потцијенити опасност од Харадинајевих контаката са салафистима у циљу формирања "велике Албаније".

Непостојеће 02.08.2019 | 12:58
Везе Харадинаја и екстремиста
Хамза се у Приштини, у Харадинајевом кабинету, појавио као члан делегације мало познатог Савеза за иновације и правду (БИГ), партије регистроване у Њемачкој, за коју тамошњи медији наводе да је блиска турском предсједнику Реџепу Тајипу Ердоану.

Тај, салафистички приповједач из Бона, такође није раније привлачио пажњу јавности, иако је под присмотром њемачких служби због екстремизма, док се, посебно у посљедње вријеме, није ангажовао на друштвеним мрежама на којима отворено подржава Харадинаја.

Пред одлазак Харадинаја у Хаг, пред Специјални суд за ратне злочине ОВК, Хамза се солидарисао са њим, одбацујући оптужбе против приштинског политичара, којег назива "рођаком".

Експерт за безбједности, познат у њемачким медијима, Ирфан Пеци, који је тим поводом контактирао редакцију Тањуга, тврди да је Харадинају морао бити познат Хамзин салафистички, односно екстремистички "бекграуд".

Пеци за Тањуг наводи да је Хамза због својих екстремистичких ставова већ "на радару" њемачких власти.

Он такође за Тањуг објашњава да је Савез за иновације и правду близак исламистима, те да ће, како најављује, њемачки јавни сервис ускоро објавити пирлопг, на којем је, иначе, и он сарађивао.

Према његовим ријечима, међу члановима Савеза је и један политичар из Санџака, који је, како тврди, близак Странци демократске акције, а чланови те странке, турски грађани у Њемачкој, су присталице Ердоанове политике.

"Тај податак показује да се овде успоставља савез. Препознаје се јасно осовина Санџак, Косово и присталице Ердоана", каже Пеци и додаје да верује да је циљ свега тога тзв. Велика Албанија под турским утицајем.  Упитан да ли је такозвана ОВК, чији је један од вођа био Харадинај, била под утицајем салафистичких струја, Пеци каже да је ОВК имала разне фракције, које су биле прије свега националистички усмјерене.

"Међутим, данас видимо све више албанских салафиста који имају симпатије за ОВК и рат против Срба називају џихадом", подвлачи Пеци.

Било је, каже, и појединих исламиста у ОВК, али и поред тога не би рекао да је ОВК била вјерски или салафистички мотивисана.

"Али, албански салафисти су симпатизери ОВК“, подвукао је он. 

Сам Пеци, иначе, према доступним подацима, дијете емиграната са простора бивше Југославије, 2007. године је био шеф њемачког огранка "Глобалног исламског медијског фронта", најважније пропагандне мреже Ал каиде.

Због тих активности је био ухапшен, осуђен на казну затвора, а потом је, према писању њемачких медија, окренуо леђа екстремистичкој прошлости и посветио се борби против радикализације младих муслимана на њемачком говорном подручју. 

Издао је и књигу под насловом "Џихадиста", а баварски јавни сервис снимио је о њему документарни филм. 

Под салафизмом се, иначе, подразумијева тумачење ислама на начин на који су то чиниле прве три генерације муслимана. 

Екстремни салафисти, као што је Хамза, покушавају да искључе све, по њиховом виђењу не-исламске, утицаје на живот муслимана.

(Тањуг)

Коментари / 0

Оставите коментар