Шпанци "полудели" за српским везистима, као никад прије!
Почетком овог миленијума у Шпанији је наступао двоцифрен број српских играча, али за читаву деценију - међу њима су била само тројица дефанзивних/централних везних. А онда је дошла 2014. године и све их је више и више!
Фудбал 24.07.2019 | 12:26
Најзвучнији трансфер свакако је остварио Немања Гудељ (27) који је изненада потписао за Севиљу, Дарко Брашанац (27) је из Бетиса прешао у Осасуну за милион евра, док се сваког тренутка очекује и озваничење сарадње Немање Радоје (25) и Левантеа.
Осим држављанства и повремених наступа за репрезентацију Србије, заједничко за сва три фудбалера јесте да наступају на позицији дефанзивног/централног везног.
У питању је позиција на којој Шпанци имају огроман број квалитетних домаћих играча, али исто тако приметан је тренд у последњих пет година да све чешће тимови из "средње категорије" - доводе српске везисте за то место у тиму, а све је кренуло управо од Радоје и Селте...
Бивши капитен Војводине стигао је у Виго у лето 2014. године, када га је "стара дама" продала буквално на полувремену утакмице против ОФК Београда (3:0).
Селтина понуда била је практично ултиматум, Војводина је морала одмах да одговори, а Радоја се није покајао због одласка на запада Шпаније, иако је последња сезона - када је опет добио ултиматум да потпише нови уговор - била за заборав.
Отишао је у непознато, одиграо 146 мечева за Селту, а веровали или не - Србија пре њега тачно четири године није "дала" ниједног везисту за Ла Лигу.
У питању је Милан Смиљанић, коме је то била последња година на Пиринејима, када је као позајмљени фудбалер Еспањола наступао за Спортинг Хихон, додуше симболично (6 мечева). Пре њега у тој деценији, од дефанзивних везних, играли су још само Драган Младеновић(Сосиједад) и Иван Томић (Алавес), чак иако је тада наступао и двоцифрен број српских фудбалера у Примери.
Поредећи са овом деценијом, односно ако одемо тек пет година уназад, број српских централно-дефанзивних везиста већ сада износи - девет!
Уз поменути трио (Гудељ, Радоја и Брашанац) вреди истаћи Немању Максимовића (Хетафе), коме "тече" трећа година у Шпанији, прошле сезоне је био стандардан и умало је са тимом из предграђа Мадрида стигао до Лиге шампиона, али је она ипак отишла његовом земљаку.
У питању је Урош Рачић, везиста Валенсије, који је провео импресивних шест месеци на позајмици у друголигашу (Тенерифе), а тренутно су опције Примера - или чекање "слепих мишева".
Пре две сезоне видели смо леп простор за Сашу Лукића, који је играо као позајмљени фудбалер Торина у Левантеу и оставио је одличан утисак - довољан да га Мацари "врати" у клуб, док је знатно мање минута на терену проводио искусни Здраво Кузмановић (Малага).
У сезони 2016/17 у Шпанији су играла још двојица српских централних везних фудбалера, који су касније заједно наступала и у Црвеној звезди. Додуше кратко.
То су Горан Чаушић (Осасуна) и Ненад Крстичић (Алавес) који су у тој такмичарској години имали одличне наступе за своје клубове, с тим да је клуб првопоменутог испао из елите, али су партије биле довољне за трансфер у Русију.
Тешко је "израчунати" који је заједнички чинилац свим набројаним српским фудбалерима, пошто и поред наступа на сличној позицији - имају различите улоге од клуба до клуба.
Неки су више оријентисани на дефанзиву, други су учествовали и у изградњи напада и имали дозволу да крену напред, али је чињеница да добре партије већине њих - терају клубове из Шпаније да размишљају и о опцијама из Србије када крену у потрагу за везним фудбалерима.
Могу да очекују борбеност, пожртвованост, залагање и "трку".
И то је некад довољно, кад имате мајсторе.
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар