Од рака годишње умре 20 000 људи

Мушкарци у Србији најчешће оболевају од рака плућа, а жене од карцинома дојке. Спречавање канцера је важније од његовог лечења.  Нажалост, имамо дупло већи просек оболеле деце од просека у Европи, каже у ауторском тексу Информеру проф. др. Данице Грујичић, начелнице Онколошке клинике у Београду.
Даница Грујичић

Србија 02.07.2019 | 07:40
Од рака годишње умре 20 000 људи
Србија је земља са драматично високом стопом оболелих од малигних болести! Сваке године од неке врсте карцинома разболи се између 35.000 и 40.000 људи. Истовремено, годишње у Србији око 20.000 људи изгуби битку са овом опаком болешћу, по чему смо други у Европи, иза Мађарске. Статистички гледано, за сваку пету смрт у нашој земљи одговоран је рак. То довољно говори колико је проблем малигних болести болна, али значајна тема у Србији.

Бројни су узроци који утичу на појаву карцинома. Најпре, чињеница је да смо стари као нација, што је први и основни фактор ризика, а на то треба додати лошу исхрану, претерано конзумирање дувана и алкохола. Ту су и последице НАТО агресије, чије размере још истражујемо...

Зато мора да се реформише систем и уведе породични лекар како би моје колеге из примарне здравствене заштите имале могућност да раде са пацијентима, да се баве превентивом и да се посвете људима, а не папирологији.

Друга важна ствар - потребно је апеловати и на одговорност код грађана! Неопходно је увести неку врсту обавезних прегледа малигних болести, како бисмо успели да на време откријемо да ли се негде развија карцином и како бисмо могли адекватно да га лечимо. Апелујем на грађане да редовно одлазе код лекара и да им то постане навика. Ту поготово мислим на жене, које морају да иду на редовни гинеколошки преглед и да науче да сами себи прегледају дојку.

Модерна опрема

Оно што је добра ствар у нашем здравству, то је да Србија коначно одваја новац за нове апарате. Набавили смо гама-нож, па икс-нож, сада смо у поступку набавке још неколико нових, најмодернијих апарата. Врло је важно да се пацијентима омогући најбоља и најсавременија опрема. Осим тога, за смањење броја оболелих од карцинома морају да се регулишу листе чекања. То је један од највећих проблема и мислим да ће се он врло брзо решити.



Добра ствар је да су листе већ сада драстично смањене. Терапије и начин лечења су се значајно променили у последњих неколико година. Животни век пацијената се продужио. Међутим, да бисмо се још боље ухватили у коштац са проблемом малигних болести, веома је важно да се што је могуће више осврнемо на обезбеђивање што бољих услова за онколошке пацијенте.

Како спречити и лечити рак

Карцином представља једну од највећих пошасти модерног доба, посебно у Србији. Дванаести смо у Европи по броју оболелих и други, одмах иза Мађарске, по броју преминулих од ове болести. На 100.000 становника у Србији годишње оболи 307,9 људи, а умре 150. Зато великим серијалом наредних дана и недеља желимо да укажемо на потребу превенције карцинома, да упознамо јавност са факторима ризика и методама лечења ове опаке болести, да сугеришемо шта јести, а које намирнице избегавати.

(БН)/Информер)

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

ПОСТОВАЊЕ

02.07.2019 09:18

ЗА ДОКТОРКУ .ПРАТИМ ЊЕН РАД.КАРЦИНОМ МИ ОВДЈЕ ДОБИЈАМО ОД ПОСЛОДАВАЦА И ПОНИЗАВАЊА ЉУДСКЕ ЛИЦНОСТИ СВАКОДНЕВНО..О ВЛАСТИ ДА И НЕ ГОВОРИМ..АКО МЕ НАПАДНЕ КАНЦЕР..ПТЕ НО СТО МЕ ПОЈЕДЕ..ПОЈЕСЦЕ И МРАК ЈОС НЕКОГ СА МНОМ

ОДГОВОРИТЕ