ЕП: Косово шокирало Црногорце, Шпанци лако! И још...

Косово шокирало Црну Гору и однело бод из Подгорице! Фудбалери Црне Горе и самопрокламоване државе Косово ремизирали су резултатом 1:1 у квалификацијама за Европско првенство 2020. године.  Литванија и Луксембург нам сипали со на рану! Србија најгоре прошла овог петка. Чак су и Фарани успели да дају гол Шпанији, такозвано Косово узело бод у Подгорици, Малта, Северна Македонија и Летонија примиле мање голова од "орлова", којима додатно не иде у прилог реми у Вилњусу.

Фудбал 07.06.2019 | 23:36
Црна Гора ни трећи меч квалификација за ЕУРО 2020. у Групи А није успела да дође до победе, док је тзв. Косово поново ремизирало, после 1:1 са Бугарском.

Меч је, због казне УЕФА, одигран пред празним трибинама "Стадиона под Горицом".

Домаћин је био ослабљен за фудбалере Црвене звезде Филипа Стојковића и Мирка Иванића, који су наводно одбили да наступе против самопрокламоване државе Косово, коју није признала њихова родна држава Србија.

Такође, Љубиша Тумбаковић је ушао у сукоб са ФСЦГ пред овај меч и ни он није био на утакмици, а очекује се и раскид сарадње између прослављеног стручњака и ове репрезентације.

Ипак, на фудбалском терену скандала није било, за разлику од оног политичког.

Тзв. Косово је шокирало Подгорицу и у 24. минуту дошло до вођства. Стрелац је био сјајни голгетер Вердера из Бремена Милот Рашица.

Гости су имали још две прилике у првих 45 минута, али их нису реализовали.

Црна Гора је кренула офанзивније на старту другог дела игре, али су главне прилике припале гостима. Имали су два "зицера", прво преко Жегрова, а онда преко Аљитија. Ипак, поготка није било.

Домаћин је успео да дође до изједначења у 69. минуту, када је бивши ас Партизана Марко Јанковић послао одличан центаршут, који је дочекао Стефан Мугоша и погодио за 1:1.

До краја меча тзв. Косово је имало још једну добру шансу, преко Рахманија, али је његов ударац "прозујао" тик поред стативе.

У наредном колу тзв. Косово гостује Бугарској 10. јуна, док Црна Гора истог дана гостује Чешкој.

Реми Луксембурга и Литваније "бацио" Србију на последње место! Фудбалери Литваније и Луксембуга играли су нерешено 1:1 у трећем колу Групе Б квалификација за Европско првенство.

Ривали Србије из Групе Б, играли су нерешено у Виљнусу, па је тако селекција Младена Крстајића "пала" на последње, шесто место с једним бодом, колико има и Литванија, али уз бољу гол-разлику, док је Луксембург други са четири.

Луксембург је на гостовању повео поготком Жерсона Родригеса у 21. минуту, али је Литванија у другом делу успела да додје до изједначења и првог бода у квалификацијама.

Стрелац гола за Литванију, која је од 42. минута имала играча мање на терену због црвеног картона Саулијуса Маиколијунаса, био је Арвидас Новиковас у 74. минуту.

У Групи Д Данска и Ирска играли су нерешено 1:1, док је нешто раније истог дана Грузија с 3:0 победила Гибралтар.

Шпанија је против Фарских Острва на гостовању славила с 4:1 у групи Ф, док је Шведска с 3:0 била боља од Малте, а Норвешка и Румунија играли су нерешено 2:2.

У Групи Г, Пољска је са 1:0 победила Северну Македонију, док је Израел у гостима са 3:0 био бољи од Летоније, а Аустрија је са 1:0 славила против Словеније.

Литванија и Луксембург нам сипали со на рану! Србија најгоре прошла овог петка. Чак су и Фарани успели да дају гол Шпанији, такозвано Косово узело бод у Подгорици, Малта, Северна Македонија и Летонија примиле мање голова од "орлова", којима додатно не иде у прилог реми у Вилњусу.

Није било изразитог дербија првог дана јунских утакмица у квалификацијама за Европско првенство 2020, али ни већих изненађења.

Највеће је сигурно убедљив пораз Србије у Украјини. Нажалост, најубедљивији ове вечери... Чак су и Фарска Острва боље прошла у дуелу са Шпанијом (1:4), него наши "орлови" у Лавову, где их је чета Андреја Шевченка понизила "петардом".

Боље је прошла и Малта, којој су Швеђани "спаковали" три комада, па и Летонија, која је код куће изгубила од Израела такође 0:3. Шта тек онда рећи за минималан пораз Северне Македоније у дуелу са фаворизованом Пољском или бод "Косова" у Подгорици.

Оно што, ипак, директно не иде у прилог Србији од данашњих резултата, јесте реми Литваније и Луксембурга - 1:1, којим су изабраници Младена Крстајића послати на последње место Групе Б после две одигране утакмице.

А, "орловима" у понедељак предстоји дуел баш са Литванцима који су се тргли у финишу и упркос играчу мање од 42. минута (Миколиунас), успели да дођу до бода после очигледно "нагазне мине" у нашој групи - Луксембурга.

После победе на домаћем терену (2:1), Луксембург је водио у Вилњусу од 20. минута голом Родригеза, али их је поменуто искључење десног бека домаћих изгледа опустило, што су Литванци искористили и у 74. минуту преко Новиковаса стигли до изједначења. У последњим тренуцима меча је и Воробјовас добио други жути картон, па ће и он пропустити гостовање у Београду...

Два резултата који би се могли посебно издвојици догодили су се на северу Европе, где су Данска ремијем са Републиком Ирском (1:1), а Норвешка са Румунијом (2:2) значајно умањили шансе да се домогну једног од прва два места у групи и пласирају на предстојеће Европско првенство.

И једни и други били су близу победа, али су Румуни преко Кешеруа успели да у 76. и другом минуту надокнаде избегну пораз, док су Ирци у Копенхагену стигли до бода голом у 85. минуту.

РЕЗУЛАТИ:

Група А

Чешка - Бугарска 2:1 (1:1)
/Шик 20, 50 - Иса 3/

Црна Гора - "Косово" 1:1 (0:1)
/Мугоша 69 - Рашица 24/

ТАБЕЛА: Енглеска (2 утакмице) 6 бодова, Чешка (2) 3, Бугарска (3) 2, "Косово" (2) 2, Црна Гора (3) 2.

10. јун: Бугарска - "Косово", Чешка - Црна Гора.

Група Б

Литванија - Луксембург 1:1 (0:1)
/Новиковас 74 - Родригез 20/

Украјина - Србија 5:0 (2:0)
/Циганков 26, 28, Конопљанка 46, 75, Јаремчук 59/

ТАБЕЛА: Украјина (3 утакмице) 7 бодова, Луксембург (3) 4, Португал (2) 2, Литванија (2) 1, Србија (2) 1.

10. јун: Србија - Литванија, Украјина - Луксембург.

Група Д

Грузија - Гибралтар 3:0 (1:0)
/Гвила 30, Папунашвили 59, Арвеладзе 76/

Данска - Република Ирска 1:1 (0:0)
/Хојбјерг 76 - Дафи 85/

ТАБЕЛА: Република Ирска (3 утакмице) 7 бодова, Швајцарска (2) 4, Грузија (3) 3, Данска (2) 2, Гибралтар (2) 0.

10. јун: Данска - Грузија, Северна Ирска - Гибралтар.