Имамо 220 разлога зашто нас чека најлуђе љето икада!

Огроман број играча је без уговора за следећу сезону. . .

Кошарка 29.05.2019 | 22:45
Имамо 220 разлога зашто нас чека најлуђе љето икада!
Чињеница да је НБА лига дошла до финала, односно да су активни остали још само Голден Стејт и Торонто за неке би могло значити како се приближава смањење интереса за најбољу кошаркашку лигу на свету. Но, као и у сваком другом спорту нису само утакмице оно што тај спорт одређује, а међу њима је медијски најзанимљивији свакако пријелазни рок.

Око мерцата у фудбалу створила се велика фама, а нема озбиљног медија који током летњег, па и зимског прелазног рока из дана у дан у својим ливе блоговима не прате све оно што се догађа на фудбалској пијаци, а то су и главне теме фудбалских заљубљеника у тим седмицама, односно месецима. Слично је и у НБА лиги – након што се одради сезона и на драфту изаберу нове кошаркашке снаге следи фрее агенцy, односно прелазни рок који у НБА, ради структуре организације целе лиге изгледа знатно другачије него у фудбалу.

Изглед саларy цапа је такав да у НБА лиги нема класичне продаје играча – клубови играче мењају путем трејдова, а највеће промене се догађају када се на тржишту појаве слободни играчи, они којима су истекли уговори. За разлику од фудбала, где се преговори с таквим играчима углавном обављају најмање шест месеци пре истека уговора, у НБА лиги то није случај. Тек су ретки примери где се догодио да неки играч потпише нови уговор пре него што му истекне актуелни. Сви они желе да 'испитају' тржиште.

А тржиште ће ове године бити паклено, слободно можемо рећи да нас чека једно од најузбудљивијих лета у историји НБА лиге. Наиме, око 220 играча је у неком од статуса да може променити клуб пре почетка нове сезоне – највећи део њих је у статусу неограниченог слободног играча (унрестрицтед фрее агент), али има доста и ограничених (рестрицтед), као и оних који имају играчку (плаyер оптион) или тимску опцију.

Како се догодило да је оволико играча на тржишту? Осим што се сваке године на тржишту нађе одређени број играча, ова је специфична јер долази три године после оног чувеног лета 2016. Тада је, услед ступања на снагу новог маркетиншког уговора лиге, дошло до огромног скока у саларy цапу – у сезони 2015/16 он је износио 70.000.000 долара, да би у следећој скочио на 94.143.000 долара. То је значило да практично свака екипа има могућност потписивања неког играча за велике новце што су многи искористили. Било је и невероватних разбацивања, па је Жоаким Ноа добио 72.600.000 долара, Тимофеј Мозгов 64.000.000, колико и Јан Маинми, Еван Тарнер је добио 70.000.000, Луол Денг 72.000.000, а Мајлс Пламли 50.000.000, да поменемо само неке играче који су сада де фацто на дну лиге, али и с невероватним износима на својим банковним рачунима. Срећом по клубове, велики део тих уговора је био потписан на три године тако да је овог лета део тих играча опет на тржишту, а и клубови имају довољно простора на саларy цапу да би ишли по највеће звезде.

Према подацима са странице Реал ГМ десетак клубова би могло да има простор за потписивање супермаксималних уговора, највећег могућег уговора у НБА лиги којег могу добити само највеће звезде. Највише новца за потрошити има Њујорк, према истом извору чак 71.261.675 долара, а следе Лос Анђелес Клиперси (52.915.071), те Индијана Пејсерс (44.014.108), Атланта Хокс (41.192.758), Сакраменто Кингс (38.398.881), Лос Анђелес Лејкерс (35.563.053), Јута Џез (33.394.058), Бруклин Нетс (30.339.382) и Далас Маверикс (29.333.959).

Ту је још неколико клубова који имају простора да доведу неке важне играче, а број би могао и нарасти јер је Реал ГМ ове пројекције направио према 'пројектованом' простору на саларy цапу, односно према очекиваним потписима слободних играча појединог клуба. То се, наравно, може и те како променити, али ове пројекције дају јасну слику онога што нас чека овог љета.

А тек кад видите попис играча. Мислили смо да вам понудимо 20 најатрактивнијих, али смо ипак повећали бројку на 40. Нисмо могли да одолимо. Углавном, нове клубове или барем нове уговоре ће овог лета тражити: Кевин Дурант, Кавај Ленард, Џими Батлер, Кајри Ирвинг, Кристапс Порзингис, Кемба Вокер, Клеј Томпсон, Ал Хорфорд, Никола Вучевић, Демаркус Казинс, Д'Анђело Расел, Крис Мидлтон, Марк Гасол, Бојан Богдановић, Малколм Брогдон, Пол Милсап, Деандре Џордан, Џеј Џеј Редик, Џулијус Рендл, Тобијас Харис, Јонас Валанчијунас, Хасан Вајтсајд, Горан Драгић, Дерицк Роуз, Брук Лопез, Тери Розир, Џереми Лемб, Енес Кантер, Кели Убре, Тадеус Јанг, Тревор Ариза, Рики Рубио, Харисон Барнс, Теренс Рос, Руди Геј, Патрик Беверли, Ражон Рондо, Дени Грин, Ал Фарук Амину, Двајт Хауард...

Да ли вам је сада јасно зашто због чега нас чека лудо лето?

Извор: моззартспорт

Фото: Реутерс

Коментари / 0

Оставите коментар