Imamo 220 razloga zašto nas čeka najluđe ljeto ikada!

Ogroman broj igrača je bez ugovora za sledeću sezonu. . .

Košarka 29.05.2019 | 22:45
Imamo 220 razloga zašto nas čeka najluđe ljeto ikada!
Činjenica da je NBA liga došla do finala, odnosno da su aktivni ostali još samo Golden Stejt i Toronto za neke bi moglo značiti kako se približava smanjenje interesa za najbolju košarkašku ligu na svetu. No, kao i u svakom drugom sportu nisu samo utakmice ono što taj sport određuje, a među njima je medijski najzanimljiviji svakako prijelazni rok.

Oko mercata u fudbalu stvorila se velika fama, a nema ozbiljnog medija koji tokom letnjeg, pa i zimskog prelaznog roka iz dana u dan u svojim live blogovima ne prate sve ono što se događa na fudbalskoj pijaci, a to su i glavne teme fudbalskih zaljubljenika u tim sedmicama, odnosno mesecima. Slično je i u NBA ligi – nakon što se odradi sezona i na draftu izaberu nove košarkaške snage sledi free agency, odnosno prelazni rok koji u NBA, radi strukture organizacije cele lige izgleda znatno drugačije nego u fudbalu.

Izgled salary capa je takav da u NBA ligi nema klasične prodaje igrača – klubovi igrače menjaju putem trejdova, a najveće promene se događaju kada se na tržištu pojave slobodni igrači, oni kojima su istekli ugovori. Za razliku od fudbala, gde se pregovori s takvim igračima uglavnom obavljaju najmanje šest meseci pre isteka ugovora, u NBA ligi to nije slučaj. Tek su retki primeri gde se dogodio da neki igrač potpiše novi ugovor pre nego što mu istekne aktuelni. Svi oni žele da 'ispitaju' tržište.

A tržište će ove godine biti pakleno, slobodno možemo reći da nas čeka jedno od najuzbudljivijih leta u istoriji NBA lige. Naime, oko 220 igrača je u nekom od statusa da može promeniti klub pre početka nove sezone – najveći deo njih je u statusu neograničenog slobodnog igrača (unrestricted free agent), ali ima dosta i ograničenih (restricted), kao i onih koji imaju igračku (player option) ili timsku opciju.

Kako se dogodilo da je ovoliko igrača na tržištu? Osim što se svake godine na tržištu nađe određeni broj igrača, ova je specifična jer dolazi tri godine posle onog čuvenog leta 2016. Tada je, usled stupanja na snagu novog marketinškog ugovora lige, došlo do ogromnog skoka u salary capu – u sezoni 2015/16 on je iznosio 70.000.000 dolara, da bi u sledećoj skočio na 94.143.000 dolara. To je značilo da praktično svaka ekipa ima mogućnost potpisivanja nekog igrača za velike novce što su mnogi iskoristili. Bilo je i neverovatnih razbacivanja, pa je Žoakim Noa dobio 72.600.000 dolara, Timofej Mozgov 64.000.000, koliko i Jan Mainmi, Evan Tarner je dobio 70.000.000, Luol Deng 72.000.000, a Majls Plamli 50.000.000, da pomenemo samo neke igrače koji su sada de facto na dnu lige, ali i s neverovatnim iznosima na svojim bankovnim računima. Srećom po klubove, veliki deo tih ugovora je bio potpisan na tri godine tako da je ovog leta deo tih igrača opet na tržištu, a i klubovi imaju dovoljno prostora na salary capu da bi išli po najveće zvezde.

Prema podacima sa stranice Real GM desetak klubova bi moglo da ima prostor za potpisivanje supermaksimalnih ugovora, najvećeg mogućeg ugovora u NBA ligi kojeg mogu dobiti samo najveće zvezde. Najviše novca za potrošiti ima Njujork, prema istom izvoru čak 71.261.675 dolara, a slede Los Anđeles Klipersi (52.915.071), te Indijana Pejsers (44.014.108), Atlanta Hoks (41.192.758), Sakramento Kings (38.398.881), Los Anđeles Lejkers (35.563.053), Juta Džez (33.394.058), Bruklin Nets (30.339.382) i Dalas Maveriks (29.333.959).

Tu je još nekoliko klubova koji imaju prostora da dovedu neke važne igrače, a broj bi mogao i narasti jer je Real GM ove projekcije napravio prema 'projektovanom' prostoru na salary capu, odnosno prema očekivanim potpisima slobodnih igrača pojedinog kluba. To se, naravno, može i te kako promeniti, ali ove projekcije daju jasnu sliku onoga što nas čeka ovog ljeta.

A tek kad vidite popis igrača. Mislili smo da vam ponudimo 20 najatraktivnijih, ali smo ipak povećali brojku na 40. Nismo mogli da odolimo. Uglavnom, nove klubove ili barem nove ugovore će ovog leta tražiti: Kevin Durant, Kavaj Lenard, Džimi Batler, Kajri Irving, Kristaps Porzingis, Kemba Voker, Klej Tompson, Al Horford, Nikola Vučević, Demarkus Kazins, D'Anđelo Rasel, Kris Midlton, Mark Gasol, Bojan Bogdanović, Malkolm Brogdon, Pol Milsap, Deandre Džordan, Džej Džej Redik, Džulijus Rendl, Tobijas Haris, Jonas Valančijunas, Hasan Vajtsajd, Goran Dragić, Derick Rouz, Bruk Lopez, Teri Rozir, Džeremi Lemb, Enes Kanter, Keli Ubre, Tadeus Jang, Trevor Ariza, Riki Rubio, Harison Barns, Terens Ros, Rudi Gej, Patrik Beverli, Ražon Rondo, Deni Grin, Al Faruk Aminu, Dvajt Hauard...

Da li vam je sada jasno zašto zbog čega nas čeka ludo leto?

Izvor: mozzartsport

Foto: Reuters

Komentari / 0

Ostavite komentar