Звезди званично призната титула из 1946. године!

Правна комисија Фудбалског савеза Србије прихватила је инцијативу Црвене звезде да јој се призна титула из 1946. године.  Звезди титула из 1946. године, а Спартак?! Правна комисија ФСС већином гласова усвојила предлог да се Црвеној звезди припише "титула" из 1946. године. Одлука у уторак на Скупштини ФСС.

Фудбал 10.05.2019 | 16:51
Звезди званично призната титула из 1946. године!
Комисија у саставу Драган Шупут (председник), Вељко Радуловић (потпредседник), Владимир Вулетић (члан), Драган Милошевић (члан) и Божидар Бероња (члан) признала је црвено-белима 30. титулу.

Из Љутице Богдана су почетком марта званично поднели иницијативу са захтевом да Скупштина ФСС, као највиши орган Савеза, призна освојену титулу из 1946. године.

На седници Правне комисије, која је одржана у петак, одлучено је да се Звезди призна титула, што ће у великој мери утицати на коначну одлуку, коју доносе делегати Скупштине Фудбалског савеза Србије (уторак, 14. мај).

Како се наводи, три члана комисије гласала су за, против је био Вулетић, док је председник Шупут био уздржан.

Против ове одлуке били су Партизан и Спартак. Суботичани су сматрали да њима подједнако припада титула из 1946. године, пошто су они били победници у првенству Војводине.

Спартак је тако остварио право учешћа у Првој савезној лиги за сезону 1946/1947, баш као и Звезда, која је исте године била најбоља у Србији. На основу тога су црвено-бели поднели захтев да им се призна, што им је Правна комисија и урадила.

Фудбалски савез Хрватске је на исти начин доделио још један трофеј Хајдуку, пошто је екипа из Сплита те 1946. године била прва у лиги Хрватске.

Случај "титула из 1946", којим се Правна комисија ФСС на захтев Црвене звезде да јој се призна освојено првенство Србије из прве послератне године, бавила од средине априла, данас је добио епилог.

Тачније, коначан епилог биће у уторак на седници Скупштине ФСС.

Правна комисија је данаса већином гласова одлучила да се изађе у сусрет Звезди и да се прихвати њен предлог о "титули из 1946. године". Овај предлог ће бити изнет пред делегате Скупшптине Фудбалског савеза Србије.

Једини против је био представник Партизана, потпредседник Владимир Вулетић, а председник Правне комисије је био уздржан.

Вулетић је новинарима потом рекао да Партизан на овоме неће стати и да ће се обратити другим правним инстанцама, пре свих Управном суду.

Иначе, пред почетак састанка, Вулетић је на интересантан начин у изјави датој "Телеграфу" најавио крај у корист "вечитог ривала": "Очекујем да сила права победи право силе, али нисам сигуран у то".

Челник црно-белих, међутим, није именовао о каквом "праву силе" се ради.

Председник комисије Дејан Шупут, потпредседник Вељко Радуловић и чланови Владимир Вулетић, Божидар Бероња и Драган Милошевић су у априлу одржали први састанак. Тада је Вулетић инсистираода Звезда у писаној форми достави све доказе у прилог својој тврдњи, док је он с друге станеприпремио студију на 25 страна која није била у корист подносиоца захтева.

Звезда је први пут поднела захтев да јој се додели поменута титула 17. јануара 2017. године.

На последњој Скупштини ФСС предлог црвено-белих стављен је на гласање пред делегате, али је због изостанка генералног директора Партизана Милоша Вазуре, одлучено да о свему одлучује правна комисија ФСС на састанку заказаном 10. маја.

Због комплексности целог случаја и врло затегнутих односа на релацији два највећа клуба,поред ранијих чланова правне комисије ФСС у њу су кооптирани и представници Црвене звезде - Драган Милошевић и шеф правне службе "парног ваљка" - Владимир Вулетић.

Сада остаје да се реши и питање Спартака из Суботице.

С обзиром на то да је сплитски Хајдук још раније уписао трофеј шампиона Хрватске из 1946, а данас Црвена звезда, Суботичани сматрају да полажу право на титулу првака Војводине, односно једног дела Србије, из поменуте године.

Те 1946. клубови су играли лигу по регионима које су имале форму шампионата, па су из Спартака захтевали да се и њима, као првацима АП Војводине, додели титула из 1946. године.

Потпредседник Спартака Горан Драча недавно је изјавио да је такмичење у покрајини обухватило више екипа и то је један од разлога да у случају да се Звезди додели титула и његов клуб добије званичну титулу првака.

"С правом полажемо право на ту титулу, јер је Спартак 1946. био победник такмичења у Војводини. Сасвим равноправно, тадашњи Фудбалски савез ФНРЈ организовао је првенства на републичком и покрајинском нивоу", рекао је Драча.

После свега, у српском фудбалу дефинитивно никада није досадно, а пред правном комисијом ФСС је очигледно нови проблем.

Извор: Б92/мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар