ЕЛ, плеј-оф: Фенер и ЦСКА повели са 1:0!

Жалгирис под Жељковим кључем! Фенербахче суров у првој утакмици Топ 8 фазе против првака Литваније. Калинић и Гудурић на челу листе стрелаца.  "Ћаћо" угасио наду Басконије! ЦСКА готово беспрекорним нападом сломио отпор гостију из Шпаније и повео у четвртфиналној плеј-оф серији Евролиге.

Кошарка 17.04.2019 | 00:41
Жељко Обрадовић и његови играчи показали су Жалгирису да ће ове сезоне бити јако тешко, практично немогуће, поновити прошлогодишњи успех и пласирати се на Фајнал фор Евролиге.

Првак Литваније сведен је на 43 постигнута поена - никад мање у 21. веку - уз шут из игре 34 одсто и 21 изгубљену лопту, на путу до коначних "плус 33", у доминантној представи првопласираног тима лигашког дела.

Фенербахче - Жалгирис 76:43 (15:13, 23:8, 21:14, 17:8) - 1:0!

Српски репрезентативци Никола Калинић и Марко Гудурић били су "ударне игле" напада жуто-плавих са 16, односно 13 поена и по две тројке.

Обрадовићев тим овим је само наставио доминацију из претходних шест месеци, када је у Евролиги остварио скор 15-0 на домаћем паркету.

Још када се помене да је Јан Весели провео на терену само 10 минута и да су он и Костас Слукас, као два кључна играча, постигли по два поена, јасно је колика је разлика у квалитету и егзекуцији тренерових замисли била у уторак увече у "Улкер арени".

Велико је питање има ли Жалгирис начина да нешто промени како би у четвртак од 19.45 часовабио равноправан такмац у другој утакмици ове четвртфиналне серије, која се као и ранијих година игра на три победе.

ФЕНЕРБАХЧЕ: Калинић 16 (3ск), Гудурић 13 (4ас), Грин 12, Махмутоглу 9, Датоме 7, Диксон 6, Мели 4, Дувериоглу 3 (7ск, 3изг), Слукас 2, Весели 2, Биберовић 2, Гулер.

ЖАЛГИРИС: Григонис 10, Вајт 8, Волтерс 6 (4ск), Улановас 4 (4ск, 3изг), Вокап 4 (3изг), Дејвис 3 (4ск, 3изг), Милакнис 3 (4ск), Вестерман 2 (3ас, 3изг), Кавалиаускас 2, Томпсон 1 (6ск, 4изг), Јокубаитис, Улецкас.

Екипа ЦСКА наставила је доминацију у сусретима са Басконијом на свом терену.

На старту Топ 8 фазе Евролиге, "армејци" су имали феноменалне проценте шута из свих позиција и нарочито у другом полувремену су декласирали тим хрватског стручњака Велимира Перасовића.

ЦСКА - Басконија 94:68 (23:24, 21:16, 29:12, 21:16) - 1:0!

Већ у четвртак од 19 часова на истом месту ће се играти друга утакмица, а за пласман на Фајнал фор у Виторији потребно је забележити три победе.

Басконија је у лигашком делу такмичења имала скор 4-11 на гостујућим паркетима, док је ЦСКА последњи пут савладала у Москви још на Фајнал фору 2005. године, тако да јој традиција пружа мало основа за победничке амбиције.

ЦСКА је свог актуелног противника "тукао" и у 30. колу Евролиге, када је био у потпуно растерећеној позицији, а Басконији горело под ногама за место међу осам најбољих. Ова утакмица била је донекле слична, али с том разликом што изабраници Димитриса Итудиса нису чекали четврту четвртину да реше питање победника.

У 16. минуту је после серије 0:7, у режији Американаца Хилијарда и Шилдса, Басконија имала обећавајућих 32:35, а у 18. минуту после тројке Гарина 34:38. Серхио "Ћаћо" Родригез тада је са много самопоуздања убацио пет поена заредом и уз помоћ Курбанова и Хигинса се постарао да ЦСКА води на полувремену - 44:40.

Трећа деоница донела је нападачку "симфонију" Московљана, који су у том периоду убацили седам од својих 13 тројки.

Родригез је у 26. минуту имао шут за три 5/5, а ЦСКА водио 66:49. Такође су погађали Курбанов, Клајбурн, па и центар Џоел Боломбој и дефанзивна концепција Басконије разбијена је у парампарчад - 73:52.

Преосталих 10 минута представљали су формалност, јер у Европи се ипак не дешавају чуда попут оног које су јутрос приредили Лос Анђелес Клиперси на гостовању Голден Стејт Вориорсима.

Итудисов тим шутирао је за два поена 60 одсто (15/25), за тројку 56 одсто (13/23), а слободна бацања безмало 90 одсто (25/28).

ЦСКА: Родригез 19 (тројке 5/6, 5ас), Хигинс 12 (3ск, 2ас, 4изг), Де Коло 11, Клајбурн 10 (6ск, 2ас, 2укр, 2блк), Курбанов 10, Хантер 7 (5ск), Хекет 7, Хајнс 5, Питерс 4, Воронцевич 3, Боломбој 3, Уков 3.

БАСКОНИЈА: Шилдс 17 (3ск, 2ас), Поарије 12 (5ск), Хилијард 12 (4ск), Шенгелија 6 (2укр), Вилдоза 5, Уертас 5 (3изг), Џенинг 5, Гарино 4, Фоигтман 2.