АБА: Игокеа "стотком" до опстанка!

Игоси су јуче у Лакташима убједљивом побједом против Задра у посљедњем колу игашко дијела такмичења осигурали наступ у АБА лиги и наредне сезоне.  Подгоричани "оверили" треће место: Шоу Битадзеа! Будућност сигурна против Цибоне.  Последњи меч Будућности у регуларном дијелу сезоне обиљежио суперталентовани Грузијац. Будућност - Цибона 91:82!

Кошарка 18.03.2019 | 10:00
Игокеа и Задар су вечерас у Лакташима имали прилику да побједом осигурају опстанак у АБА лиги и одмах се посвете прослави још једне сезоне на Јадрану.

У тој намјери је успио домаћин!

Игоси су већ средином прве четвртине имали осјетнију предност, а након првог полувремена великих 22 поена вишка.

Ипак, гости су у посљедњем кварталу успјели да се врате на једноцифрен заостатак и унесу доста треме у тим Драгана Николића.

Али, када је било најпотребније одговорност су преузели Данило Анђушић, Марко Луковић и Новак Мусић и донијели пријеко потребну мирноћу у завршници.

ИГОКЕА - ЗАДАР 100:82 (26:14, 35:25, 18:23, 21:20)!

Након уводних неколико минута у првом кварталу дугом тројком Филипа Адамовића домаћни су по први пут дошли у вођство, које нису испуштали до краја сусрета!

Адамовић се у тим тренуцима прикључио Вилијамс који је активном игром на оба дијела терена донио седам поена вишка за свој тим, а да се прва четвртина оконча са 12 поена предности за Игокеу побринуо са Анђушић који је уласком са клупе донио додатну димензију у нападу домаћину пред кључни период на утакмици.

Полуфиналне серије АБА лиге стартују наредног викенда и играју се на двије побједе:
Црвена звезда - Партизан
Цедевита - Будућност

Игокеа је и другу четвртину добила двоцифреном разликом. Одличну игру је пружила петорка коју су предводили Анђушић, Вилијамс и Сава Лешић, док су енергију и солидан допринос донијеи Далибор Илић, Новак Мусић, као и капитен Вук Радивојевић.

На одмор се отишло са предношћу од 22 поена за Игосе, који су у трећем кварталу контролисали меч и одбијали "мини" серије Задрана.

Ипак, у посљедњем кварталу велики повратак екипе Анте Назора.

Задар је на четири минута пришао на шест поена заостатка, али су Мусић са двије и Анђушић са једном тројком, уз добре комбинације Луковића и Вилијамса испод коша, одбили посљедњи покушај гостију који су се у посљедње двије минуте "распали" и на крају изгубили са 18 поена разлике.

Најефикаснији у редовима Игокее је био Анђушић са 29 поена уз фантастичних 84 одсто шута из игре (7/8 за два, 4/5 за три, 3/4 са линије за слободна бацања. Велики допринос су дали и центри. Вилијамс је меч окончао са 16 поена, а Лешић и Луковић са по 14. Солидну "ол раунд" партију је пружио и Мусић са 11 поена.

Код гостију се истакао Лука Жорић са 23 поена, док се Лука Божић зауставио на 15.

Игокеи, која неће играти Лигу БиХ, је ово био посљедњи меч ове сезоне.

СТРИЈЕЛЦИ

ИГОКЕА: Мусић 11, Талић, Лешић 14, Адамовић 3, Милошевић 2, Џерет, Радивојевић 4, Вилијамс 16, Илић 4, Анђушић 29, Рикић 3, Луковић 14.

ЗАДАР: Башић 9, Марић 8, Жорић 23, Крајина 6, Вуковић 4, Брзоја, Шпраља, Литл 7, Божић 15, Планинић, 10.

Подгоричани "оверили" треће место: Шоу Битадзеа! Будућност сигурна против Цибоне.

Последњи меч Будућности у регуларном дијелу сезоне обиљежио суперталентовани Грузијац. Будућност - Цибона 91:82!

Трибине Мораче биле су полупразне на последњем мечу Будућности у регуларном дијелу сезоне у АБА лиги али они љубитељи кошарке који нису пропустили дуел нашег тима са Цибоном уживали су у узбудљивој представи и маестралној роли Гоге Битадзеа.

У утакмици лишеној такмичарске важности шампион региона славио је 91:80 након фуриозног финиша који је обиљежио 19-годишњи Грузијац који је 10 од својих 24 поена постигао у завршници меча!

Будућност је серијом 6-0 побјегла у 4. минуту на 13:7 а минут касније тројком Поповића стигла и до убједљивијих 16:9. Гости су, међутим, одмах узвратили серијом 9-0 за преокрет (16:18), након чега је Репеша затржио први тајм аут којим је постигао ефекат.

Пробуђена Будућност везала је серију 8-0 за бијег на 24:18 у 8. минуту. У 13. минуту Будућност је тројком Пркачина стигла на само поен заостатка (28:27). Серију гостујућег тима наставио је Роко Рогић са седам везаних поена – прво је погодио из игре па након неспортске личне Нориса Кола са два пенала након којих је погодио тројку. Гости су тако серијом од 15-0 преокренули са 28:21на 28:34!

У 17. минуту Розић је тројком донио Цибони 7 поена вишка (35:42). Била је то 9. тројка Загрепчана из 13 покушаја! “Плави” су поново брзоптезно преокренули резултат серијом 9-0 (44:42), али се на велику паузу отишло са неријешеним резултатом.

Гости су тројкама наставили и у трећој четвртини – са по два прецизна хица Љубичића и Марића Цибона је у 23. минуту стигла до прве двоцифрене разлике 46:57! У том тренутку Загрепчани су имали шут за три 14 од 20 а чак пет играча имали су стопостотан шут за три (Љубичић 3/3, Марић 2/2, Рогић 1/1, Пркачин 1/1, Розић 1/1). При том солидан учинак имали су у шуту за три и Билиновац (2/3) и Маркота (2/5)!

У 24. минуту Љубичић је подигао вишак Цибоне на рекордних 13 поена (46:59), али се Будућност брзо вратила и у 29. минуту стигла на само поен заостатка (64:65). У завршници треће четвртине кол је промашио шут за преокрет након чега је Пилепић погодио 15. тројку загребачког тима.

На прво вођство Будућности у другом полувремену чекало се до 6. минута пред крај меча када је Кол погодио за преокрет (74:73)! Серију 11-0 Битадзеа и Кола завршиена је поеном Грузијца са пенала за бијег “плавих” на 79:73!

Све дилеме везане за епилог меча биле су ријешене 1:52 прије краја када је Битадзе подигао разлику на 8 поена (86:78). Суперталентовани центар “плавих” је у финишу засладио побједу И тројком за рекордних 91:80!

Будућност избегла „хладан туш“ пред старт плеј-офа, Задар у плеј-ауту! Цибони мало и 13 поена предности у Морачи - 82:91.

Будућност није дозволила благо отрежњење пред старт плеј-офа, иако је била у врло незавидној ситуацији у последњем мечу лигашког дела сезоне у АБА лиги против Цибоне. Ипак, екипи из Загреба није било довољно13 поена предности у трећој четвртини да стигне до победе у полупранзој Морачи. Домаћин је додато гас у финишу меча и на чист квалитет стигао до 16. славља у регионалном такмичењу - 91:82.

Подгоричани су се по учинку изједначили са Цедевитом, која ће у полуфиналу ипак имати предност домаће терена због бољег међусобног скора. Најефикаснији у победничком тиму био је Гога Битадзе, који је убацио 24 поена у кош противника, док је 15 постигао Ерл Кларк. Код Цибоне Љубичић је постигао 17, а Билиновац 11 поена.

Распоред у полуфиналу је известан, а исто тако извесно је и да ће Задар играти плеј-аут за опстанак у АБА лиги након данашњег пораза од Игокее у Лакташима (100:82), без обзира на исход последњег меча у сезони између Крке и Олимпије. То такође значи да ће ова два тима у директном окршају одлучивати о опстанку, јер ће поражени сигурно завршити у АБА 2 лиги. Задар ће у плеј-ауту играти са пораженим из финала плеј-офа друге лиге регионалног такмичења.

Будућност ВОЛИ – Цибона 91:82 (26:21, 19:24, 21:23, 25:14)

ДВОРАНА: Морача ГЛЕДАЛАЦА: 1,500 СУДИЈЕ: Илија Белошевић, Милош Кољеншић, Саша Бабић

БУДУЋНОСТ: Џексон 6 (3ск, 1/2 за три), Кол 9 (1/3 за три, 3ас), Су. Шеховић 6 (0/3 за три), Е. Кларк 15 (1/2 за три), Баровић 3 (5ск), К. Кларк 4, Се. Шеховић 2 (3ск), Гордић 6 (0/3 за три, 3ас), Битадзе 24 (1/1, 5ск), Поповић 8 (2/3 за три), Бел 4 (1/3 за три), Д. Николић.

ЦИБОНА: Билиновац 11 (2/4 за три, 4ск, 4ас), М. Љубичић 17 (4/6 за три, 3ск, 3ас), Рогић 9 (1/1 за три), Марић 8 (2/4 за три), Бундовић, Џилберт 3 (1/2 за три), Новачић, Пркачин 3 (1/1 за три, 3ск), Розић 9 (1/1за три), К. Љубичић 6, Пилепић 3 (1/2 за три, 3ск), Маркота 6 (2/8 за три, 5ск, 4ас).

Цедевита - Морнар 94:80

ТАБЕЛА: Црвена звезда мтс 21-1, Цедевита 16-6, Будућност 16-6, Партизан 14-8, Мега 10-12, ФМП 10-12, Цибона 9-13, Морнар 8-14, Игокеа 8-14, Крка 7-15, Задар 7-15, Олимпија 6-16.

Извор: Мондо.ба/мондо.ме/моззартспорт