ABA: Igokea "stotkom" do opstanka!

Igosi su juče u Laktašima ubjedljivom pobjedom protiv Zadra u posljednjem kolu igaško dijela takmičenja osigurali nastup u ABA ligi i naredne sezone.  Podgoričani "overili" treće mesto: Šou Bitadzea! Budućnost sigurna protiv Cibone.  Poslednji meč Budućnosti u regularnom dijelu sezone obilježio supertalentovani Gruzijac. Budućnost - Cibona 91:82!

Košarka 18.03.2019 | 10:00
Igokea i Zadar su večeras u Laktašima imali priliku da pobjedom osiguraju opstanak u ABA ligi i odmah se posvete proslavi još jedne sezone na Jadranu.

U toj namjeri je uspio domaćin!

Igosi su već sredinom prve četvrtine imali osjetniju prednost, a nakon prvog poluvremena velikih 22 poena viška.

Ipak, gosti su u posljednjem kvartalu uspjeli da se vrate na jednocifren zaostatak i unesu dosta treme u tim Dragana Nikolića.

Ali, kada je bilo najpotrebnije odgovornost su preuzeli Danilo Anđušić, Marko Luković i Novak Musić i donijeli prijeko potrebnu mirnoću u završnici.

IGOKEA - ZADAR 100:82 (26:14, 35:25, 18:23, 21:20)!

Nakon uvodnih nekoliko minuta u prvom kvartalu dugom trojkom Filipa Adamovića domaćni su po prvi put došli u vođstvo, koje nisu ispuštali do kraja susreta!

Adamović se u tim trenucima priključio Vilijams koji je aktivnom igrom na oba dijela terena donio sedam poena viška za svoj tim, a da se prva četvrtina okonča sa 12 poena prednosti za Igokeu pobrinuo sa Anđušić koji je ulaskom sa klupe donio dodatnu dimenziju u napadu domaćinu pred ključni period na utakmici.

Polufinalne serije ABA lige startuju narednog vikenda i igraju se na dvije pobjede:
Crvena zvezda - Partizan
Cedevita - Budućnost

Igokea je i drugu četvrtinu dobila dvocifrenom razlikom. Odličnu igru je pružila petorka koju su predvodili Anđušić, Vilijams i Sava Lešić, dok su energiju i solidan doprinos donijei Dalibor Ilić, Novak Musić, kao i kapiten Vuk Radivojević.

Na odmor se otišlo sa prednošću od 22 poena za Igose, koji su u trećem kvartalu kontrolisali meč i odbijali "mini" serije Zadrana.

Ipak, u posljednjem kvartalu veliki povratak ekipe Ante Nazora.

Zadar je na četiri minuta prišao na šest poena zaostatka, ali su Musić sa dvije i Anđušić sa jednom trojkom, uz dobre kombinacije Lukovića i Vilijamsa ispod koša, odbili posljednji pokušaj gostiju koji su se u posljednje dvije minute "raspali" i na kraju izgubili sa 18 poena razlike.

Najefikasniji u redovima Igokee je bio Anđušić sa 29 poena uz fantastičnih 84 odsto šuta iz igre (7/8 za dva, 4/5 za tri, 3/4 sa linije za slobodna bacanja. Veliki doprinos su dali i centri. Vilijams je meč okončao sa 16 poena, a Lešić i Luković sa po 14. Solidnu "ol raund" partiju je pružio i Musić sa 11 poena.

Kod gostiju se istakao Luka Žorić sa 23 poena, dok se Luka Božić zaustavio na 15.

Igokei, koja neće igrati Ligu BiH, je ovo bio posljednji meč ove sezone.

STRIJELCI

IGOKEA: Musić 11, Talić, Lešić 14, Adamović 3, Milošević 2, Džeret, Radivojević 4, Vilijams 16, Ilić 4, Anđušić 29, Rikić 3, Luković 14.

ZADAR: Bašić 9, Marić 8, Žorić 23, Krajina 6, Vuković 4, Brzoja, Špralja, Litl 7, Božić 15, Planinić, 10.

Podgoričani "overili" treće mesto: Šou Bitadzea! Budućnost sigurna protiv Cibone.

Poslednji meč Budućnosti u regularnom dijelu sezone obilježio supertalentovani Gruzijac. Budućnost - Cibona 91:82!

Tribine Morače bile su poluprazne na poslednjem meču Budućnosti u regularnom dijelu sezone u ABA ligi ali oni ljubitelji košarke koji nisu propustili duel našeg tima sa Cibonom uživali su u uzbudljivoj predstavi i maestralnoj roli Goge Bitadzea.

U utakmici lišenoj takmičarske važnosti šampion regiona slavio je 91:80 nakon furioznog finiša koji je obilježio 19-godišnji Gruzijac koji je 10 od svojih 24 poena postigao u završnici meča!

Budućnost je serijom 6-0 pobjegla u 4. minutu na 13:7 a minut kasnije trojkom Popovića stigla i do ubjedljivijih 16:9. Gosti su, međutim, odmah uzvratili serijom 9-0 za preokret (16:18), nakon čega je Repeša zatržio prvi tajm aut kojim je postigao efekat.

Probuđena Budućnost vezala je seriju 8-0 za bijeg na 24:18 u 8. minutu. U 13. minutu Budućnost je trojkom Prkačina stigla na samo poen zaostatka (28:27). Seriju gostujućeg tima nastavio je Roko Rogić sa sedam vezanih poena – prvo je pogodio iz igre pa nakon nesportske lične Norisa Kola sa dva penala nakon kojih je pogodio trojku. Gosti su tako serijom od 15-0 preokrenuli sa 28:21na 28:34!

U 17. minutu Rozić je trojkom donio Ciboni 7 poena viška (35:42). Bila je to 9. trojka Zagrepčana iz 13 pokušaja! “Plavi” su ponovo brzoptezno preokrenuli rezultat serijom 9-0 (44:42), ali se na veliku pauzu otišlo sa neriješenim rezultatom.

Gosti su trojkama nastavili i u trećoj četvrtini – sa po dva precizna hica Ljubičića i Marića Cibona je u 23. minutu stigla do prve dvocifrene razlike 46:57! U tom trenutku Zagrepčani su imali šut za tri 14 od 20 a čak pet igrača imali su stopostotan šut za tri (Ljubičić 3/3, Marić 2/2, Rogić 1/1, Prkačin 1/1, Rozić 1/1). Pri tom solidan učinak imali su u šutu za tri i Bilinovac (2/3) i Markota (2/5)!

U 24. minutu Ljubičić je podigao višak Cibone na rekordnih 13 poena (46:59), ali se Budućnost brzo vratila i u 29. minutu stigla na samo poen zaostatka (64:65). U završnici treće četvrtine kol je promašio šut za preokret nakon čega je Pilepić pogodio 15. trojku zagrebačkog tima.

Na prvo vođstvo Budućnosti u drugom poluvremenu čekalo se do 6. minuta pred kraj meča kada je Kol pogodio za preokret (74:73)! Seriju 11-0 Bitadzea i Kola završiena je poenom Gruzijca sa penala za bijeg “plavih” na 79:73!

Sve dileme vezane za epilog meča bile su riješene 1:52 prije kraja kada je Bitadze podigao razliku na 8 poena (86:78). Supertalentovani centar “plavih” je u finišu zasladio pobjedu I trojkom za rekordnih 91:80!

Budućnost izbegla „hladan tuš“ pred start plej-ofa, Zadar u plej-autu! Ciboni malo i 13 poena prednosti u Morači - 82:91.

Budućnost nije dozvolila blago otrežnjenje pred start plej-ofa, iako je bila u vrlo nezavidnoj situaciji u poslednjem meču ligaškog dela sezone u ABA ligi protiv Cibone. Ipak, ekipi iz Zagreba nije bilo dovoljno13 poena prednosti u trećoj četvrtini da stigne do pobede u polupranzoj Morači. Domaćin je dodato gas u finišu meča i na čist kvalitet stigao do 16. slavlja u regionalnom takmičenju - 91:82.

Podgoričani su se po učinku izjednačili sa Cedevitom, koja će u polufinalu ipak imati prednost domaće terena zbog boljeg međusobnog skora. Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Goga Bitadze, koji je ubacio 24 poena u koš protivnika, dok je 15 postigao Erl Klark. Kod Cibone Ljubičić je postigao 17, a Bilinovac 11 poena.

Raspored u polufinalu je izvestan, a isto tako izvesno je i da će Zadar igrati plej-aut za opstanak u ABA ligi nakon današnjeg poraza od Igokee u Laktašima (100:82), bez obzira na ishod poslednjeg meča u sezoni između Krke i Olimpije. To takođe znači da će ova dva tima u direktnom okršaju odlučivati o opstanku, jer će poraženi sigurno završiti u ABA 2 ligi. Zadar će u plej-autu igrati sa poraženim iz finala plej-ofa druge lige regionalnog takmičenja.

Budućnost VOLI – Cibona 91:82 (26:21, 19:24, 21:23, 25:14)

DVORANA: Morača GLEDALACA: 1,500 SUDIJE: Ilija Belošević, Miloš Koljenšić, Saša Babić

BUDUĆNOST: Džekson 6 (3sk, 1/2 za tri), Kol 9 (1/3 za tri, 3as), Su. Šehović 6 (0/3 za tri), E. Klark 15 (1/2 za tri), Barović 3 (5sk), K. Klark 4, Se. Šehović 2 (3sk), Gordić 6 (0/3 za tri, 3as), Bitadze 24 (1/1, 5sk), Popović 8 (2/3 za tri), Bel 4 (1/3 za tri), D. Nikolić.

CIBONA: Bilinovac 11 (2/4 za tri, 4sk, 4as), M. Ljubičić 17 (4/6 za tri, 3sk, 3as), Rogić 9 (1/1 za tri), Marić 8 (2/4 za tri), Bundović, Džilbert 3 (1/2 za tri), Novačić, Prkačin 3 (1/1 za tri, 3sk), Rozić 9 (1/1za tri), K. Ljubičić 6, Pilepić 3 (1/2 za tri, 3sk), Markota 6 (2/8 za tri, 5sk, 4as).

Cedevita - Mornar 94:80

TABELA: Crvena zvezda mts 21-1, Cedevita 16-6, Budućnost 16-6, Partizan 14-8, Mega 10-12, FMP 10-12, Cibona 9-13, Mornar 8-14, Igokea 8-14, Krka 7-15, Zadar 7-15, Olimpija 6-16.

Izvor: Mondo.ba/mondo.me/mozzartsport