ЕЛ: "Кари" из тунела гледао преокрет Фенербахчеа!

Кошаркаши Фенербахчеа победили су Барселону у 26. колу Евролиге резултатом 88:82 на домаћем паркету.  Барса није осветила Пешића, Слукас и Мелих истопили 13 поена и оверили преокрет.  Велики подухват тима Жељка Обрадовића.  Кад је најтеже, Слукас је најмирнији! Феноменални Грк спречио победу Барселоне у Истанбулу.

Кошарка 15.03.2019 | 21:30
Фенер је уписао и другу овосезонску победу над Барселоном у веома драматичном мечу у којем је виђен велики преокрет у последњој деоници, коју је тим Жељка Обрадовића освојио са 36:21.

Меч је обележен на почетку, када је тренер гостију Светислав Пешић "Кари" добио две техничке у првом минуту утакмице.

Барселона је контролисала ритам меча и резултат у већем делу сусрета, а њена предност у појединим тренуцима била је и двоцифрена (+13). Ипак, Фенер је успео да надокнади двоцифрен резултатски минус који је имао почетком последње четвртине.

У последњих десет минута видели смо "паклени" атмосферу у Турској, а домаћина је до победе предводио грчки плејмејкер Костас Слукас. Слукас није могао ништа да промаши.

Иако се на крају ушло у пенал завршницу, пре свега због глупог фаула Марка Гудурића над Крисом Синглтоном, Фенер није допустио противнику да додатно закомпликује финиш.

Играч утакмице је, без премца, био Слукас. Он је меч завршио са 22 поена (5/5 за три) и 11 скокова. Поред њега истакли су се Боби Диксон са 19, Ђиђи Датоме са 11 и Николо Мели са 13 поена.

Што се српских кошаркаша тиче, Марко Гудурић је шутирао за три 1/6 и имао пет поена, пет личних грешака, те по три асистенције и скока, док је Никола Калинић шутирао 1/8 и постигао пет поена, уз четири скока и два успешна додавања.

На другој страни најбољи је био Јака Блажич са 15 поена. По 12 су постигли Анте Томић и Синглтон, док је Кајл Кјурик имао 11.

Светислав "Кари" Пешић искључен је у 1. минуту утакмице Фенербахче - Барселона и са стране је гледао како његов тим стиче, чува, па на крају ипак испушта предност.

Водили су Каталонци до два и по минута пре краја (, али онда им је пресудио одлични Грк, Костас Слукас:

Фенербахче - Барселона 88:82 (16:23, 21:15, 15:23, 36:21)

Иако је Пешићев тим уочи последњих пет минута имао вођство од седам поена предности (76:69), Слукас је "везао" седам поена, са нагласком на контру уз корак уназад, којом је изједначио на 77:77 и најавио преокрет тима Жељка Обрадовића.

Уследио је и његов кош за 22. поен и 79:77, слободна бацања крилног центра Николе Мелија (81:77), а затим и друга важна тројка капитена Фенера Мелиха Махмутоглуа у завршници, за недостижних 84:78.

До краја су остале 22 секунде и било је јасно да Барса неће успети да нанесе Фенеру први евролигашки пораз код куће ове сезоне.

Обрадовићев тим, лидер табеле, код куће има евролигашки скор 13-0!

Поред тога што је био најефикаснији играч утакмице, Слукас није промашио шут за три (5/5!) и остварио је уз то чак 11 асистенција. У овом случају, бројке савршено говоре како је добру партију одиграо један од стубова "Жоцовог" Фенера.

Двоцифрени учинак међу домаћима имали су и Боби Диксон (19 поена) и Николо Мели (13). Српски интернационалци нису били расположени за шут, па је Никола Калинић погодио само један од осам шутева из игре (4 поена), а Марко Гудурић је убацио два од седам покушаја (5 поена).

Са друге стране, Барса је имала петорицу играча са двоцифреним бројем убачених поена. Јака Блажич био је први стрелац екипе са 15, пратили су га Анте Томић и Крис Синглтон (по 12), као и Кајл Кјурик (11) и Виктор Клавер (10).

Каталонци су после овог пораза остали на петој позицији, али сада са два тријумфа заостатка за четвртопласираним Ефесом.

Када се дерби бивших шампиона Европе отвори избацивањем легендарног Светислава Пешића са терена после непуног минута игре у Истанбулу – и то на какав начин –, онда не можете да очекујете ништа мање од спектакла уз праву драму на крају!

Били су кошаркаши Барселоне надомак тога да освете свог шефа и узму меру најбољем тиму лигашког дела Евролиге, али је Фенербахче на крају однео велику победу и увећао заостатак у односу на ЦСКА и Реал, чиме је вероватно и оверио прво место на табели – 88:82 (16:23, 21:15, 15:23, 36:21).

Катастрофално је Фенербахче отворио утакмицу, а поготово је лоше изгледао у трећем кварталу, када је Барса уз велике напоре и велику ролу првенствено Виктора Клавера, онда и Криса Синглтона и Јаке Блажича, отишла на тада максималних 13 поена вишка уз серију 12:0 (50:37). На моменат се учинило да ће Фенербахче платити данак великом опуштању, али је домаћин успео да поправи штету и надокнади озбиљан минус, упркос томе што су гости почетком четврте деонице имали и десет поена вишка.

Фенерову машину запалио је Костас Слукас серијом далекометних хитаца, гориво је додао Мелих Махмутоглу, који је на 22 секунде пре краја погодио најважнији хитац на утакмици и Фенербахче одвео на великих и недостижних шест поена – 84:78.

Успела је Барселона накратко да запрети после фаула Марка Гудурића над Синглтоном у шуту за три поена, пошто је одлични крилни центар био без грешке са пенала, али је исте крвне слике био и Ђиђи Датоме, па је на 14 секунди до краја Фенер отишао на 86:81. До краја утакмице Анте Томић се прописно испромашивао, чиме је противнику само олакшао посао. Фенербахче је баражном паљбом надокнадио све пропуштене шансе из прве и треће деонице и убацио чак 36 поена! Више него у та два периода заједно...

Занимљиво, Фенербахче је на овој утакмици испалио чак 38 хитаца са дистанце, а чак 17 је нашло пут до обруча и кроз мрежицу. Предводник ударничког таласа био је Слукас са 22 поена и 11 асистенција, уз савршених пет тројки! Боби Диксон је дописао 19 поена и четири поготка изван линије 6,75 метара, Николо Мелије имао 13, а Ђиђи Датоме 11 поена. Никола Калинић је скупио по четири поена и скока, уз две асистенције за 28 минута, док је Марко Гудурић за сличну минутажу имао пет поена и по три ухваћене и подељене лопте. На другој страни Блажич је убацио 15, а Томић и Синглтон по 12 поена.

Гран Канарија - Дарушафака 84:64

ТАБЕЛА: Фенербахче 22-4, ЦСКА 20-6, Реал 20-6, Ефес 17-9, Барселона 15-11, Армани 14-12, Басконија 13-12, Олимпијакос 13-13 (плеј-оф), Панатинаикос 13-13, Макаби 12-14, Бајерн 12-14, Жалгирис 11-15, Химки 9-17, Гран Канарија 7-19, Будућност 6-19, Дарушафака 3-23.

ПАРОВИ 27. КОЛА: Ефес - ЦСКА, Фенербахче - Будућност, Олимпијакос - Бајерн, Барселона - Гран Канарија (19. марта), Дарушафака - Химки, Панатинаикос - Басконија, Макаби - Жалгирис, Реал - Армани (20. марта).

Извор: Б92/моззартспорт/мондо.рс