EL: "Kari" iz tunela gledao preokret Fenerbahčea!

Košarkaši Fenerbahčea pobedili su Barselonu u 26. kolu Evrolige rezultatom 88:82 na domaćem parketu.  Barsa nije osvetila Pešića, Slukas i Melih istopili 13 poena i overili preokret.  Veliki poduhvat tima Željka Obradovića.  Kad je najteže, Slukas je najmirniji! Fenomenalni Grk sprečio pobedu Barselone u Istanbulu.

Košarka 15.03.2019 | 21:30
Fener je upisao i drugu ovosezonsku pobedu nad Barselonom u veoma dramatičnom meču u kojem je viđen veliki preokret u poslednjoj deonici, koju je tim Željka Obradovića osvojio sa 36:21.

Meč je obeležen na početku, kada je trener gostiju Svetislav Pešić "Kari" dobio dve tehničke u prvom minutu utakmice.

Barselona je kontrolisala ritam meča i rezultat u većem delu susreta, a njena prednost u pojedinim trenucima bila je i dvocifrena (+13). Ipak, Fener je uspeo da nadoknadi dvocifren rezultatski minus koji je imao početkom poslednje četvrtine.

U poslednjih deset minuta videli smo "pakleni" atmosferu u Turskoj, a domaćina je do pobede predvodio grčki plejmejker Kostas Slukas. Slukas nije mogao ništa da promaši.

Iako se na kraju ušlo u penal završnicu, pre svega zbog glupog faula Marka Gudurića nad Krisom Singltonom, Fener nije dopustio protivniku da dodatno zakomplikuje finiš.

Igrač utakmice je, bez premca, bio Slukas. On je meč završio sa 22 poena (5/5 za tri) i 11 skokova. Pored njega istakli su se Bobi Dikson sa 19, Điđi Datome sa 11 i Nikolo Meli sa 13 poena.

Što se srpskih košarkaša tiče, Marko Gudurić je šutirao za tri 1/6 i imao pet poena, pet ličnih grešaka, te po tri asistencije i skoka, dok je Nikola Kalinić šutirao 1/8 i postigao pet poena, uz četiri skoka i dva uspešna dodavanja.

Na drugoj strani najbolji je bio Jaka Blažič sa 15 poena. Po 12 su postigli Ante Tomić i Singlton, dok je Kajl Kjurik imao 11.

Svetislav "Kari" Pešić isključen je u 1. minutu utakmice Fenerbahče - Barselona i sa strane je gledao kako njegov tim stiče, čuva, pa na kraju ipak ispušta prednost.

Vodili su Katalonci do dva i po minuta pre kraja (, ali onda im je presudio odlični Grk, Kostas Slukas:

Fenerbahče - Barselona 88:82 (16:23, 21:15, 15:23, 36:21)

Iako je Pešićev tim uoči poslednjih pet minuta imao vođstvo od sedam poena prednosti (76:69), Slukas je "vezao" sedam poena, sa naglaskom na kontru uz korak unazad, kojom je izjednačio na 77:77 i najavio preokret tima Željka Obradovića.

Usledio je i njegov koš za 22. poen i 79:77, slobodna bacanja krilnog centra Nikole Melija (81:77), a zatim i druga važna trojka kapitena Fenera Meliha Mahmutoglua u završnici, za nedostižnih 84:78.

Do kraja su ostale 22 sekunde i bilo je jasno da Barsa neće uspeti da nanese Feneru prvi evroligaški poraz kod kuće ove sezone.

Obradovićev tim, lider tabele, kod kuće ima evroligaški skor 13-0!

Pored toga što je bio najefikasniji igrač utakmice, Slukas nije promašio šut za tri (5/5!) i ostvario je uz to čak 11 asistencija. U ovom slučaju, brojke savršeno govore kako je dobru partiju odigrao jedan od stubova "Žocovog" Fenera.

Dvocifreni učinak među domaćima imali su i Bobi Dikson (19 poena) i Nikolo Meli (13). Srpski internacionalci nisu bili raspoloženi za šut, pa je Nikola Kalinić pogodio samo jedan od osam šuteva iz igre (4 poena), a Marko Gudurić je ubacio dva od sedam pokušaja (5 poena).

Sa druge strane, Barsa je imala petoricu igrača sa dvocifrenim brojem ubačenih poena. Jaka Blažič bio je prvi strelac ekipe sa 15, pratili su ga Ante Tomić i Kris Singlton (po 12), kao i Kajl Kjurik (11) i Viktor Klaver (10).

Katalonci su posle ovog poraza ostali na petoj poziciji, ali sada sa dva trijumfa zaostatka za četvrtoplasiranim Efesom.

Kada se derbi bivših šampiona Evrope otvori izbacivanjem legendarnog Svetislava Pešića sa terena posle nepunog minuta igre u Istanbulu – i to na kakav način –, onda ne možete da očekujete ništa manje od spektakla uz pravu dramu na kraju!

Bili su košarkaši Barselone nadomak toga da osvete svog šefa i uzmu meru najboljem timu ligaškog dela Evrolige, ali je Fenerbahče na kraju odneo veliku pobedu i uvećao zaostatak u odnosu na CSKA i Real, čime je verovatno i overio prvo mesto na tabeli – 88:82 (16:23, 21:15, 15:23, 36:21).

Katastrofalno je Fenerbahče otvorio utakmicu, a pogotovo je loše izgledao u trećem kvartalu, kada je Barsa uz velike napore i veliku rolu prvenstveno Viktora Klavera, onda i Krisa Singltona i Jake Blažiča, otišla na tada maksimalnih 13 poena viška uz seriju 12:0 (50:37). Na momenat se učinilo da će Fenerbahče platiti danak velikom opuštanju, ali je domaćin uspeo da popravi štetu i nadoknadi ozbiljan minus, uprkos tome što su gosti početkom četvrte deonice imali i deset poena viška.

Fenerovu mašinu zapalio je Kostas Slukas serijom dalekometnih hitaca, gorivo je dodao Melih Mahmutoglu, koji je na 22 sekunde pre kraja pogodio najvažniji hitac na utakmici i Fenerbahče odveo na velikih i nedostižnih šest poena – 84:78.

Uspela je Barselona nakratko da zapreti posle faula Marka Gudurića nad Singltonom u šutu za tri poena, pošto je odlični krilni centar bio bez greške sa penala, ali je iste krvne slike bio i Điđi Datome, pa je na 14 sekundi do kraja Fener otišao na 86:81. Do kraja utakmice Ante Tomić se propisno ispromašivao, čime je protivniku samo olakšao posao. Fenerbahče je baražnom paljbom nadoknadio sve propuštene šanse iz prve i treće deonice i ubacio čak 36 poena! Više nego u ta dva perioda zajedno...

Zanimljivo, Fenerbahče je na ovoj utakmici ispalio čak 38 hitaca sa distance, a čak 17 je našlo put do obruča i kroz mrežicu. Predvodnik udarničkog talasa bio je Slukas sa 22 poena i 11 asistencija, uz savršenih pet trojki! Bobi Dikson je dopisao 19 poena i četiri pogotka izvan linije 6,75 metara, Nikolo Melije imao 13, a Điđi Datome 11 poena. Nikola Kalinić je skupio po četiri poena i skoka, uz dve asistencije za 28 minuta, dok je Marko Gudurić za sličnu minutažu imao pet poena i po tri uhvaćene i podeljene lopte. Na drugoj strani Blažič je ubacio 15, a Tomić i Singlton po 12 poena.

Gran Kanarija - Darušafaka 84:64

TABELA: Fenerbahče 22-4, CSKA 20-6, Real 20-6, Efes 17-9, Barselona 15-11, Armani 14-12, Baskonija 13-12, Olimpijakos 13-13 (plej-of), Panatinaikos 13-13, Makabi 12-14, Bajern 12-14, Žalgiris 11-15, Himki 9-17, Gran Kanarija 7-19, Budućnost 6-19, Darušafaka 3-23.

PAROVI 27. KOLA: Efes - CSKA, Fenerbahče - Budućnost, Olimpijakos - Bajern, Barselona - Gran Kanarija (19. marta), Darušafaka - Himki, Panatinaikos - Baskonija, Makabi - Žalgiris, Real - Armani (20. marta).

Izvor: B92/mozzartsport/mondo.rs