ЕЛ: Реал уништио Химки!

Реал "стотком" преслишао Химки, Марковић двоцифрен! Кошаркаши Реал Мадрида победили су у гостима Химки са 100:75 у 26. колу Евролиге.  Изгледа само Кари Пешић зна да победи првака Европе.  У последњих десет мечева Реал је поражен само два пута и то од истог ривала.  Хијерархија мора да се поштује - Реалова стотка Химкију.  Рутинска победа у Русији.

Кошарка 14.03.2019 | 20:20
Реал је са много мање муке савладао Химки него што је то био случај у првом дуелу одиграном у Мадриду, када је домаћин победио са пет поена разлике.

Изабраници Пабла Ласа су осетну разлику направили у другој деоници, коју су добили 27:16, а тим из Подмосковља није имао адекватан одговор до краја утакмице.

Краљевски клуб је до тријумфа предводио Фабијен Козер са 22 поена, док је Руди Фернандес додао 15, а Гебријел Дек додао је 12.

У екипи Химкија истакао се Алексеј Швед са 21 поеном, док је Малком Томас убацио 15, а српски кошаркаш Стефан Марковић постигао је 13, уз пет асистенција и један скок.

Реал је трећи са 20 победа и шест пораза и обезбеђеним плеј-офом, док је Химки 13. са девет тријумфа и 17 пораза, па је практично остао без шанси да се пласира у доигравање.

Талентован јесте, не мањка ни елана, али хијерархија мора да се поштује, па је Реал вечерас показао Химкију ко је ко у европској кошарци. Усред Русије рутинских 100:75 за 20. Реалову рецку, односно 17. пораз Химкија у овој евролигашкој сезони.

Није међутим чак ни до исхода колико до утиска да је Реал играо са пола гас. Серијом 8:0 крајем друге четвртине одмахао је на сигурних 51:38, пред крај треће деонице тројка Фабијена Козера донела је гостима и великих 20 разлике (70:50).

Колика је у ствари била разлика можда и најбоље осликава податак да је Реал у прве три четвртине имао 36 скокова наспрам Химкијевих 16! Мадриђани су 12 имали само у нападу.

Четврта деоница пука формалност, прилика да гости одраде један добар шутерски тренинг. Козер је то најбоље искористио постигавши 22 поена, Руди Фернандез је добацио до 15, Габријел Дек је стао на 11, Треј Томкинс на 10. Ваља истаћи и Валтера  Тавареса са осам, али и 11 скокова. Сви Реалови кошаркаши осимФелипеа Рејеса уписали су се у листу стрелаца.

На другој страни 21 поен Алексеја Шведа, још 15 Малколма Томаса и 13 нашег Стефана Марковића уз пет његових асистенција. Остали скоро па да нису ни изашли на паркет. Ендрју Харисон, Химкијево последње појачања из НБА лигаша Њу Ореланса, ни буквално није. Деби ће сачекати неку другу прилику. И боље тако.

Алексеј Швед погодио је пет од 14 шутева из игре, а девет од десет са пенала, у утакмици у којој је његов тим пред 6.000 навијача у Подмосковљу плесао на граници пораза од 30 разлике.

Завршено је: Химки - Реал Мадрид 75:100 (22:24, 16:27, 12:19, 25:30), што је осма победа првака Европе у последњих десет мечева у свим такмичењима.

"Краљевићи" тренера Пабла Ласа у том периоду нису победили само Барселону, па се може рећи да у овом тренутку једино Светислав Пешић зна како да их победи. У финалу Купа краља у сред Мадрида било је 93:94 после продужетака, у евролигашком дербију у "Блауграни" потом није било велике драме – 77:70.

Прва утакмица 26. кола Евролиге била је егал до средине друге четвртине када су Мадриђани серијом 0:8 стекли 13 поена предности пред одлазак на одмор (38:51), а када су јаком одбраном "нагазили" екипу тренера Римаса Куртинаитиса и на затварању треће деонице, серија 0:17 била је настављена и на старту четврте четвртине за алармантних 50:75.

До краја сусрета било је и више и мање од тога, на крају тачно 25 разлике за шести пораз Химкија у последњих седам мечева у свим такмичењима, а трећи узастопни у Евролиги. Занимљиво, у тој серији жуто-плави савладали су само ЦСКА у дербију ВТБ лиге (73:72, 62:62).

Стефан Марковић убацио је 13 поена уз шут 1/3 за два и 2/2 за три поена, а имао је и скок и пет асистенција, за индекс успешности 17 што је уз Шведов и чинак Малкома Томаса (15 поена, 6/9 за два, 1/3 за три, седам скокова, четири асистенције) био најпозитивнији у редовима домаћих.

С друге стране, Ласо није добио поене само од ветерана Фелипеа Рејеса, који за 14 минута на паркету није ни шутнуо на кош. Ни са пенала. Покупио је три скока, изгубио једну лопту и направио три прекршаја тихо препуштајући лопту млађим саиграчима, а најрасположенији у шуту био је Фабијен Козер који је до 22 поена стигао уз 4/7 за два и 4/5 за три поена.

Руди Фернандез није пробао ни за један, ни за два поена, али јесте за три - 5/8 за 15 поена, два скока и пет асистенција за свега 21 минут. "Двоцифрени" су били још Гарбијел Дек и Треј Томпкинс са 12, односно 11 поена.

Реал у наредном колу дочекује Милано, потом гостује Басконији и Панатинаикосу, па чека Жалгирис на затварању лигашког дела сезоне. У међувремену, 24. марта, "краљевићи" ће морати још једном да играју са Барселоном, овог пута у АЦБ лиги.

Басконија - Будућност 20.30

Табела: Фенербахче 21-4, ЦСКА 20-5, Реал Мадрид 20-6, Ефес 16-9, Барселона 15-10, Басконија 13-12, Милано 13-12, Олимпијакос 13-12, Макаби 12-13, Панатинаикос 12-13, Бајерн 12-13, Жалгирис 10-15, Химки 9-17, Гран Канарија 6-19, Будућност 6-19, Дарушафака 3-22.

Извор: Б92/моззартспорт/мондо.рс